Ana Sayfa Dünya, Gündem, Teknoloji 30 Eylül 2020

MARS GEZEGENİNDE TUZLU SU GÖLLERİ BULUNDU

Dünyayı Heyecanlandıran KeşifNature Astronomy dergisine göre İtalyan bilim adamları, Mars’ın güney kutbundaki buzulların altında bir tuz gölleri…

Dünyayı Heyecanlandıran Keşif
Nature Astronomy dergisine göre İtalyan bilim adamları, Mars’ın güney kutbundaki buzulların altında bir tuz gölleri ağı keşfettiler.

2005’ten beri kızıl gezegeni araştıran Mars Express uzay aracı, daha önce Mars’ın güney kutbunda bir buzul altı göl havzasının işaretlerini tespit etmişti, ancak gölün sıvı olup olmadığı veya içerdiği belirsizdi.

Bunu öğrenmek için bir grup İtalyan, Alman ve Avustralyalı araştırmacı, Dünya uydularının Antarktika’daki yeraltı göllerini tespit etmek için kullandığı bir radyo-yankı tekniği uyguladı. Bölgeyi 2010’dan 2019’a kadar birçok kez taradılar, ardından sonuçlarını Pazartesi günü Nature Astronomy dergisinde yayınladılar .

Mars’ın güney buz örtüsü, 17 Nisan 2000. NASA

Analiz, Mars’ın yeraltı gölünün sıvı su doğasını ve aşırı tuzluluğunu doğruladı.
İtalya Roma Tre Üniversitesi’nde çalışmayı yöneten jeofizik profesörü Elena Pettinelli, NBC News’e , bilim adamlarının bu Mars göllerinin var olduğundan “artık çok daha emin” olduklarını söyledi.

Keşif, 2010’dan 2019’a kadar olan dönemde elde edilen Mars Express yörünge sondasından elde edilen verilere dayanarak gökbilimciler tarafından yapıldı. Araştırmacılara göre ağ, en büyüğü sistemin merkezinde bulunan ve 30 kilometre genişliğinde dört su kütlesinden oluşuyor. Göller bir buçuk kilometre derinlikte yer alıyor.

Uzmanlar yaptığı açıklamada, “Gezegenin kutup bölgelerinde muhtemelen periyodik olarak ortaya çıkan kalın bir perklorat tuzuyla doldurulduğunu varsayıyoruz” dedi. Bilim adamları, sıvı suyun varlığının Mars’ta veya yüzeyinin altında mikrobiyal yaşam olasılığını artırdığını, ancak hipotezi doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirtiyor.

Güney Kutbu yakınlarında, radarla incelenen Mars bölgesinin haritası. 
120’ye 90 kilometrelik bir alanda, mavi renkli alanlar sıvı suyun varlığını gösterir. 
Lauro ve diğerleri, Nature 2020

MARS KEŞFİ İÇİN YOĞUN FAALİYETLER
Eski bir NASA astronotu olan Massachusetts Institute of Technology Profesörü Jeffrey Hoffman , MOXIE deneyi yaratıcılarının beklentilerini karşıladığında, en saf oksijenin ilk olarak 2021’de Mars’ta görünebileceğini söyledi .
MOXIE deneyi, Ateş gezegeninden oksijen çıkarmak için bir araba aküsü boyutunda bir cihazdır. Deney, 30 Temmuz’da Dünya’dan fırlatılması planlanan ve her şey yolunda giderse Şubat ayında Mars’a ulaşması planlanan Perseverance gezgini üzerinde çalışacak.

Mars’ın Cydonia Bölgesi’nin güney kesiminde bir dizi krater ve NASA’nın Mars Keşif Gezgini tarafından fotoğraflanan eski bir nehir sisteminden olabilecek kanal kalıntıları hakim.

Mars’ta neden oksijen var?
ABD, Mars keşfi fikrine ciddi şekilde meraklı. Amerika Birleşik Devletleri’nde, 2030’larda Mars’a bir adam gönderme hayalini gerçekleştirme niyetinde olduklarını söylüyorlar ve uzmanlar böyle bir hedefin uygulanabilirliğinden şüphe etseler de, birçokları buna sahip olmanın ve hayal etmekten daha iyi olduğuna inanıyor.

Şimdi, birkaç uyduya ek olarak, Amerikan gezgini Curiosity, Mars’ta faaliyet gösteriyor, gelecek yıl ona Perseverance eşlik edecek. Gezegenin çevresini gözlemleyeceği, toprağından örnek alacağı ve hatta Mars’ta ilk uçacak olan bir Ingenuity helikopteri atmosferine fırlatacağı Jezero kraterine inmesi gerekiyor.

NASA’nın Perseverance gezgini ve Mars’taki Ingenuity helikopterini gösteriyor.

Gezginin bilimsel araçlarından biri olan MOXIE (Mars Oksijen Yerinde Kaynak Kullanım Deneyi), Mars atmosferini oluşturan karbondioksitten oksijen üretmek için tasarlanmıştır. NASA bu deney Mars’a gelecek insanlı görevler için yararlı olacağını beklemektedir.
“Perseverance gezgininin amaçlarından biri, Mars’taki geçmiş yaşamın fosil kanıtlarını aramaktır, bir helikopter olan Mars’ın jeolojisini incelemek için deneyler yapılacaktır. Deneyler nihayetinde Mars’ın insan keşfinin yolunu açmayı amaçlamaktadır.” deniliyor.

Bu özçekim, NASA’nın Curiosity Mars gezgini tarafından 26 Şubat 2020’de (görevin 2.687 Mart günü veya solu) çekildi.Görüntünün tepesindeki ufalanan kaya tabakası, Curiosity’nin görüntüyü çektikten kısa bir süre sonra tırmandığı “Greenheugh Alınlığı”. NASA

Mars’ın yaşama ev sahipliği yapıp yapmadığı bilinmemektedir. NASA, bu soruyu araştırmak için Temmuz ayında nükleer enerjili Mars Perseverance gezgini başlattı . Kızıl gezegenin yüzeyinde eski yaşamın işaretlerini aramaya ve onları Dünya’ya geri döndürecek gelecekteki bir görev için Marslı kaya örneklerini hazırlamaya ayarlandı. Azmin 18 Şubat 2021’de Mars’a inmesi bekleniyor.
30 Eylül 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News
Etiketler:Tema Tasarım |