Ana Sayfa Dünya, Gündem, Teknoloji 20 Temmuz 2020

MARS’A GİDEN İLK MÜSLÜMAN ÜLKENİN YOLCULUĞU BAŞLADI

MARS’A GİDEN İLK MÜSLÜMAN ÜLKENİN YOLCULUĞU BAŞLADIBAE Arap Müslüman Dünyasının İlk Mars Misyonunu Başarıyla Başlattı.TOKYO – Birleşik…

MARS’A GİDEN İLK MÜSLÜMAN ÜLKENİN YOLCULUĞU BAŞLADI
BAE Arap Müslüman Dünyasının İlk Mars Misyonunu Başarıyla Başlattı.
TOKYO – Birleşik Arap Emirlikleri uzay aracı, bir Japon lansman merkezi Mond ay’dan Arap dünyasının ilk gezegenler arası misyonunda yedi aylık Mars yolculuğunun başlangıcında mavi gökyüzüne fırladı.

Amal ya da Hope adlı Mars yörüngesinin yaşamı, önümüzdeki birkaç gün içinde Çin ve ABD tarafından takip edilmesi planlanan Dünya’nın komşusuna uçmak için acele ediyor. Dubai’deki uzay merkezinde, izleyen insanlar liftoff tarafından karıştırıldı, sonra alkışladı ve alkışladı, bir kadın düğünler için ortak bir kutlama çığlığı teklif etti. Amal, kötü hava koşullarında beş gün ertelendikten sonra saat 06: 58’de (2158 GMT Pazar) bir Mitsubishi Heavy Industries’in H-IIA roketinde Tanegashima Uzay Merkezi’nden patladı.

Mitsubishi daha sonra sondanın başarıyla roketten ayrıldığını ve şimdi Mars’a yaptığı solo yolculuğunda olduğunu söyledi. Prob daha sonra analiz edilecek sinyaller gönderiyor, ancak BAE Mars misyon direktörü Omran Sharaf, Dubai’deki gazetecilere havalanmadan yaklaşık bir buçuk saat sonra anlattı. Amal, BAE’nin ülkenin kuruluşundan bu yana 50 yılını kutladığı Şubat 2021’de Mars’a ulaşmaya hazırlanıyor. Sharaf, o yıl Eylül ayında, uluslararası bilim camiasına sunulacak olan Mars’ın atmosferik verilerini aktarmaya başlayacağını söyledi.

BAE Uzay Ajansı şefi Muhammed Al Ahbabi Tanegashima’dan ortak bir çevrimiçi haber konferansına verdiği demeçte, “BAE şimdi kulübün bir üyesi ve daha fazla öğreneceğiz ve daha fazla meşgul olacağız ve uzay araştırma programımızı geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

Dubai’deki Mohammed bin Rashid Uzay Merkezi’nde, geleneksel beyaz kandora cübbelerinde Emirati erkekleri ve siyah abayaslarındaki kadınlar yaşamı izledi. Aşamaları ayrılırken, zemine oturan adamlardan bir tezahürat çıktı. Biri gözyaşı silmek için koronavirüs pandemisi nedeniyle giyilen yüz maskesini kullanarak alkışlamaya başladılar.

“Bugün her şeyin programa uygun olduğunu görmek harikaydı. Her şey yolunda gibi görünüyor. BAE gibi bir ulusun Mars’a bir uzay aracı göndermek için dev bir adım atması, uzay araştırmaları açısından büyük bir adım. ”Dedi. “Mars gibi bir gezegene giden yolda olmak olağanüstü bir başarı.”

Uzay gelişimine yeni katılan BAE, üç Dünya gözlem uydusunu yörüngeye başarıyla yerleştirdi. İki tanesi Güney Kore tarafından geliştirildi ve Rusya tarafından başlatıldı ve üçüncüsü – kendi – Japonya tarafından başlatıldı. Mars’a başarılı bir görev, ilk BAE astronotu Hazzaa Ali Almansoori’nin piyasaya sürülmesinden bir yıldan az bir süre sonra, uzayda bir gelecek arayan petrol bağımlı ekonomi için önemli bir adım olacaktır. Geçen sonbaharda bir haftadan fazla Uluslararası Uzay İstasyonu’nda geçirdi.

BAE, 2117 yılına kadar Mars’ta bir insan kolonisi inşa etmeyi hedefledi.
Sharaf Pazar günü meslektaşları lansmana hazırlanırken, Sharaf, “Arap gençlere, BAE’nin 50 yıldan daha kısa bir sürede Mars’a ulaşabilmesi halinde daha fazlasını yapabileceğini çok güçlü bir mesaj gönderiyor” dedi. Emiratis ayrıca, son zamanlarda geniş çapta sarılmış savaşlardan ve kaostan önce yüzyıllar boyunca matematikçilerin ve bilim adamlarının evi olan Arap dünyası için ileriye doğru bir adım temsil ettiğini de kabul etti.

Sharaf, “Bu yüzden bölge yüzyıllar olmasa da son on yılda zor zamanlar geçiriyor” dedi. “Şimdi planlarıyla ilerleyen, geleceğe ve bölgenin geleceğine de bakan BAE örneğimiz var.” İlk Mars misyonu için BAE, hepsini tek başına yapmak yerine ortakları seçti. Aizu Üniversitesi’nden bir gökbilimci Junya Terazono, “Bir uzay aracı geliştirmek çok fazla fon olmasa bile kolay değil” dedi.

Emirati bilim adamları Colorado Boulder Üniversitesi, California Üniversitesi, Berkeley ve Arizona Eyalet Üniversitesi’nde araştırmacılarla çalıştı. Uzay aracı Boulder’da toplandı ve iki ülke zengin ve siyasi olarak istikrarlı Orta Doğu ulusuyla ilişkilerini genişletmeye çalışırken Japonya’ya taşındı. Sharaf’a göre Amal uzay aracı, lansmanı ile birlikte 200 milyon dolara mal oldu. Mars’taki operasyon maliyetleri henüz açıklanmadı.

Küçük bir otomobilin büyüklüğünde olan Amal, kırmızı atmosferi en az iki yıl boyunca dolaşırken, üst atmosferi incelemek ve iklim değişikliğini izlemek için üç araç taşır. NASA’nın 2014’te Mars’a gönderilen Maven yörüngesini, gezegenin ilk milyar yılı boyunca mikrobiyal yaşamı barındırabilecek sıcak, ıslak bir dünyadan bugünün soğuk, çorak yerine nasıl gittiğini incelemek için ayarlandı. Umut ayrıca hava değişikliklerinin görüntülerini geri göndermeyi planlıyor.

Japonya uzun zamandır ABD ve savunma ve uzay teknolojisindeki diğer ortaklarla işbirliği yaptı ve kaynak fakir ülke geleneksel olarak Orta Doğu ülkeleriyle dostça ilişkiler kurdu. Japonya’nın lansman hizmetleri doğruluk ve zamanında kayıtla bilinir, ancak sağlayıcılar maliyetleri daha uluslararası rekabet edebilmek için azaltmaya çalışmaktadır.

Önümüzdeki günlerde iki Mars misyonu daha planlanıyor. Çin, Mars yüzeyini bir yörünge ve gezici ile keşfetmeyi ve Perşembe günü beklenen bir fırlatma ile su ve buz aramayı hedefliyor. ABD, antik yaşam belirtileri aramak ve Dünya’ya dönmek için kaya ve toprak örnekleri toplamak için Azim adlı bir gezici göndermeyi planlıyor. Kalkış 30 Temmuz’da hedefleniyor. Japonya’nın 2024’te planladığı kendi Mars misyonu var. 2029’da Dünya’ya geri getirmek için örnekleri toplamak üzere Mars ayındaki Phobos’a uzay aracı göndermeyi planlıyor.

Büyüyen uzay sektörü
Umut Probu, BAE’nin gelişen uzay sektöründeki en yeni ve en iddialı adımıdır. BAE, 2009 ve 2013 yıllarında daha önce uyduları başlattı , ancak Güney Koreli ortaklarla geliştirildi. Ülke, uzay ajansını 2014 yılında kurdu ve 2117 yılına kadar Mars yüzeyinde bir koloni de dahil olmak üzere iddialı hedefler belirledi.

Hükümet yetkilileri daha önce uzay programından ülkenin büyüyen STEM (bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) sektörü için katalizör olarak söz etmişti. Sadece bu kadar ileri gitmek Körfez ülkesi için etkileyici bir başarı oldu. Mars görevlerinin çoğunun geliştirilmesi 10 ila 12 yıl sürer – ancak BAE bilim adamlarının projeyi gerçekleştirmeleri sadece altı yıl sürdü.

Uzay aracını inşa etmek için ABD’de, Colorado Üniversitesi Boulder’ın Atmosferik ve Uzay Fiziği Laboratuvarı’nda bir ekiple ortaklık kurdular. Hope’un misyonu için yeni bir bilim hedefi bulmak amacıyla NASA’nın Mars keşiflerini planlamak için oluşturduğu bir forum olan Mars Keşif Programı Analiz Grubu’na (MEPAG) danıştılar.

Misyonun bilim lideri Sarah Al Amiri, Hope’u Mars yılı boyunca Mars ikliminin ilk tam resmini oluşturmak için kullanmaya karar verdiler. Dubai’nin yöneticisi Şeyh Muhammed bin Rashid Al Maktoum, Twitter’da “Prob tarafından toplanan veriler insan bilgisine yeni bir boyut kazandıracak” dedi. “Bu dünyaya en son katkımız.”

Atmosferdeki ve iklimdeki değişiklikler de dahil olmak üzere Mars’ın hava sistemini incelemek, Dünya’yı karakterlerle paylaşan bir gezegen olan Mars’ın nehirlerden ve göllerden yüzeyde su olmamasına, dedi Al Amiri.

Bulmacayı bir araya getirmek için prob, farklı teorileri keşfetmeye izin vererek çeşitli ölçümler yapmayı hedefleyecektir. Al Amiri, ekibin özellikle Mars fırtınalarından kaynaklanan toz fırtınaları ile hidrojen ve oksijen kaybı – suyun yapı taşları arasındaki olası bir bağlantıyla ilgilendiğini söylüyor. (todayheadline.co, CNN, BBC,japantimes.co.jp)
21 Temmuz 2020 /ÖZGÜR İFADE

Mars Yolculuğu Kötü Hava Koşulları Nedeniyle Bir Hafta Ertelenmişti.

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |