Ana Sayfa Gündem 18 Mayıs 2020

NİCE 19 MAYISLI YILLARA

Sevgili dostlar, bu yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı Covit-19 salgını nedeniyle kısıtlı kutlansada, vatandaşların…

GÖRSEL BUGUZELSÖZLER. SİTESİNDEN

Sevgili dostlar, bu yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı Covit-19 salgını nedeniyle kısıtlı kutlansada, vatandaşların kalbinde yer edinen cumhuriyet sevgisiyle her mahallenin balkonlarında çocukların sevinciyle coşku içerisinde şenlikliklerle kutlandı.

19 Mayıs Atatürk’ ü anma gençlik ve spor bayramı da aynı akibete uğrayacağı muhtemeldir. Ama Yurttaşlarımızın kalbindeki cumhuriyet sevgisi oldukça şenlikler içinde heyecanla kutlayacaklarını umuyorum.

Çünkü, Mustafa Kemal Atatürk O kadar demokrat, insancıl, vefakar bir insan olmanın yanısıra, mükemmel bir devlet adamı olduğunu kanıtlamıştır ki, toplumu temsil eden tüm mesleki guruplara verdiği önem gibi, kadınlara, gençlere ve çocuklara verdiği değerin inanılmaz olduğunu şimdi geçtiğimiz şu günlerde çok daha iyi anlaya biliyoruz.

ÖYLEKİ;

Anadolu ve trakyayı emperyalistler tarafından işgal edildiği Kurtuluş mücadelesinde Kadınların payı küçümsenmeyecek kadar önemli olduğunu gören M.K. Atatürk dünyada kadınlara ilk seçme ve seçilme hakkını tanıyıp erkeklerle eşit duruma getirerek haklarını güvence altına alıp kadını özgür kılmayı başarmıştır,

Çocuklara verdiği değerle “23 Nisan ulusal egemenlik ve çocuk “ bayramını armağan ederek cocukları onurlandırdığı gibi, aynı zamanda çocuklara hem ulus devleti kavramı hem’ de egemenlik kayıtsız şartsız milletindir kavramını birlikte kullanarak bilinçli ve iradeli olmayı kazandırmıştır.

Öte yandan, gençlere çok güvendiği içinde “ Ey Türk gençliği! Birinci vazifen; Türk istiklalini, Türk cumhuriyetini, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. Çağrısıyla,19 Mayıs ulusal egemenlik ve gençlik “ bayramını armağan ederek hitabesinde de yol gösterici vurgular yapmıştır,

Dolayısıyla M.K. Atatürk Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesine uygun Ulus-devlet modelini, çağdaş bir Ükenin alt yapısını oluştururken, sosyolojik olarak, Dil, Edebiyat, Güzel sanatlar, Tiyatro Spor, Sosyal Yardım, Tarih, sanat ve müze, Halk Dersaneleri ve kursları, Kütüphane ile Köycülük gibi alanlarda önemli atılımlar yaparak gençleri ve çocukları yetiştirmek üzere çağdaş, nitelikli, akademik ve bilimsel eğitim sistemiyle donatarak geleceğin bilim insanını yetiştirmeyi başarmıştır.

Cumhuriyeti çeşitli atılımlarla taçlandıran M.K.Atatürk, çağdaş ve medeni atılımlarıyla yalnızca ulusun değil, aynı zamanda dünyanın da sevgi ve hayranlığını kazanmış, ölümünden sonra bile insanlara umut ve ilham kaynağı olmaya devam etmiştir.

İşte M.Kemal Atatürk o kadar mütevazi bir insandır ki, elindeki sonsuz yetkiye rağmen, kalbinde insanlığa karşı hep sevgi ve saygıyı beslerdi. Daima ileriyi görürdü. bilim ve teknolojiye önem verirdi. Kişisel çıkarlardan uzak kalbi yurt ve insanlık sevgisiyle dolu demokrat kişiliğinden asla taviz vermemişti.

Ancak ne acıdır ki, zaman içersinde iktidara gelen farklı siyasal partiler, kendi siyasi hırs ve ihtiraslarına esir düşüp Cumhuriyetin kuruluş felsefesini törpüleyerek içini boşaltmış, bilimsiz ve niteliksiz kof bir eğitim sistemiyle çocuklarımızın hem geleceğine mal olmuş, hemde gençlerin niteliksiz yetişmelerine neden olan kararlara imza atmışlardır.

Bu nedenle, Ülkemizi işgal ederek halkı, yoksulluğa, açlığa, ve çaresizliğe mahküm eden emperyalizme karşı 19 mayıs 1919’ da Samsuna çıkarak ülkenin kuruluş ve kurtuluşu için mücadele veren M. K. Atatürk’ ün ideal ve ilkeleri ışığında, Cumhuriyet değerlerine uygun demokrasi ve laikliğin yaşatılması, İnsan haklarına dayalı hukuk devletinin tüm nitelikleriyle barış içerisinde demokratik yönetimle taçlanacağı, bir dünyaya doğru hep birlikte mutlu yarınları kurmak üzere, halkımızın ve Gençlerimizin 101. yılında “19 Mayıs Atatürk’ü anma Gençlik ve spor bayramını” en içten dileklerimizle kutluyoruz.

Bizi okumaya devam edin! yalanlara teslim olmayın!

M. Can Şadioğlu Gazete Özgür İfade

Google NewsTema Tasarım |