Ana Sayfa Gündem 22 Kasım 2020

MHP’Lİ ESKİ BELEDİYE BAŞKANINDAN BİZ İNSAN DEĞİLİZ POZU

‘Tarım ve Ormancılık Bakanlığı Destekli Katliam’MHP’li eski Belediye Başkanı Mehmet Kula’nın kızıl geyik avı tepki çektiAlanya’nın Güzelbağ…

‘Tarım ve Ormancılık Bakanlığı Destekli Katliam’
MHP’li eski Belediye Başkanı Mehmet Kula’nın kızıl geyik avı tepki çekti
Alanya’nın Güzelbağ beldesi eski Belediye Başkanı MHP’li Mehmet Kula, nesli tükenmekte olan kızıl geyiği avladı. Av fotoğrafını da yayınlayan Kula için “Biz insan değiliz pozu” ifadesini kullanan CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, “Bu vicdansızlığın tarifi yok!” dedi.

Eski Güzelbağ Belediye Başkanı ve eski Alanya Belediyesi Başkan Yardımcısı MHP’li Mehmet Kula, Kütahya Türkmenbaba Yaban Hayatı geliştirme sahasında Milli Parklar görevlisi Kamil Bayır ile kızıl geyik avlayıp fotoğrafını paylaştı.Nesli tükendiği için tartışmalara konu olan, ‘ihale ile avlanılması’ tepki çeken kızıl geyiği, 2020-2021 av turizmi kapsamında kendi adına verilen kotayla avladığını belirten Kula, avlanma süresince yanında olan Kamil Bayır’a da teşekkür ederek, “Devlete bir kuruş borcu olmayan bütün Avcı dostlarıma rastgele diyorum” ifadelerini kullandı.

CHP’Lİ KAYA’DAN TEPKİKula’nın paylaşımı tepki çekti. CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Kula’nın paylaştığı geyik avı fotoğrafı için “Biz insan değiliz pozu” ifadesini kullanırken “Bu vicdansızlığın tarifi yok! Güzelbağ eski Belediye Başkanı MHP’li Mehmet Kula, Milli Parklar görevlisi Kamil Bayır, nesli tükenmekte olan kızıl geyiği avladıktan sonra bu pozu vermiş…” dedi.

Tarım ve Ormancılık Bakanlığı, para karşılığında can satıyor.
Banu Güven DW de yaşananları yazı:
99 canı ihaleyle pazarlamak!
Bakanlığın web sitesinde yapılan duyurular arasında 2020 – 2021 talep edilmemiş kotalar başlığı altında fiyat listeleri de var. 16 Kasım’dan itibaren Karabük, Kastamonu ve Maraş’ta 4 kızıl geyik için av ihalesi açılmış. Söz konusu ihalede geyik öldürmenin fiyatı, KDV hariç, 9 bin ila 11 bin TL’dan başlıyor.

Ama avcılara satılmak istenen 4 kızıl geyikten ibaret değil. Tarım ve Ormancılık Bakanlığı aynı ihalede nesli tehlike altında olan çengel boynuzlu dağ keçisi de pazarlanıyor. Artvin Altıparmak Dağları’nda 37 bin 100 TL’den, Dersim’de de 10 bin 500’er TL’den üç çengel boynuzlu ölümü bekliyor.

Adı Tarım ve Orman Bakanlığı olan bakanlık, soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan hassas türlerden sayılan yabani keçilerden de 10’u dişi olmak üzere 24’ünü avcılara pazarlıyor. Adıyaman’daki av pahalı; ihale 88 bin 500 TL’den açılmış. Artvin’de av ihalesi 6 bin TL’den başlamış.

Son olarak, Düzce’den Giresun’a uzanan bir listede de 68 karacanın hayatı da satılığa çıkarılmış.
Bu tür ihaleler zamanında farkedildiğinde engellenebiliyor. Mesela Tarım ve Orman Bakanlığı 5. Bölge Müdürlüğü’nün, Eskişehir’de Temmuz ayında 18 kızıl geyiğin avlanmasına ilişkin 513 bin TL’den açtığı ihale gibi. Eskişehir Hayvanları Koruma Derneği’nin başvurusu üzerine 18 kızıl geyiğin vurulacağı ihale hakkında ‘yürütmeyi durdurma’ kararı verilmiş, sonra da ihale iptal edilmişti. Aynı şekilde Dersim’de 17 dağ keçisinin öldürülmesine ilişkin ihale de iptal edildi, ama bunlar iptal edilmeyen ihalelerin yanında devede kulak.

Almanya’dan gelip kızıl geyik öldürmek!
Türkiye’de av için dünyanın her yerinden gelenler vardır muhakkak ama ufak bir araştırma yapıldığında Almanya’daki avcılara yönelik reklamlar dikkat çekiyor. Mesela Diana Jagdreisen müşterilerine Eylül 2021’de 6 günlük kızıl geyik avı vadediyor – 7 bin 795 Euro’dan başlayan fiyatlarla! Sayfada “Geyik, prehistorik çağda Hititler’in kuvvetini sembolize ediyordu. Ama ne yazık ki, tükenme tehlikesiyle karşılaşacak kadar çok avlandılar. Bu harika yaban hayvanı korumak için alınan katı önlemler sayesinde, az sayıda da olsa avlanması mümkün oldu” açıklaması var.

Premium Jagdreisen da Türkiye’deki kızıl geyikleri, boynuzlarının 11 kilo gelmesiyle övüyor. Şirketin broşüründe bu özelliklerinden dolayı Anadolu kızıl geyiği avlamak için Almanya’dan çok talep geldiği de belirtiliyor. Bir de kızıl geyik avının getirdiği puanlar listesi var. 170’den 210′ ve üstüne kadar, bronzdan altına kadar bir sıralama. Tur fiyatı “ganimet” dedikleri geyik başının ağırlığına göre belirleniyor. 13 bin ile 23 bin 500 Euro arasında.

Weltnis adında başka bir şirket “3000 bin Euro’ya götüreyim sizi” diyor, diğer şirketler de böyle devam ediyor. Hepsi kızıl geyiğe ek olarak keçi, yaban domuzu ve karaca avı da teklif ediyorlar.

Bütün bu acente sayfalarında kendi ülkelerinde yapamadıları avı yapıp, Mehmet Kula gibi “ganimetleriyle” fotoğraflar çektirenler var. Kameraya bakarken, her biri bir mucize olan bu canlıları alt ettiklerini, onlardan üstün olduklarını zannediyorlar.
Hükümetin yaban hayatını öldürme ihaleleri devam ediyor. (Banu Güven-DW, haberler.com)
22 Kasım 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |