Ana Sayfa Dünya, Gündem, Sağlık 17 Mayıs 2020

ORTADA BİR KORONAVİRÜS ALDATMACASI VAR!

Bilim Kurulu Üyesi’nden flaş açıklamaBilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın koronavirüs gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu….

Bilim Kurulu Üyesi’nden flaş açıklama
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın koronavirüs gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu. Akın, “Bu salgını başlayıp biten film gibi düşünüyorlar, oysa bu bir dizi film. Bazı bölümleri heyecanlı, bazı bölümleri sıkıcı, sönük olabilir. Şu an sıkıcı bölümüne, evresine geldiğimizi söyleyebilirim” dedi.

Habertürk Gazetesi’nden Muharrem Sarıkaya’ya konuşan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın, toplumun virüsün bittiğini zannetmesinden endişe duyduğunu belirtti.

Akın şu ifadeleri kullandı:
“Bu salgını başlayıp biten film gibi düşünüyorlar, oysa bu bir dizi film. Bazı bölümleri heyecanlı, bazı bölümleri sıkıcı, sönük olabilir. Şu an sıkıcı bölümüne, evresine geldiğimizi söyleyebilirim. Ama etkisini aynı hızda devam ettiriyor; bitmedi…”

Mart ayı sonundaki endişelerinin nisan başında alınan tedbirlerle ortadan kalktığını sandıklarını belirten Akın, “Mayıs sonunda 500-600 seviyesini görürüz diye umuyordum ama şimdi tedirginim” dedi.

Sarıkaya’nın aktardığına göre ‘derin bir nefes alıp, sözlerini hayıflanma tonunda sürdüren’ Akın şöyle devam etti:

“O günkü gibi davransaydık, temmuzda ‘Alın topunuzu çıkın sokakta oynayın’ diyebilirdik. Ama şimdi söyleyemiyorum. Temmuz’da da sinsi gidecek gibi görünüyor. Eğer günlük 1100-1400 arasında vakayla gidersek eylül, ekim de sıkıntılı olur. Ayrıca o dönem daha kapalı alanlarda olacağız, yakınlaşmaya başlayacağız…”

SAYIN AKIN KENDİYLE ÇELİŞİYOR
Eylül Ekim aylarının sıkıntılı olacağı öngörüsü sahip bir bilim kurulu üyesi sayın Akın’ın 15 gün önce (1 Mayıs 2020) Haziran da okulların açıla bileceğini söylemesi tam bir tezat ve trajik komik durumdur.

8 MAYIS’TA MAÇLARI BAŞLATIN DEMEDİK DEMİŞTİ
Futbol federasyonunun maçları yeniden başlatma kararını açıklamasından sonra Bilim Kurulu’ndan Federasyon’a tepki: “Maçları başlatın demedik” Bilim Kurulu üyesi ve halk sağlığı uzmanı Prof. Dr. Levent Akın, TFF’ye Süper Lig maçlarının başlaması için kesinlikle bir tavsiye kararı vermediklerini açıklamıştı. Herkesimden insanın yaşam alanına müdahale eden Bilim kurulu futbul maçları konusunda söyleyecek sözü mü kalmadı, maçların yeniden başlaması kararını KİM verdi? Yarın yaşana bilecek olumsuzlıklarda sorumlu kim olacak; Federasyon başkanı mı, hükumet mi, bilim kurulu mu?

HÜKUMET TESTLERİ NEDEN AZALTTI?
Günlük 30 bin testte 1500’den fazla kişide koronavirüs çıkıyorken ülkeyi yönetenlerin Berber, Kuaför, Avm, Futbol açılımları tam bir komedi. 30 bin testte %5 koronalı çıkıyorken bu testlerin 100 bine çıkartılması durumunda ortaya çıkacak korkunç tablo ve sayıyı kimse konuşmuyor. Buna bir cevabınız var mı sayın bilim kurulunda ki muhterem hocalar!…Günlük 100 bin test yapılsa Türkiye de koronvirüs sayısı kaç olur?

BİLİM KURULUNUN NE SÖYLEDİĞİ DEĞİL HÜKUMETİN NE SÖYLEDİĞİ GEÇERLİ
Bilim kurulu üyesi sayın Akın meselenin ciddiyetini işaret etmekle birlikte tam olarak hala baskıcı yönetimden kaynaklı net ifadeleri kullanmadığı izlenimi var. Bu kısa açıklamadan da anlaşılıyor ki aslında bilim kurulu Berber, Kuaför, AVM, Futbol maçlarının yeniden başlaması düşüncesine ve icrasına katılmıyor. Bunlar tamamen akp hükumetinin kararıyla gerçeklemiş. TÜRKÇESİ bilim kurulunun adı var kendi yok, zaten iktidarın bilimsel düşüncelerini taktığı da yok.
17 Mayıs 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADETema Tasarım |