Ana Sayfa Gündem, Sağlık 7 Temmuz 2020

OKULLARIN AÇILMASI VE ÇOCUKLARA MASKE KARARINA AİLELERDEN TEPKİ BÜYÜYOR

OKULLARIN AÇILMASI VE ÇOCUKLARA MASKE KARARINA AİLELERDEN TEPKİ BÜYÜYORAylardır yaşadığımız Covid 19 kabusu artan tartışmalarla devam ediyor….

OKULLARIN AÇILMASI VE ÇOCUKLARA MASKE KARARINA AİLELERDEN TEPKİ BÜYÜYOR
Aylardır yaşadığımız Covid 19 kabusu artan tartışmalarla devam ediyor. Uzunca bir evde izole süreci yaşadık, yasakların bir kısmı kademeli olarak kaldırıldı. Maske kullanma zorunluluğu getirildi. Bu zorunluluğun ülkemizin bazı illerinde olmaması da tartışılan konular arasında.

Maske faydalı mı, zararlı mı tartışmaları sürerken, okulların açılma kararı ve öğrencilere maske takma zorunluluğu getirilmesi ebeveynleri daha da endişelendirdi. Kullandığımız maskelerin Covid19 virüsüne karşı etkili olmadığını bilim insanlarının ve doktorların açıklamaları ile öğrendik.

Maske kullanımının da, gerektiği gibi kullanılmazsa birçok zararı olduğu da bizlerle paylaşılan bilgiler arasındaydı. Maske kullanım zorunluluğu getirilen öğrencilerin (özellikle ilköğretim öğrencileri) maskeyi güvenli bir biçimde kullanmaları nasıl sağlanacak? Çocuklar maske kullanarak Covid 19 dan korunamayacak ama bir çok farklı riskle karşı karşıya bırakılacak.

Uzmanların açıklamalarından, maske kullanımının taşıdığı risklere bakalım:
1-Maske sizi bu virüs enfeksiyonundan korumaz. Öyle olsa idi tüm virüs laboratuvarlarında maske yeterli olurdu ve maske takan hiçbir sağlık profesyoneli hastalanmazdı.
2-Maske bir kolektör gibi virüs toplar ve sizin daha ağır bir şekilde hastalanmanıza sebep olur.
3-Maske kullanımı profesyonel bir tecrübe gerektirir.
4-Maske yetersiz oksijen almanıza sebep olur. Bu da kronik kalp, damar hastalığı, beyin damar hastalığı, hipertansiyon hastalığı gibi hallerde ölümcül risk arttırır.
5-Maske KOAH, Astım, Amfizem gibi solunum yolları hastalıklarını alevlendirir.
6-Maske yapımında kullanılan sentetik materyallerin kısa ve orta süre içerisinde ne gibi hastalıklara sebebiyet verebilecekleri araştırılmamıştır. İleride alerjik reaksiyon altyapısı ve hatta kansere sebebiyet verme ihtimalleri mevcuttur.

31 Ağustos pazartesi günü okullar açılıyor. Alınan önlemler şunlar:

Maske kullanım zorunluluğu özellikle ilköğretim öğrencilerinin velileri tarafından onaylanmıyor. Bize ulaşan ebeveynler bu konudaki endişelerini dile getirdiler:
’’Maske kullanımı profesyonel bir tecrübe gerektiriyor. Ne kadar eğitim verilirse verilsin, çocukların maskeyi dikkatli kullanamayacaklarını, bunun da maskeleri çocuklar için bir tehdit haline getireceğinin açıkça ortada olduğunu söylüyorlar. Zaten maskelerin Covid 19’dan korumadığını biliyoruz.

Çocuklarımız ders saatleri boyunca maske yüzünden kapalı ortamda yeterli oksijen alamayacak. Teneffüslerde koşup oynuyorlar. Yine aynı tehlike. Maske uzun saatler boyunca ve dikkatsiz kullanıldığında bir kolektör gibi virüs toplar ve daha ağır bir şekilde hastalanmanıza sebep olur diye uyaran yine doktorlar. Çocuklarımızı bekleyen riskleri görmezden gelmemiz kimse bizden beklemesin.

Bir belge imzalatıp tüm sorumluluktan kurtuluyorlar. Servislerde sosyal mesafeyi nasıl koruyacaklar. Okulların açılmasının bir müddet daha ertelenmesi daha doğru bir karar olurdu’’

Ülkemizde okulların fiziki durumunun yetersiz olduğu, küçük sınıfarda70-80 mevcutla ders işlendiği düşünülünce sosyal mesafe sınırlarının nasıl korunacağı da ayrıca merak konusu. Kuralları uygulayamadıktan sonra sadece yazılı olmasının hiçbir anlamı yok. Ve söz konusu çocuklarımızın sağlığı.

Öğrenci velilerinin bazıları maske takma zorunluluğuna itiraz etmek için dava açmaya hazırlanırken, bir dilekçe ile okul idaresine başvuracak olan öğrenci velilerinin de sayısının az olmadığını öğrendik.
08 Temmuz 2020 / Gülbin AYBAR-ÖZGÜR İFADE

Google News

İlginizi çekebilir

Mahkemeden TOGG hakkında karar

Mahkemeden TOGG hakkında karar
Tema Tasarım |