Ana Sayfa Gündem 21 Mayıs 2020

ONLARCA SOKAK HAYVANINI ÖLDÜRÜP ÇÖPLÜĞE ATTILAR

Denizli’de Tepki Çeken Görüntü: Hayvanların Dirisine De Ölüsüne De Saygıları YokDenizli’de iki araçtan çöp alanına atılan cansız…


Denizli’de Tepki Çeken Görüntü: Hayvanların Dirisine De Ölüsüne De Saygıları Yok
Denizli’de iki araçtan çöp alanına atılan cansız hayvan bedeni görüntüler vicdanları sızlat; onlarca cansız köpek Denizli belediyesine ait araçlardan çöplüğe atılırken yakalandı.

Denizli Hayvan Dostları Derneği ve Denizli Hayvanları Koruma Derneği yöneticileri olaydan Denizli Büyükşehir Belediyesini sorumlu tuttu. Görüntülerde Denizli Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Bertaraf Tesisi Harfiyat Atık Bölgesi’nde, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı besleme odağının hemen yakınındaki bölgede araçlardan çöpe atılan cansız hayvan bedenleri görülüyor. Dernek yöneticileri personeli tanıdığını, belediyenin uzun zamandır köpekleri topladığını fakat kısırlaştırma yapmadığını belirtiyor.

Kısırlaştırma Yapmıyorlar, Neden Köpekleri Topluyorlar?
Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin geçmişte de hayvanların ölümüne neden olduğunu ileri süren Denizli Hayvan Dostları Derneği Başkan Yardımcısı Bülent Gökçe; “Daha önce de olmuştu. Katı atık tesisine araç girişi olmadığı için oraya atıyorlar. Daha sonra hayvanların üzerine çöpleri ve molozları döküyorlar. Görüntülerdeki araç hayvan barınağına ait oradaki kişiler de barınak personeli. Sorumluları bulunup derhal cezalandırılmalı” diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesinin son 5 aydır kısırlaştırma yapmadığını öne süren Gökçe, “Kısırlaştırma yapmıyorlar. O zaman neden köpek toplarsınız? Neden bu köpekler ölür? Bunun cevaplanmasını istiyoruz. Yasa açıkça, sokaktan toplanan köpeklerin kısırlaştırılarak aynı yere bırakılması gerektiğini söylüyor. Bunu yıllardır ihlal ediyorlar” ifadelerini kullandı.

Görüntülerdeki Kişileri Tanıyoruz Denizli Hayvanları Koruma Derneği Başkan Yardımcısı Simga Aydoğan ise; “Görüntülerin Denizli’de çekildiğinden eminiz. Çünkü personeli tanıyoruz. Biz yıllardır bunun peşindeyiz. Birkaç ay önce bir hayvansever bize ulaşmış ve köpek cesetlerini çöplüğe attıklarını söylemişti. Bu tür şeyler olduğunu yıllardır biliyorduk. Zaman zaman dile de getiriyorduk” dedi.

Denizli Büyükşehir’den açıklama geldi
Sosyal medyaya yansıyan görüntüler hakkında açıklama yapan Denizli Büyükşehir Belediyesi,
”Söz konusu görüntülerle ilgili olarak kurumumuz tarafından derhal soruşturma başlatılmış olup, bu konuda hizmet aldığımız özel şirket çalışanları ve tüm sorumlular hakkında gerekli işlemler ivedikle gerçekleştirilecek ve en ağır şekilde cezai işlemler uygulanacaktır.” şeklinde açıklama yayımladı.
21 Mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADE
KAYNAKLAR: egeyonhaber, k2haber, DHA, HAYTAP, Dohayko

Google NewsTema Tasarım |