Ana Sayfa Dünya, Gündem, Sağlık 24 Haziran 2020

YENİDOĞAN ÜÇÜZ BEBEKLERDE KORONAVİRÜS ÇIKTI

YENİDOĞAN ÜÇÜZ BEBEKLERDE KORONAVİRÜS ÇIKTICoronavirus: Yenidoğan Meksika üçüzleri, ‘benzeri görülmemiş’ vakalarda pozitif test etti.Yerel sağlık yetkililerine göre,…

YENİDOĞAN ÜÇÜZ BEBEKLERDE KORONAVİRÜS ÇIKTI
Coronavirus: Yenidoğan Meksika üçüzleri, ‘benzeri görülmemiş’ vakalarda pozitif test etti.
Yerel sağlık yetkililerine göre, Meksika’daki yeni doğan üçüzler, “benzeri görülmemiş” bir vakada koronavirüs için pozitif test etti. Tıp uzmanları, hastalığın hamilelik sırasında annenin plasentasından geçip geçemeyeceğini araştırıyor.

İki bebek, bir erkek ve bir kız, San Luis Potosí eyaletindeki bir hastanede sabit bir durumda. Ancak ikinci çocuk solunum rahatsızlığı nedeniyle tedavi görüyor. Devletin Sağlık Güvenliği Komitesi sözcüsü, çoklu doğumlarda bulaşmanın küresel olarak hiçbir yerde tespit edilmediğini ve dolayısıyla davanın araştırılacağını söyledi.

Çok az sayıda yeni doğan bebeğin doğumdan sonra virüsü aldıkları bilinmektedir, ancak sağlık görevlileri bu durumda olanların bu olduğuna inanmadıklarını söylüyorlar. Devlet Sağlık Bakanı Mónica Liliana Rangel Martínez, “Doğum anında enfekte olmaları imkansızdır.” Dedi.

Bununla birlikte, ebeveynler şu anda test ediliyor ve yetkililer asemptomatik olabileceğini söylüyorlar. Meksika, ülkenin 28 Şubat’taki ilk davasından bu yana 185.000’den fazla koronavirüs vakası ve 22.584 ölüm kaydetti.

ERKEN DOĞAN ÜÇÜZLERDE KORONA ÇIKTI
Yenidoğanlarda koronavirüs nadirdir, ancak duyulmamıştır. Bebekler, enfekte olmuş herhangi biriyle yakın temasta bulunurlarsa doğumdan sonra virüsü yakalayabilirler. Coronavirus ayrıca anne karnından bebeğe plasenta yoluyla geçebilir.

Yale Tıp Fakültesi’nden ABD’li araştırmacılar yakın zamanda koronavirüs ile bilinen ilk plasental enfeksiyon vakasını bildirdiler . Enfeksiyon meydana geldiğinde, anne ve bebek riski genellikle düşüktür – bazı raporlar, bebeklerin erken doğma olasılığını artırabileceğini düşündürmektedir.

Virüsün düşük yapmadığına veya bebeğinizin hamilelikte nasıl geliştiğini etkilediğine dair bir kanıt yoktur, ancak önlem olarak hamile kadınların koronavirüs alma şanslarını azaltmak için yakın sosyal temastan kaçınma konusunda sıkı olmaları önerilir. Enfekte olurlarsa, çoğu annenin hafif veya orta şiddette semptomları olur ve iyileşir. Bebekler hiçbir hastalık belirtisi göstermeyebilir. Bir bebeğe bakıyorsanız, düzenli el yıkama ile ellerinizi temiz tutarak virüs bulaşma riskini azaltabilirsiniz. (By Michelle Roberts Helath Editor) BBC
24 Haziran 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |