Ana Sayfa Gündem, Türkiye 26 Haziran 2020

OVAYA SANTRAL KURAN BİR ÜLKE SAMANI TABİ Kİ İTHAL EDER

OVAYA SANTRAL KURAN BİR ÜLKE SAMANI TABİ Kİ İTHAL EDERGermencik EFE-8 JES için ÇED Olumlu kararı verildiAydın’ın…

OVAYA SANTRAL KURAN BİR ÜLKE SAMANI TABİ Kİ İTHAL EDER
Germencik EFE-8 JES için ÇED Olumlu kararı verildi
Aydın’ın Germencik ilçesinde yapılması planlanan EFE-8 JES için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu kararı verildi.

Aydın’ın Germencik ilçesi sınırları içerisinde Gürmat Elektrik Üretim A.Ş. tarafından yapılması planlanan Efe-8 JES (50 MWe) projesi ile ilgili yeniden başlayan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci sonuçlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, proje için ÇED Olumlu kararı verdiğini açıklarken, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından kararın halka duyurulması gerekmekte olduğunu belirtti. Bakanlık ayrıca, projeye ait nihai ÇED raporu ile ilgili, 2872 sayılı Çevre Kanununa istinaden yürürlüğe giren yönetmeliklerin ilgili hükümlerine uyulması, mer’i mevzuat uyarınca ilgili kurum, kuruluşlardan gerekli izinlerin alınması gerekmekte olduğunu ifade etti.

JEOTERMALLERİ GERMENCİK’TE İSTEMİYORUZ
Konu hakkında BirGün’e açıklamalarda bulun Germencik Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Halil Çetinkaya, “Hukuksal mücadelemiz devam edecek. Yapılması gerekeni yapacağız. Önümüzdeki günlerde bölgede tüm siyasi partileri bir toplantıya çağırdık. Bütün partileri aynı masada toplamak istiyoruz. Bu konu için çalışmalarımız sürüyor. Mücadelemiz dernek olarak da bölge halkı olarak da devam ediyor. Jeotermalleri Germencik’te istemiyoruz. Bu yapılmak istenen alan tarım alanın içerisinde. Bilirkişiler de bu konu hakkında raporları var” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?
Aydın 2. İdare Mahkemesi’nin 2 Aralık 2019 tarihli kararı ile Germencik’te yapılması planlanan EFE-8 santrali ile ilgili ÇED olumlu kararı iptal edilmiş ve ardından davalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Gürmat Elektrik kararı temyiz etmişti. Temyiz dosyası Danıştay tarafından incelenirken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, EFE-8 JES için Aydın 2. İdare Mahkemesi’nin kararı kesinleşmeden aynı santral için yeniden ÇED süreci başlatmıştı. (AYCAN KARADAĞ – birgun.net)
26 Haziran 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |