Ana Sayfa Dünya, Gündem 30 Kasım 2020

MÜFTÜ’NÜN KAPISINA ‘EN İYİ TÜRK ÖLÜ TÜRKTÜR’ YAZDILAR

MÜFTÜ’NÜN KAPISINA ‘EN İYİ TÜRK ÖLÜ TÜRKTÜR’ YAZDILARİskeçe Müftüsü’nün evinin asansörüne ‘En iyi Türk ölü Türktür’ yazdılarİskeçe…

MÜFTÜ’NÜN KAPISINA ‘EN İYİ TÜRK ÖLÜ TÜRKTÜR’ YAZDILAR
İskeçe Müftüsü’nün evinin asansörüne ‘En iyi Türk ölü Türktür’ yazdılar
İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’nin şehir merkezinde ailesiyle birlikte yaşadığı apartmanın asansörüne kırmızı boya ile hakaret ve ırkçı tehditler içeren yazılar yazdı. Yazıyı yazanların kimliği henüz tespit edilemedi.

Batı Trakya’da, seçilmiş İskeçe Müftüsü Ahmet Mete, ailesiyle kaldığı apartmanın asansörüne Yunanca olarak kendisini hedef alan küfür ve tehdit içeren ırkçı yazılar yazıldığını bildirdi.

Dışişleri Bakanalığı’ndan kınama
Türk Dışişleri Bakanlığı ise yaptığı açıklamayla olayı kınadı. Açıklamada, “Söz konusu olay Yunanistan’da ırkçı ve fanatik grupların Batı Trakya Türk Azınlığı’nın varlığına ve temsilcilerine yönelik tahammülsüzlüğünü bir kez daha gözler önüne sermiştir. Yunan devletinden menfur olaya ilişkin soruşturmayı gereken ciddiyet ve hassasiyetle yürüterek olayı aydınlatmasını ve faillerinin adalet önüne çıkarılmasını bekliyoruz” denildi.

‘İnsan haklarını hatırlayın’
TBMM Başkanı Mustafa Şentop sosyal medya hesabında “Batı Trakya’da İskeçe Müftüsü Sayın Ahmet Mete’nin evine yapılan saldırıyı kınıyorum. Türk azınlığın haklarını koruma sorumluluğunu taahhüt edenlerin dikkatini çekiyorum. Umarım AB, saldırıya uğrayan bir Müslüman olduğu zaman da insan haklarını hatırlar” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da sosyal medya hesabında “İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’ye önelik saldırıyı şiddetle kınıyor, Batı Trakya’da Türk azınlığına ve temsilcilerine yönelik ırkçı gruplar tarafından sürdürülen nefret dolu tutumun faillerinin Yunanistan makamlarınca bir an önce adalet önüne çıkarılmasını bekliyoruz” ifadesini kullandı.
30 Kasım 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |