Ana Sayfa Dünya, Gündem 26 Mayıs 2020

MAYIS AYINDA NEDEN KAR YAĞIYOR?

‘300 Yıl Sonra (1650-1715) 65 Yıl Süren Küçük Buzul Devri Yeniden mi Başlıyor’ Güneş, ‘minimum güneş enerjisi’…

‘300 Yıl Sonra (1650-1715) 65 Yıl Süren Küçük Buzul Devri Yeniden mi Başlıyor’


Güneş, ‘minimum güneş enerjisi’ adı verilen daha az aktif bir evre yaşıyor.
Bazı bilim adamları, son güneş döngüsünün (SC 24) nispeten küçük büyüklüğünün önümüzdeki birkaç on yıl içinde yeni bir Grand Solar Minimum’a sahip olduğunu ileri sürdü.
Güneş şu anda, daha az aktif bir aşamadan geçiyor , güneş asgari deniyor. Güneş, enerjik aktivite zirveleri ve ardından düşük puanlar dahil olmak üzere düzenli 11 yıllık aralıklar yaşar. Zirve sırasında, güneş daha fazla güneş lekesi ve güneş patlaması sergiler. Minimum güneşte, güneş çok daha sessizdir, yani daha az güneş lekesi ve enerji demektir. Buna “Grand Solar Minimum” denir.

Bu yoğunluk en son gerçekleştiğinde, “Küçük Buz Devri” adı verilen bir döneme denk geldi; Kuzey Yarımküre’de 1650’den 1715’e kadar aşırı düşük güneş aktivitesi dönemi, volkanik aerosollerden soğutmanın ve düşük güneş aktivitesinin kombinasyonu daha düşük yüzey sıcaklıkları üretti.

KARŞI TEZLER:
Bu minimum güneş enerjisi düşüşünün başka bir buzul çağını ateşlemeyeceği ve bu durumun muhtemelen iklim değişikliğinden kaynaklandığı idiaları mevcut.
“Fosil yakıtların insan tarafından yakılmasından kaynaklanan sera gazı emisyonlarının neden olduğu ısınma, uzun süren bir Grand Solar Minimum’dan olası on yıllarca süren soğutmadan altı kat daha fazladır.”
“Büyük bir Güneş En az bir yüzyıla kadar sürecek olsa bile, küresel sıcaklıklar ısınmaya devam edecekti. Çünkü Güneş’in çıktısındaki değişimlerden çok daha fazla faktör Dünya’daki küresel sıcaklıkları değiştirdi, bugünün en baskın olanı insan kaynaklı ısınma sera gazı emisyonları.”

NASA
Bilim adamları bu minimum güneşin geldiğini biliyorlardı çünkü güneş döngüsünün düzenli bir yönü. NASA’ya göre, güneş lekeleri 2014’te zirve yapıyordu, düşük puanlar 2019’da başlıyor. Güneş ayrıca, güneş sistemimiz boyunca akan parçacıklar ve kozmik ışınlar göndererek uzay havası olarak bilinen şeylerden de sorumludur. Güneşin güçlü mıknatıslanmış güneş lekeleri, X ışınlarını ve ultraviyole radyasyonu Dünya’ya zarar veren güneş patlamaları yayınlar.

Güneş minimumda güneş sessiz olduğunda bile, güneş atmosferinde açılan ve hızlı güneş rüzgârında güneş sisteminden uçan enerjili parçacıkların yanan akışlarını gönderen başka yollarla aktif olabilir. Güneş patlamaları gibi, minimum güneş ışığı sırasında bu parçacık akışları, uydulardan güvendiğimiz iletişimi ve GPS’yi bozabilir.

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde Güneş Dinamikleri Gözlemevi proje bilim adamı Dean Pesnell, 2017’de bu delikleri güneş döngüsü boyunca görüyoruz, ancak minimum güneş ışığı altında uzun süre dayanabilirler – altı ay veya daha fazla.

Galaktik kozmik ışınlar adı verilen daha yüksek enerjili parçacıklar, minimum güneş ışığı sırasında Dünya’ya, özellikle üst atmosferine ulaşabilir. Bunlar, Samanyolu galaksimizdeki süpernovalar gibi patlamalar tarafından yaratılır. Pesnell, “Güneş enerjisi minimumken, güneşin manyetik alanı zayıflar ve bu kozmik ışınlardan daha az koruma sağlar.” Dedi. “Bu, uzayda yolculuk yapan astronotlar için artan bir tehdit oluşturabilir.”

NASA Sun & Space hesabı bu hafta, güneş enerjisi ile ilgili kaygılar nedeniyle Twitter’da paylaştı. “Güneş düzenli olarak yüksek ve düşük aktivite döngülerinden geçer. Bu döngü uzay hava olaylarının sıklığını etkiler, ancak Dünya’nın iklimi üzerinde büyük bir etkisi yoktur – uzatılmış bir minimumun bile küresel sıcaklık üzerinde önemli bir etkisi olmaz .”

Bu güneş enerjisi minimum güneş döngüsü 24’ü sonlandırıyor. Ulusal Tahminler ve Atmosfer İdaresi’ne göre erken tahminler, güneş döngüsü 25’in zirvesinin Temmuz 2025’te gerçekleşeceğini tahmin ediyor. Güneş döngüsü tahmini, NOAA ve NASA başkanlığında bir uluslararası panele dayanmaktadır. Güneş döngüsü 25’in döngü 24’e benzer olacağını kabul ediyorlar.


NASA blog yazısı 27 Haziran 2017
Solar Minimum Geliyor
Berrak mavi öğlen gökyüzünde yüksekte, güneş her yıl, her gün, her gün aynı görünür.
Ancak gökbilimciler bunun doğru olmadığını uzun zamandır biliyorlar. Güneş yapar değişikliği. Düzgün filtrelenmiş teleskoplar, genellikle karanlık güneş lekeleriyle lekelenmiş ateşli bir diski ortaya çıkarır. Güneş lekeleri güçlü bir şekilde mıknatıslanır ve güneş patlamaları ile çatırlar – Dünyayı X-ışınları ve aşırı ultraviyole radyasyon flaşlarıyla aydınlatan manyetik patlamalar. Güneş, hareketsiz bir hareket kütlesidir.

Oluncaya kadar. Her 11 yılda bir, güneş lekeleri kaybolur ve göreceli sakin bir dönem getirir. NASA’nın Greenbelt’deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden Dean Pesnell, “Buna minimum güneş denir” diyor. “Ve güneş lekesi döngüsünün düzenli bir parçası.” Güneş şimdi minimum güneşe doğru gidiyor. Güneş lekesi sayısı 2014’te nispeten yüksekti ve şimdi 2019-2020’de beklenen düşük bir noktaya doğru kayıyorlar.

Güneş lekeleri ve güneş patlamaları gibi yoğun faaliyetler minimum güneş ışığı sırasında azalırken, bu güneşin donuk olduğu anlamına gelmez. Güneş aktivitesi sadece formu değiştirir. Örneğin Pesnell, “minimum güneş ışığı altında uzun ömürlü koronal deliklerin gelişimini görebiliriz” diyor. Koronal delikler, güneşin manyetik alanının açıldığı ve güneş parçacıklarının akışlarının hızlı güneş rüzgarı olarak güneşten kaçmasına izin verdiği güneş atmosferindeki geniş bölgelerdir.

Pesnell, “Bu delikleri güneş döngüsü boyunca görüyoruz, ancak minimum güneş ışığı sırasında uzun süre dayanabilirler – altı ay veya daha fazla.” Koronal deliklerden akan güneş rüzgarı akımları, Dünya’nın manyetik alanına çarptıklarında Dünya’nın yakınındaki uzay hava etkilerine neden olabilir. Bu etkiler, jeomanyetik fırtınalar, auroralar ve iletişim ve navigasyon sistemlerinde kesintiler adı verilen Dünya manyetosferinin geçici rahatsızlıklarını içerebilir. Minimum güneş ışığı sırasında, Dünya’nın üst atmosferinin düşük Dünya yörüngesindeki uydular üzerindeki etkileri de değişir.

Normalde Dünya’nın üst atmosferi güneşten gelen ultraviyole radyasyon ile ısıtılır ve şişirilir. Düşük Dünya yörüngesindeki uydular, atmosferin dışında gezinirken sürtünme yaşarlar. Bu sürtünme sürtünme yaratarak uyduların zaman içinde hız kaybetmesine ve nihayetinde Dünya’ya düşmesine neden olur. Sürükle, uzay çöpü için iyi bir şeydir; Dünya çevresinde yörüngede yüzen doğal ve insan yapımı parçacıklar. Sürükleme, düşük Dünya yörüngesini enkazdan uzak tutmaya yardımcı olur.

Ancak minimum güneş ışığı sırasında, bu doğal ısıtma mekanizması azalır. Dünyanın üst atmosferi soğur ve bir dereceye kadar çökebilir. Normal miktarda sürükleme olmazsa, boşluk önemsizliği takılma eğilimindedir. Minimum güneş ışığı sırasında güçlenen benzersiz uzay hava efektleri vardır . Örneğin, Dünya’nın üst atmosferine ulaşan galaktik kozmik ışınların sayısı, minimum güneş enerjisi sırasında artar. Galaktik kozmik ışınlar, uzak süpernova patlamaları ve galaksideki diğer şiddet olayları ile güneş sistemine doğru hızlanan yüksek enerjili parçacıklardır.

Pesnell, “Minimum güneş ışığı sırasında, güneşin manyetik alanı zayıflar ve bu kozmik ışınlardan daha az koruma sağlar. Bu, uzayda seyahat eden astronotlar için artan bir tehdit oluşturabilir. ” En az güneş, güneşimizde birçok değişiklik getirir, ancak daha az güneş etkinliği güneşi ve uzay ortamımızı daha az ilginç hale getirmez.
26 Mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADE

KAYNAKLAR: nasa.gov, Ashley Strickland, CNN,

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |