Ana Sayfa Dünya, Gündem, Sağlık, Türkiye 24 Mart 2020

OF’LU FRANSA’DAN ELİNİ KOLUNU SALLAYA SALLAYA TÜRKİYE’YE GİRİŞ YAPTI KENDİ VİRÜSTEN ÖLDÜ 70 AKRABASINI ATEŞE ATTI

‘Yurt Dışında Gelenler Neden Sağlık Taramasından Geçirilmiyor!’Fransa’dan, koronavirüse yakalandıktan sonra Türkiye’ye gelen 62 yaşındaki E.Y. hayatını kaybetti….

‘Yurt Dışında Gelenler Neden Sağlık Taramasından Geçirilmiyor!’
Fransa’dan, koronavirüse yakalandıktan sonra Türkiye’ye gelen 62 yaşındaki E.Y. hayatını kaybetti. Çevresindekilere ve doktorlara yurt dışından geldiğini gizleyen ve Trabzon’da bir cenazeye katılan E.Y.’nin 70 yakını karantina altına alındı, 2 yakını ise koronavirüs tedavisi görüyor.

Yeni Şafak’tan Fatih Özer’in haberine göre; Fransa’da koronavirüse yakalanan ve Türkiye’ye geldikten sonra, yurt dışından geldiğini çevresinden saklayan 62 yaşındaki E.Y. hayatını kaybetti. İhmalin bedelini hayatıyla ödeyen vatandaş, çevresindeki birçok kişinin de virüs riski taşımasına neden olurken, 14 gün kuralının ne kadar önemli olduğu bir kere daha ortaya çıktı.

Ailesiyle Fransa’da yaşayan E.Y., bir yakınının Trabzon’daki cenaze töreni için Türkiye’ye geldi. 9 Mart’ta İstanbul’a geldikten sonra, Trabzon’un Of ilçesine geçen E.Y., kendini karantinaya almadığı gibi maske ya da eldiven gibi standart önlemleri dahi önemsemedi. Cenaze evinde taziyeye ve mevlide katılan, birçok insanla temas kuran E.Y., yurt dışından geldiğini yakınlarından gizledi.

11 Mart’ta yüksek ateş şikayetiyle Of Devlet Hastanesi Dahiliye Polikliniği’ne başvuran E.Y doktorlara yurtdışından geldiğini söylemedi. Doktorlar, buna rağmen kendisine koronavirüs testi yaptı, test negatif çıktı.
12 Mart’ta, ateşi düşmeyince tekrar hastaneye götürülen E.Y. için ikinci koronavirüs testi yapıldı ancak bu da negatif çıktı.
16 Mart’ta tekrar yüksek ateş şikayetiyle Kaşüstü Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan E.Y.’ye yapılan üçüncü koronavirüs testi ise pozitif çıktı. İlk iki testin, virüsün kuluçka döneminde olmasından ötürü negatif çıktığı değerlendirildi.

Burada karantinaya alınarak tedavisine başlanan E.Y., 20 Mart’ta hayatını kaybetti. E.Y.’nin koronavirüs testinin pozitif çıkmasının ardından tüm çevresi mercek altına alındı. Yapılan testlerin ardından, Araklı’da yaşayan 2 akrabasında koronavirüs testi pozitif çıktı. Aralarında, gittiği polikliniklerde kendisiyle ilgilenen sağlık personellerinin de bulunduğu 70’ten fazla kişi karantinaya alındı.
Karantinada 1 haftaları dolan ve sık sık testte geçirilen vatandaşların endişeli bekleyişleri sürüyor.

YURT DIŞINDAN GELENLER NEDEN SAĞLIK TARAMASINDAN GEÇİRİLMİYOR?
Benzer bir olay istanbul yenihavalimanında yaşanmış Zambiya-Etiyopya-Türkiye güzergahıyla İstanbul havalimanına inip Türkiye’ye giriş yapan bir yolcunun hiç bir sağlık taramasından geçmediklerini açıklamış Özgür İfade Gazetesi olarak bunu KORKUNÇ İDDİA: ”ETİYOPYA’DAN İSTANBUL’A GELDİK TARAMA MARAMA YOK” başlığıyla haberleştirmiştik.
http://ozgurifade.com.tr/korkunc-iddia-etiyopyadan-istanbula-geldik-tarama-marama-yok/
21 Mart 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADETema Tasarım |