Ana Sayfa Gündem, Magazin, Sağlık 29 Mart 2020

MESLEK LİSELERİ KÖY ENSTİTÜLERİ GİBİ ÇALIŞMAYA BAŞLADI

‘Afyonkarahisar, Balıkesir ve Zonguldak Meslek Liselerinden Salgınla Mücadeleye Müthiş Destek’ Afyonkarahisar Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi…

‘Afyonkarahisar, Balıkesir ve Zonguldak Meslek Liselerinden Salgınla Mücadeleye Müthiş Destek’

Afyonkarahisar Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya bölümü öğretmen ve öğrencileri de, fabrikaya çevirdikleri okulda 10 günde yaklaşık 150 ton; Balıkesir’in Bandırma ilçesi Edincik Mahallesi’nde ki Recep Gencer Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri de 15 günde 100 ton, Zonguldak Çatalağzı Eren Enerji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi günlük 3 ton hijyen solüsyonu üretti.

“4 ÖĞRETMEN VE 25 ÖĞRENCİ OKULDA DÖNÜŞÜMLÜ OLARAK ÜRETİM YAPIYOR”
Afyonkarahisar Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Teknolojisi Alanı Şefi Nurcan Ergenekon 4 öğretmen ve 25 öğrencinin okulda dönüşümlü olarak üretim yaptığını kaydetti. Ergenekon, “Okulumuz Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan genelgede açıklanan yüzde 5’lik sodyum hipoklotrit çözeltisini üretiyor şuanda. Biz bu kapsamda okulların ve diğer kurumların dezenfeksiyonunda kullanılacak konsantre solüsyonu üretiyoruz. Bu solüsyon 1’e 49 oranında suyla karıştırılarak kamu binalarının dezenfeksiyonunda kullanılıyor. 4 öğretmenle kesintisiz olarak çalışıyoruz, 25 tane öğrencimizi ise dinlendirerek üretime devam ediyoruz” diye konuştu.

Dezenfektan üretimini 46 öğrenci ile bölüm öğretmenlerinin yaptığını anlatan Okul Müdürü Mehmet İvecen, şöyle konuştu:
“Bakanlığımızın açıkladığı Türkiye’de dezenfeksiyon ve yüzey temizleyici üretimi yapabilen 44 okul içerisinde yer alıyoruz. Bakanlığımıza bağlı okullarımızın dezenfeksiyon solüsyon malzemesi ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Bu süre içerisinde 54 ton dezenfektan ve yüzey temizleyici ürettik ve okullara teslim ettik. Şu andan itibaren de günlük üretim kapasitemizi 18 tona çıkarmış durumdayız.”

17 çeşit temizlik malzemesi
Kimya Teknolojisi Bölümü alan şefi Nurcan Ergenekon okullarında iki yıldır yüzey temizleyici, çamaşır suyu, sıvı sabun, oda parfümü gibi 17 çeşit temizlik malzemesi üretimi yaptıklarını anlattı.

BALIKESİR MESLEK LİSESİ 15 GÜNDE 100 TON DEZEFENKTEN ÜRETTİ
Balıkesir’in Bandırma ilçesine bağlı Edincik Mahallesi’nde faaliyet gösteren Recep Gencer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı önlem amacıyla 15 günde 100 ton dezenfektan üretti.

Kimya Teknolojisi Bölümünde beşerli gruplar halinde üretimde sırayla görev alan öğrencilerin hazırladığı dezenfektanlar, Balıkesir’in yanı sıra Aydın, Manisa, Muğla’daki İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderildi.Okul Müdürü Aysun Karadayı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ham madde sıkıntısını aştıklarını belirterek, fedakarca çalışan öğrenci ve öğretmenlere teşekkür etti.

Kimya öğretmeni Hülya Işık da öğrencilerin özveriyle üretime katkı sağladıklarını vurguladı.
Öğrencilerin günde ortalama 12 saat çalıştıklarını, acil ihtiyaç olan yüzey ve el dezenfektanlarına ağırlık verdiklerini belirten Işık, “Salgın öncesinde 12 çeşit ürünümüz vardı. Şu an sadece talep geldiğinde o ürünleri üretiyoruz. Tüm enerjimizi dezenfektan üretimine vermiş durumdayız. Günde ortalama 8 ton yüzey, 1 ton da el dezenfektanı üretiyoruz.” diye konuştu.

ZONGULDAK MESLEK LİSESİ DEZEFENKTEN ÜRETİMİNE BAŞLADI
Lise öğrencileri, ürettikleri dezenfektan ile yeni tip corona virüse karşı önlemlere katkı sağlıyor. Okul müdürü Zoroğlu, “Ortalama günlük 2-2,5 ton bazen 3 tona kadar çıkan üretimimiz olabiliyor. Bu anlamda ilin ve çevre illerin taleplerine karşılık vermeye çalışıyoruz” dedi.
Zonguldak’ın Kilimli ilçesinde virüslere ve bakterilere karşı antibakteriyel özelliği artırılmış 2 yeni temizlik ürünü üreten meslek lisesi öğrencileri, yeni tip corona virüse (Covid-19) karşı önlemlere katkıda bulunuyor.

Bu kapsamda Çatalağzı beldesindeki Eren Enerji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde, kimya teknoloji alan şefi Ayşe Çiçek Yıldız ve öğretmenleri tarafından ürünlerin nasıl yapılacağına dair eğitim alan 48 öğrenci, okul laboratuvarında imal ettikleri konsantre ve sulandırılmış hazır hale getirilmiş hipoklorit bazlı solüsyonu kentteki okullar, kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra gelen talep doğrultusunda Düzce ve Karabük’e gönderiyor.
“Er-Kim” ismini verdikleri ürünün üretimini 30 tona çıkarmayı hedefleyen lise, dezenfektan taleplerini yetiştirmek için yoğun mesai harcıyor.
29 Mart 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |