Ana Sayfa Dünya, Gündem, Sağlık, Türkiye 17 Nisan 2020

ÖNLEM ALINMAZSA SU’YA KARIŞAN KORONAVİRÜS ÇOK DAHA BÜYÜK FELAKETE GÖTÜRÜR

‘Koronavirüs’ün Suya Karıştığı Hollanda’da Tespit Edilmiş, Bunu 28 Mart’ta Haberleştirmiştik; Türkiye’de yeni Tartışılmaya Başlandı’Çeşme Suyunda Koronavirüs Olabilir…


‘Koronavirüs’ün Suya Karıştığı Hollanda’da Tespit Edilmiş, Bunu 28 Mart’ta Haberleştirmiştik; Türkiye’de yeni Tartışılmaya Başlandı’
Çeşme Suyunda Koronavirüs Olabilir İddiası DSÖ Tarafından Doğrulanmazken Hastanelerin Kanalizasyonlarında ki Tehlikeye Dikkat Çekildi’
Çeşme suyundan Koronavirüs olabilir iddiası kısa sürede sosyal medyanın gündemine oturdu. Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) araştırmasına göre Koronavirüsün canlılığı atık sularda birkaç gün kadar sürebiliyor.

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) hazırladığı “Su ve atık su yönetiminde Covid-19 etkisi” isimli raporda çeşme suyunda Koronavirüsün olup olmayacağına ilişkin açıklamalara yer verildi. Henüz ülkemizde bu konuda çalışma yapılmadığını gösteren rapor, çeşitli sağlık örgütlerinin araştırmalarını ele alıyor.

KORONAVİRÜS SUDA CANLILIĞI DEVAM EDEBİLİYOR
17 Nisan tarihi itibarıyla virüsle enfekte olan doğrulanmış toplam 2,184,681 vaka ve virüse bağlı 146,898 ölüm bulunuyor. Resmi açıklamalar dahilinde ülkemizde ise 74,193 vaka ve 1,643 ölüme kadar yükselmişken atık ve çevre suların bu konudaki tehlikesi de gündemde. Çeşme suyunun Koronavirüs barındırdığı açık şekilde belirtilmese de sudaki katı madde miktarına bağlı olarak, Koronavirüs canlılığı devam edebiliyor.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜNE GÖRE ÇEŞME SUYUNDA VİRÜS BULAŞMIYOR
Ayrıca daha önce Dünya Sağlık Örgütü COVID-19’un içme suyunda veya kanalizasyondan bulaştığına dair kanıt bulamadıklarını söylemişti. Çevre Koruma Dairesi de vatandaşların her zamanki gibi doğrudan musluklarından su içmeye devam edebileceğini belirtiyor.

Hastaneden gelen atık suların şebekeye verilmeden önce dezenfeksiyonun sağlanması gerektiğini söyleyen raporda, ultraviole (UV) ile dezenfeksiyon yöntemine vurgu yapılıyor.

HOLLANDA’DA KANALİZASYONDA KORONAVİRÜSE RASTLANMIŞ BUNU 28 Mart 2020 TARİHİNDE HABERLEŞTİRMİŞTİK
ŞOK…TEHLİKE BÜYÜYOR KORONAVİRÜS SUYA KARIŞTI başlığıyla kamuoyuna aktardığımız Hollanda’da ki araştırmalarda
‘Hollanda’da Kanalizasyon Suyunda Koronavirüsü Bulundu; Dünyanın Su Kaynakları Nehirler, Irmaklar, Göller, Denizler Tehdit Altında’
Hollanda’da kanalizasyon suyunda koronavirüs saptandı; Virüs Mutasyona Uğruyor.
Hollanda Ulusal Halk Sağlığı ve Çevre Enstitüsü, virüsün bazı hastaların dışkıları yoluyla kanalizasyona karıştığını belirtilerek, atık sulardan uzak durulmasını istedi. Hollanda Ulusal Halk Sağlığı ve Çevre Enstitüsü (RIVM) salgının yoğun olarak görüldüğü Tilburg kenti ile başkent Amsterdam’daki kanalizasyon suyunda koronavirüse rastlandığını açıkladı.” 28 MART TARİHLİ HABERİN TAMAMI LİNKİNDE OKUNA BİLİR.
http://ozgurifade.com.tr/soktehlike-buyuyor-koronavirus-suya-karisti/?fbclid=IwAR379w21bukZhD0cDqRYJ-T5AE__08c99nDdO7TXe-QFEir1x94L-wYel9c

İTALYAN VE İSPANYOL DOKTORLARDAN VİRÜSÜN YENİ BELİRTİLERİ İDDİASI
Covid-19 tipik olarak ateş ve öksürük gibi belirtiler ile bilinse de bazı hastalarda daha farklı semptomlara da yol açabiliyor. İtalyan ve İspanyol doktorlar yeni Covid-19 belirtisi tespit ettiklerini açıkladı. İşte detaylar!

KORONAVİRÜSÜN YENİ BELİRTİLERİ
İtalyan ve İspanyol doktorlar tarafından derlenen verilere göre her beş vakıadan birisi hastalık süresince cilt problemi yaşıyor. Bu problemlerin hastalık süresince ortaya çıktığını vurgulayan doktorlar, bunun yeni Covid-19 belirtisi olabileceğini öne sürdü.

Yaşanan cilt probleminin çiçek hastalığı ya da kızamıkta olduğu gibi döküntülere yol açtığını belirten uzmanlar, genellikle ayak parmaklarında ortaya çıktığını söyledi. Buna ek olarak döküntülerin ve kızarıkların hastalıktan sonra iz bırakmadan iyileştiği gözlemlendi.

Söz konusu cilt problemleri en çok çocuklarda ve gençlerde gözlemleniyor. İleri yaşlarda görülme oranı ise daha nadir oranlarda. Tabii bunun şimdilik gözlemlere bağlı bir tahmin olduğunu belirtelim. Şu aşamada bunu doğrulayacak herhangi bir araştırma yapılmış değil.
17 Nisan 2020 / ÖZGÜR İFADE

BU KONUDA

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
Su ve Atıksu Yönetiminde COVID-19 etkisi değerlendirilmesi raporu yayınlandı.
http://www.cmo.org.tr/resimler/ekler/9e9b26cc1a4d919_ek.pdf?tipi=78&turu=H&sube=2

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |