Ana Sayfa Dünya, Gündem 12 Aralık 2020

NİJERYA’DA OKULA SALDIRI YÜZLERCE ÇOCUK KAYIP

NİJERYA’DA OKULA SALDIRI YÜZLERCE ÇOCUK KAYIPNijerya’da okul saldırısı: Katsina’da silahlı kişilerce yapılan baskının ardından yüzlerce kişi kayıp….

NİJERYA’DA OKULA SALDIRI YÜZLERCE ÇOCUK KAYIP
Nijerya’da okul saldırısı: Katsina’da silahlı kişilerce yapılan baskının ardından yüzlerce kişi kayıp.

Nijerya’nın kuzeybatısındaki bir ortaokula saldıran silahlı kişilerce yüzlerce öğrencinin kaybolmasından korkuluyor. Tanıklar, saldırganların motosikletlerle gelip havaya ateş etmeye başladığını ve insanların kaçmasına neden olduğunu söyledi.

Cuma akşamı Katsina eyaletinde 800’den fazla öğrencinin ikamet ettiği söylenen Devlet Fen Lisesi’ni hedef aldılar. Cumartesi günü ordu, silahlı kişilerin saklandığı yeri bir ormanda bulduğunu ve onlarla silahlı çatışmaya girdiğini söyledi.

Sonuç belirsizdi ancak yetkililer, öğrencilerin yaralandığına dair herhangi bir rapor olmadığını söylediler. Bu arada Nijerya Devlet Başkanı Muhammadu Buhari saldırıyı kınadı ve okula, kaç kişinin kayıp olduğunu bulmak için tam bir öğrenci denetimi yapmasını emretti. Çocuklarını eve götürmek için okula koşan velilerden de okul yetkililerine haber vermeleri istendi.

Kankara bölgesindeki yatılı erkek okulu yakınlarında yaşayan sakinler, BBC’ye Cuma günü 23:00 (22:00 GMT) civarında silah sesi duyduklarını ve saldırının bir saatten fazla sürdüğünü söylediler. Yetkililer, okuldaki güvenlik personelinin bazı saldırganları polis takviyesi gelmeden püskürtmeyi başardığını söyledi.

Polis, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ateş alışverişi sırasında bazı silahlı kişilerin geri çekilmek zorunda kaldığını söyledi. Öğrenciler okulun çitini tırmalayıp güvenli bir yere koşabildiklerini söylediler. Kaçan ve başlangıçta kayıp olduğu düşünülen yaklaşık 200 öğrenci daha sonra geri döndü. Ancak tanıklar, çok sayıda öğrencinin silahlı kişiler tarafından götürüldüğünü gördüklerini söylediler.

Polis, bir polisin vurularak yaralandıktan sonra hastaneye kaldırıldığını söyledi. Cumartesi günü yerel sakinlerden bazıları, kayıp olan öğrencileri aramak için polise katıldıklarını söylerken, birçok anne-baba çocuklarını okuldan geri çektiklerini söyledi.

Bir tanık Nura Abdullahi AFP haber ajansına verdiği demeçte, “Okul terk edildi, bütün öğrenciler terk edildi.”
“Kaçan öğrencilerden bazıları bu sabah kasabaya döndü, ancak diğerleri eve otobüsle gitti” dedi. Katsina valisi Aminu Bello Massari, eyaletteki tüm yatılı okulların derhal kapatılmasını emretti.

Katsina, şu anda bir haftalık özel bir ziyaret için orada bulunan Başkan Buhari’nin ana eyaletidir.
“Kankara Bilim Okulu’ndaki korkak haydutların masum çocuklara yönelik saldırısını şiddetle kınıyorum” dedi. “Dualarımız öğrencilerin aileleri, okul yetkilileri ve yaralılarla birlikte.”

Cuma günkü saldırı, bir köy liderinin ve eyaletin başka bir kesiminde 20 kişinin kaçırılmasından iki gün sonra gerçekleşti. 2014 yılında, Nijerya’nın kuzeydoğusundaki Chibok kasabasındaki bir okuldan militan İslamcı grup Boko Haram tarafından 270’den fazla kız kaçırıldı.

Henüz hiçbir grup, Boko Haram’ın kuzeydoğudaki olağan operasyon alanından uzak olan Katsina’daki okula baskın düzenlediğini söylemedi. (BBC/GAİL KANKARA, AFP)
13 Aralık 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |