Ana Sayfa Gündem, Magazin 19 Aralık 2020

MEKSİKA’DA ASGARİ ÜCRETE YÜZDE 15 ZAM

Başbakan Obrador: ”30 Yıldır İşçi Maaşları Cezalandırılıyor; İşçi Alım Gücünü Yeniden Kazanmalı”Meksika, Ocak ayından itibaren asgari ücreti%…

Başbakan Obrador: ”30 Yıldır İşçi Maaşları Cezalandırılıyor; İşçi Alım Gücünü Yeniden Kazanmalı”
Meksika, Ocak ayından itibaren asgari ücreti% 15 artırıyor
Meksika hükümeti, ülkenin günlük asgari ücretinin Ocak ayında yüzde 15 artarak günde yaklaşık 7 dolara eşit olacağını duyurdu.

Meksika hükümeti Perşembe günü, asgari ücreti Ocak ayında yüzde 15 artırarak günde kabaca 7 dolara denk getirdiğini duyurdu.
Yeni ücret hala saatte 1 dolardan az. Ancak artış, ülkenin mevcut yüzde 3,3 enflasyon oranının çok üzerinde. Kuzey sınırında, daha yüksek yaşam maliyetleri nedeniyle daha yüksek olan asgari ücretler de yüzde 15 artarak günde yaklaşık 10,70 dolara çıkacak.

Başkan Andres Manuel Lopez Obrador Perşembe günü, iş sektörünün yüzde 10’luk bir artış önerdiğini, ancak asgari ücretleri belirleyen üçlü komisyonda işçi ve hükümet temsilcilerinin oylarını geride bıraktığını söyledi.

Lopez Obrador, “İşçiler dünya ölçeğinde hala utanç verici bir artış elde edecekler” dedi. Meksika’nın asgari ücreti Amerika’da – Haiti ile eşit – en düşük ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nde en düşük ücret.

Ancak Meksika İşverenler Federasyonu, artışın ve koronavirüs salgınının yüz binlerce küçük şirketi işsiz bırakabileceğini söyledi.

Federasyon yaptığı açıklamada, “Hükümet desteğinin olmaması ve şimdi kademeli aşamalar olmaksızın asgari ücretteki mantıksız, mantıksız bir artışla birlikte, önümüzdeki üç ay içinde 700.000 işyerinin kaybolma riski arttı” dedi.

Meksika’nın ekonomik üretimi ikinci çeyrekte yüzde 18,7 daraldı ve üçüncü çeyrekte büyük ölçüde pandemiye bağlı olarak hala yüzde 8,6 azaldı.

Lopez Obrador, Aralık 2018’de göreve gelmesinden bu yana geçen iki yıldaki yüzde 16 ve yüzde 20’lik artışlara ek olarak, asgari ücretin reel olarak düştüğü on yılı telafi etmek için gerekli olduğunu söyledi.

“Bunun ekonomiyi etkileyeceğini söylemek anlamsız” dedi. “Asgari ücretin satın alma gücü geri alınmalı … 30 yıldan fazla işçi maaşları cezalandırıldı.” (AP)
19 Aralık 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |