Ana Sayfa Gündem, İstanbul, Maltepe 26 Kasım 2020

MALTEPE’DE SÜLEYMANCILARIN KURAN KURSUNDA ÇOCUK İSTİSMARI

Yine Süleymancılar yine istismar suçlamasıSüleymancılar’a ait olduğu belirtilen Zümrütevler Kuran Kursu’nda çocukların cinsel istismara maruz bırakıldığı iddia…

Yine Süleymancılar yine istismar suçlaması
Süleymancılar’a ait olduğu belirtilen Zümrütevler Kuran Kursu’nda çocukların cinsel istismara maruz bırakıldığı iddia edildi. Yaşananlar yargıya taşınırken suç duyurusunda kurstaki hocaların olayı gizlemeye çalıştığı aktarıldı.

İSTANBUL Maltepe’deki Süleymancılar’a ait olduğu iddia edilen Zümrütevler Kuran Kursu’nda üç çocuğun cinsel istismara maruz bırakıldığı öne sürüldü. Kuran kursuna dört gün giden fakat yaşananları gördükten sonra ayrılan çocuğun ailesi İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Yapılan suç duyurusundaki iddialara göre, Zümrütevler Kuran Kursu’na yeni başlayan bir öğrenci, buradaki ilk gününün akşam saatlerinde yatılı kalan öğrencilerin karınlarının ağrıdığını fark etti. Ertesi gün tekrar kursa giden bu öğrenci, orada bulunan ‘hocalara’ arkadaşlarının durumunu anlattı. Öğrenciye, hocaları tarafından “Önemli bir şeyleri yok. Sen yine de 8. sınıf öğrencilerinden uzak dur” denildi. Çocuk, kursun üçüncü gününde namaz kılmak için arkadaşıyla mescide indiği sırada 8. sınıf öğrencisi B.’nin kendinden küçük bir öğrenciyi cinsel istismara maruz bıraktığını gördü. O sırada diğer öğrencileri fark eden B., “Sıra size de gelecek” diye tehdit etti. Bunun üzerine öğrenciler, durumu ‘hocalara’ bildirdi. Hocalar ve kurs yetkilileri ise “Büyütülecek bir şey yok” yanıtını verdi.

Dilekçede hem ‘çocuğun cinsel istismarı’ hem de ‘suçu bildirmeme’ suçlarından cezalandırma talep edildi: “Zümrütevler Kuran Kursu’nda uzunca süreden beri öğrencilere yönelik cinsel istismar suçu işlenmekte. Bundan dolayı suçu gizleyen ve bildirmeyen hocalara yönelik soruşturma yürütülmesini talep etmekteyiz.”

SORUMLULAR YARGILANSIN
Yaşananların üzerine çocuklarını kurstan alan ve kurs hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunan aile, şunları söyledi: “Pandemide okullar uzaktan olunca çocuğum çok sıkılmıştı. Biz de bu süreci faydalı geçirmesi için Kuran kursuna verdik, kursa gittiklerinde telefonlarını hocalara teslim ederler. Kursa başladıktan dört gün sonra hocalardan gizli bizi aradı. ‘Anne burada çok kötü şeyler oluyor beni alın’ dedi, biz de çocuğumuzu almaya gittik. Geldiğinde elinde bir gofret vardı, yaşananları anlattı. Durumu yetkililere anlattın mı diye sorduğumuzda anlattığını ve ‘Büyütülecek bir şey yok’ cevabını aldığını söyledi.

Ne yapacağımızı şaşırdık. Başımıza bir şey gelir diye de korktuk ama susamadık. İstismara uğrayan bizim çocuğumuz da olabilirdi. Kim bilir kaç çocuk bunları yaşadı ve göz yumuldu. Benim çocuğumun eline bir gofret verip sakinleştirmeye çalışmışlar. Daha önce de yaşanmış bu durumlar ama aileler çocuklarına inanmamışlar. Ben çocuğuma inanıyorum. Bunu yapanların da, göz yumanların da yargılanmasını istiyorum.”

BUZ DAĞININ GÖRÜNEN YÜZÜ
Ailenin avukatı Deniz Demirdöğen ise yaşananlar hakkında şöyle konuştu: “Geçen hafta içerisinde Zümrütevler Kuran Kursu’nda çocuklara yönelik cinsel istismarda bulunulduğu bilgisi tarafımıza ulaştı. Yaptığımız araştırmalarda, anlatılanların buz dağının görünen kısmı olduğunu gördük. Zümrütevler Kuran Kursu’nun aynı zamanda bir tarikat yurdunun bünyesinde bulunduğunu öğrendik. Yaşları 10–14 arasında değişen onlarca çocuk yatılı şekilde yurtta kalıyor. Süleymancılara ait olduğu belirtilen ve Müftülüğe bağlı olarak hizmet vermekte olan Zümrütevler Kuran Kursu ülkemizdeki cemaat, tarikat ve devlet ilişkisini bir kez daha gözler önüne sermektedir. Sürecin takipçisi olup suçluların adalet karşısına çıkmasını için hukuk mücadelesi vereceğiz.” (VOLKAN ATEŞ – birgun.net)

YUKARISI TÜKÜRSEN BIYIK AŞAĞI TÜKÜRSEN SAKAL
Birileri Kuran Kurslarında İstismar Yapıyor, Maltepe Belediye Başkanı bay Ali Kılıç İşi Gücü Bırakmış Alevilerle Cemevi ile Uğraşıyor. Beyefendi Alevileri yönetecekmiş, vakıf kuracakmış Cemevini kendi işletecekmiş.

Maltepe belediye başkanı bay Ali Kılıç’a sormak gerek: ‘Okul kapandığı için çocuğunu kuran kursuna göndermek zorunda kalan ilçe halkına ait Zümrütevlerde ki 3 dönümlük araziyi belediyeyi borca batırıp borca karşılık Altaş firmasına vermeseydin ve bu alanda sosyal bir alan oluştursaydın bu çocuklar o kuran kursuna da gitmemiş ve istismara da uğramayacaklardı değil mi?

Bay Ali Kılıç’tan önce Maltepe halkına ait olan Zümrütevler’de ki devasal arazi borca batırdığı belediyenin borcuna karşılık Altaş firmasına verildi.

Eğer siz bay Ali Kılıç 5 yıldır çökmeye çalıştığınız Alevilerin ilçede ki tek Cemevinin iki katı büyüklüğünde ki Başıbüyük Yaşam Kültür Kreş Merkezini Ankara merkezli firmaya peşkeş çekmeyip o kültür merkezini satmayıp Maltepeli çocukların sosyal alanı olarak işletseydiniz bu çocuklar gitmek zorunda kaldıkları o kurs cenderesine gitmeyecek ve istismara uğramayacaklardı değil mi?

Başıbüyük Yaşam Kültür Kreş Merkezi Maltepe halkından gizli Ankara merkezli firmaya peşkeş çekildi.

Fakat sizin başka meşgaleleriniz var değil mi sayın bay Ali Kılıç.
Siz dün FETÖ’nün, akabinde AKP’nin, devamında MHP’nin kurduğu ÇAKMA ALEVİ kurumları özentisiyle çakma vakıf kurup alevileri yöneteceksin Cemevini işleteceksin değil mi!!!
26 Kasım 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |