Ana Sayfa Dünya, Gündem 3 Ağustos 2020

O MADENCİ BİR KEZ DAHA KÖŞEYİ DÖNDÜ; 2 MİLYON DOLARLIK DAHA MADEN BULDU

Geçtiğimiz Haziran Ayında 3.4 Milyon Dolarlık Tanzanit Madeni Bulan madenci Bu Kez 2 Milyon Dolarlık Tanzanit Buldu…


Geçtiğimiz Haziran Ayında 3.4 Milyon Dolarlık Tanzanit Madeni Bulan madenci Bu Kez 2 Milyon Dolarlık Tanzanit Buldu

Haziran ayında 3,4 milyon dolar (2,6 milyon dolar) değerinde iki kaba Tanzanit taşı satmak için bir gecede milyoner haline gelen Tanzanya küçük ölçekli bir madenci, 2 milyon dolarlık bir mücevher daha sattı.

Saniniu Laizer’ın üçüncü keşfi 6,3 kg (14 lb) ağırlığındaydı.
Tanzanit sadece kuzey Tanzanya’da bulunur ve süs eşyaları yapmak için kullanılır. Dünyadaki en nadir değerli taşlardan biridir ve bir yerel jeolog, arzının önümüzdeki 20 yıl içinde tamamen tükenebileceğini tahmin etmektedir.

Değerli taşın cazibesi, yeşil, kırmızı, mor ve mavi dahil olmak üzere çeşitli tonlarında yatmaktadır. Değeri nadirlik tarafından belirlenir – renk veya netlik ne kadar ince olursa, fiyat o kadar yüksek olur.

Bay Lazier, küçük ölçekli madencilerini hükümetle çalışmaya çağırdı ve deneyiminin iyi bir örnek olduğunu söyledi. Kuzey hükümeti madenindeki bir törende yaptığı açıklamada, “Hükümete satış yapmak hiçbir kısayol olmadığı anlamına geliyor … şeffaflar,” dedi.

BBC’nin Aboubakar Famau’nun başkenti Dodoma’dan haberine göre, zanaatkâr madenciler sıklıkla telif haklarının maden sahiplerinin geç ödemelerinden şikayet ediyorlar.

Haziran ayında 9.2 kg ve 5.8 kg ağırlığındaki iki kaya satışından sonra, 30’dan fazla çocuğun babası olan Bay Laizer, BBC’ye bir parti yapacağını söyledi. Ancak Pazartesi günü, paranın kuzey Manyara bölgesindeki Simanjiro bölgesinde kendi toplumunda bir okul ve sağlık tesisi inşa etmek için kullanılacağını söyledi.

BBC’ye iki ay önce rüzgarın yaşam tarzını değiştirmeyeceğini ve yeni bulunan zenginliklerine rağmen herhangi bir ek önlem almasına gerek olmadığını ekleyerek 2000 ineğine bakmaya devam etmeyi planladığını söyledi. Bay Laizer gibi bazı küçük ölçekli madenciler Tanzanit için devlet lisansları alıyor, ancak yasadışı madencilik özellikle büyük şirketlerin sahip olduğu madenlerin yakınında yaygın.

2017 yılında Başkan Magufuli, orduya, dünyanın tek Tanzanit kaynağı olduğuna inanılan Manyara’daki Merelani maden sahası çevresinde 24 km’lik (14 mil) bir çevre duvarı inşa etmesini emretti. Bir yıl sonra hükümet, madencilik sektöründe gelirde bir artış olduğunu bildirdi ve yükselişi duvarın inşasına bağladı. (BBC)
04 Ağustos 2020 / ÖZGÜR İFADE

Haziran Ayında Bir Gecede Milyoner Olmuştu

http://ozgurifade.com.tr/30-cocuklu-madenci-bir-gecede-milyoner-oldu/
Google NewsTema Tasarım |