Ana Sayfa Gündem, Sağlık 9 Temmuz 2020

OKULLARI YENİDEN AÇMA KARARI SORUMLULUĞUNU KİM ÜSTLENECEK

‘Çocuklarımızı Sokakta Bulmadık, Üzerlerinde Kumar Oynayamazsınız!’Şaka gibi; inatlaşan idraciler ve yöneticiler henüz kalıcı bir tedavisi olmayan ve…

‘Çocuklarımızı Sokakta Bulmadık, Üzerlerinde Kumar Oynayamazsınız!’
Şaka gibi; inatlaşan idraciler ve yöneticiler henüz kalıcı bir tedavisi olmayan ve hergün ortalama 1500 yeni vakanın ortaya çıktığı onlarca insanımızın hayatını kaybetmeye devam ettiği salgında okulları yeniden açarak milyonlarca öğrenciyi okullara topluyor.

Yaz mevsimi nedeniyle köylerinde yazlıklarında adeta kendilerini izole etmiş milyonlarca insanı şehirlere dönmeye mecbur bırakan karar nereden bakılırsa bakılsın akıl tutulması.

Salgında bir şekilde kendini koruya bilmiş milyonlarca insanı kökü kazılmamış ve şehirlerde can almaya devam eden salgının ortasına toplamak nasıl bir anlayış anlamak mümkün değil. Okulları açmayı adeta inatlaşma mecrasına çeviren idareciler, Bilim kurulu ve siyasi iktidarın halka vermesi gereken bir cevabı olmalı:
‘Okullarda öğrencilerin yaşayacakları olumsuzluklarda salgından kaynaklı can kayıplarında sorumluluğu kim alacak?’

Bu sorumlu her kim ise şimdiden çıkıp Türkiye kamuoyuna kendini ilan etmelidir. Yarın kimse sorumlu aramakla, idarecilerin ve yöneticilerin suçu birbirine atmasıyla uğraşmasın. Şimdiden bilelim ki yarın suçu kıyıda köşede bir gariban memura kimse yıkmasın.

AÇIK, NET VE ANLAŞILIR:
‘Okulları tekrar açma ısrar ve inadıyla milyonlaca öğrencinin bir araya toplanmasında doğacak virüs bulaşması ve can kaybında sorumluluğu kim üstlenecek; Türkiye Kamuoyuna kendini derhal açıklasın’

ULAŞTIRMA BAKANINA:
Türkiye de eğitimin taşımalı sisteme dönüştürüldüğü, öğrencilerin ilçeden ilçeye uzak okullara gide bilmek için yollara düştüğü ortada. Şehirlerde yaşanan trafik keşmekeşi, toplu taşıma araçlarında balık istifi seyahat, minübüslere 14 kişiden fazla yolcu almaya sosyal mesafe hikayesi ile yazılan cezalar da ortada. O zaman soralım:
Sosyal mesafe gözeterek, henüz bitmemiş salgında çocuklarımızı tıkış tıkış toplu taşıma araçlarında koronavirüstan nasıl koruyacaksınız?
Milyonlarca Öğrenciyi kalabalıklardan uzak tutarak salgın bulaştırmadan evlerinden okullarına; okullarından evlerine nasıl ulaştıracaksınız?

BİLİM KURULUNA-SAĞLIK BAKANINA:
Salgınla mücadele kapsamında 18 yaş altına ve 65 yaş üstüne kısıtlama koyup ardından milyonlarca 18 yaş altı öğrenciye ”HAYDİ OKULA” diyerek açma eğiliminde olduğunuz okullarda bir araya toplamanızın bilimselliğini Türkiye kamuoyuna açıklamayı düşünüyor musunuz?
Bilim insanı meslektaşlarınızın Maske konusunda aşağıdaki uyarıları sizin için bir anlam ve değer ifade ediyor mu?
Halkın nasıl bir bilim insanına inanması gerektiği konusunda fikir ve düşüncelerinizi Türkiye kamuoyuna aktaracak mısınız?
Bu aşağıda aktardığımız bilimsel uyarıları yapanlar yalan mı söylüyor; bu uyarıları yalan olarak değerlendiriyorsanız ki milyonlarca çocuğu bitmemiş bir salgında maske taktırıp okullara doldurma kararınızdan o anlaşılıyor; bu yalanda nasıl bir amaç ve hedef olduğunu düşünüyorsunuz?
Bitmemiş ve kısıtlı tarama ile her gün ortalama 1500 yeni vaka ortaya çıkan bu süreçte ülkenin geleceği çocuklarımız üzerinden neden kumar oynuyorsunuz?

BU UYARILARI YAPAN BİLİM İNSANLARI YALAN MI SÖYLÜYOR!
1-Maske sizi bu virüs enfeksiyonundan korumaz. Öyle olsa idi tüm virüs laboratuvarlarında maske yeterli olurdu ve maske takan hiçbir sağlık profesyoneli hastalanmazdı.
2-Maske bir kolektör gibi virüs toplar ve sizin daha ağır bir şekilde hastalanmanıza sebep olur.
3-Maske kullanımı profesyonel bir tecrübe gerektirir.
4-Maske yetersiz oksijen almanıza sebep olur. Bu da kronik kalp, damar hastalığı, beyin damar hastalığı, hipertansiyon hastalığı gibi hallerde ölümcül risk arttırır.
5-Maske KOAH, Astım, Amfizem gibi solunum yolları hastalıklarını alevlendirir.
6-Maske yapımında kullanılan sentetik materyallerin kısa ve orta süre içerisinde ne gibi hastalıklara sebebiyet verebilecekleri araştırılmamıştır. İleride alerjik reaksiyon altyapısı ve hatta kansere sebebiyet verme ihtimalleri mevcuttur.
ÇOCUKLARDA YILLAR SONRA YAŞANACAK BU SEMPTOMLARDA VE ORTAYA ÇIKACAK SAĞLIK SORUNLARINDA SORUMLULUĞU KİM ÜSTELENECEK ?

BİR MASKE YAN ETİKİSİ TESPİTİ DE PROF.DR. MİMAN’DAN
Tarih 09 Temmuz 2020
Medical Park İzmir Hastanesi Kulak Burun Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Murat Cem Miman, Son aylarda burun tıkanıklığı nedeniyle hastaneye başvuranların oranında yüzde 20 artış yaşandığını belirterek, “Türklerde burun ucu desteği biraz zayıf. Maske takılmaya başladıktan sonra burnun uç kısmına maskenin ağırlığını gelmesi buradaki tıkanıklığı artırdı” dedi.


Burun tıkanıklığı sebebiyle doktora başvuran vatandaşlardan Serdar Gündem, “Maske kullanmaya başladıktan sonra nefes almada sorunlar yaşadığımı fark ettim. Bundan öncesinde böyle bir sorunumun olduğunu bilmiyordum. Burnumun tıkanık olduğunu fark ettim ve doktora başvurdum” dedi.


Maske kullanımı sebebiyle burun tıkanıklığı yaşamasa da zor nefes aldığını söyleyen Ahmet Gürtürk, “Bazen nefes alma zorluğu yaşıyorum. Sürekli aynı maskenin içinde hava alışverişi yapıyoruz. Sıcak havalarda maske kullanımına bağlı olarak nefes alıp verirken zorlanıyorum” diye konuştu.


Sayın Miman’ın bu iddiası konusunda ne düşünüyorsunuz sayın Bilim kurulu üyeleri! Şayet Prof. Dr. Miman’ın dedikleri doğru ise yetişkinlerin burun ucunu göçerten maske çocukların taze burun yapısında nasıl bir etki bırakacağı konusunda fikriniz var mı?

MİLLİ EĞİTİM BAKANINA:
2019-2020 eğitim ve öğretim yılında FAKATSIZ ve AMASIZ tüm öğrencilerin diplomalarını vermek süren salgında yapılması gereken en akıllıca uygulama olacaktır. 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında bir seneyi kaybetmeme ısrarınızın süren salgın sürecinde ortaya çıkacak sonuçlarının sorumluluğunu alacak mısınız?
Süren bir salgında ebeveynler bile kendilerini koruyamazken bir yılı kaybetmeyelim mantığı ile milyonlarca çocuğu sağlık açısından büyük tehlike barındıran maskeleri taktırıp okullara doldurarak; onların bir yılını kurtarırken, geleceklerini büsbütün karartma riski ciddi bir tehdit olarak orta yerde duruyorken, bu ısrarın nedenini ve niçinini Türkiye kamuoyuna mutlaka açıklamak durumundasınız.


Okulların açılması ile sıkıntılı bir süreç yaşayan Türkiye ekonomisi mi düze çıkacak?
Okullarda bir çocuğun virüs kapması, Allah esirgesin hayatını kaybetmesi durumunda sorumlusu kim olacak!
Okula giderken, okulda ve okuldan gelirken bu öğrencilerin virüs kapmalarını nasıl engelleyeceksiniz?
Bu çocukların kapacağı virüsleri taşıyacakları evlerinde aile bireylerine de bulaştıracaklarının sonuçlarının hesabını kim verecek?
09 Temmuz 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

http://ozgurifade.com.tr/okullarin-acilmasi-ve-cocuklara-maske-kararina-ailelerden-tepki-buyuyor/
Google NewsTema Tasarım |