Ana Sayfa Gündem, Sağlık, Türkiye 3 Kasım 2020

MUCİZENİN ADI AYDA BEBEK, 91. SAAT

91 saat sonra sevindiren bir haber dahaİzmir’de depremden 91 saat sonra Rıza Bey Apartmanı’nın enkazından 3 yaşındaki…

91 saat sonra sevindiren bir haber daha
İzmir’de depremden 91 saat sonra Rıza Bey Apartmanı’nın enkazından 3 yaşındaki Ayda adlı küçük bir çocuk daha sağ olarak çıkarıldı. Ayda’nın annesinin ise cansız bedenine ulaşıldı.

İzmir Seferihisar açıklarında Cuma günü meydana gelen depremin ardından devam eden arama-kurtarma çalışmalarında Rıza Bey Apartmanı’nın enkazından Ayda Gezgin adlı küçük bir çocuk daha kurtarıldı. Annesinin enkaz altında olduğu belirtilen Ayda, hastanede tedavi altına alındı. Ayda’nın kurtarılmasından sonra annesi Fidan Gezgin’in ise cansız bedenine ulaşıldı.

AFAD yetkilileri, can kaybının toplam 109’a yükseldiğini açıkladı.

Ayda nasıl bulundu?
Yer tespit eden kurtarma ekiplerinden Nusret Aksoy, küçük çocuğun yaşadığını nasıl tespit ettiklerini anlattı. Aksoy, yer tespiti sırasında sessizliğin olduğu, o anlarda Ayda’nın sesini duyduğunu, seslendiğinde Ayda’nın “Ayla ben iyiyim” dediğini belirtti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Rıza Bey Apartmanı’nın enkazında bir bebeğe daha ulaştıklarını duyurmasından 22 dakika sonra sevidirici haber geldi. Soyer de Twitter hesabından haberi “91. saatte bir mucizeyi yaşadık. Dört yaşındaki Ayda’yı kurtarma ekipleri sağ salim çıkardı. Büyük acıların yanında bu mutluluğu da yaşadık. Kurtarma ekiplerine şükranlarımı sunuyorum. Ayaklarına taş değmesin” mesajıyla paylaştı.

“Sağlık durumu iyi”
Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Güven de Ayda’nın sağlık durumunun iyi olduğunu, tedbir amaçlı yoğun bakımda tutulduğunu söyledi.

Ayda Gezgin‘in yanı sıra dün enkazdan çıkarılan Elif Perinçek ve İdil Şirin’in sağlık durumuyla ilgili de bilgi veren Güven, “İdil kızımızın durumu iyi. Kendisi Covid pozitif. Bunun tedavisini görüyor. İdil’in annesi de Covid pozitif. Onun dışında bir sıkıntısı yok görünüyor. Elif kızımızı da ziyaret ettik. Annesi ve kardeşleriyle beraberdi. Onun da durumu iyi. Onun da bir sıkıntısı yok” dedi.

IZMIR’DEKI DEPREMDE BORNAVA’DAKI DOGANLAR APARTMANI’NIN ENKAZINDAN 65 SAAT SONRA MUCIZE SEKILDE SAG OLARAK KURTARILAN 3 YASINDAKI ELIF PERINCEK (SOLDA) TEDAVI GORDUGU EGE UNIVERSITESI TIP FAKULTESI HASTANESI’NDE, BABASI OGUZ PERINCEK VE AYNI ENKAZ ALTINDAN KURTARILAN ANNESI SEHER PERINCEK (ORTADA) VE IKIZ OLAN ABLALARI ELZEM PERINCEK VE EZEL PERINCEK’E KAVUSMANIN HEYACANINI YASADI.(FOTO: IZMIR / DHA)

Ayda’nın şuurunun açık ve konuşabildiğini belirten Güven, hayati fonksiyonlarında bir sorun olmadığını belirtti.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da “Ayda’nın acıyan bir yeri yok. Köfte ve ayran istiyor“ mesajını paylaştı.

Dört kedi yavrusu da kurtarıldı
Sabah saatlerinde İzmir İtfaiyesi Arama Kurtarma ekipleri tarafından Rıza Bey Apartmanı enkazından dört kedi yavrusu da canlı olarak kurtarıldı.
Ayda, enkaz altından çıkarılan 107’inci kişi oldu. (dw, dha)
03 Kasım 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |