Ana Sayfa Gündem, Türkiye 15 Ağustos 2020

OY NÖBETİ TUTUP YALOVA’YI CHP’YE KAZANDIRAN İLE YALOVA’YI AKP’YE VERENLER-1

KILIÇDAROĞLU EKİBİ 2016 VE 2017’DE YALOVA YOLSUZLUKLARINI ÖRTBAS ETTİ; ÖRTTÜKLERİ YOLSUZLUK 2020’DE PATLADI VE SAYELERİNDE YALOVA BELEDİYESİ…

KILIÇDAROĞLU EKİBİ 2016 VE 2017’DE YALOVA YOLSUZLUKLARINI ÖRTBAS ETTİ; ÖRTTÜKLERİ YOLSUZLUK 2020’DE PATLADI VE SAYELERİNDE YALOVA BELEDİYESİ AKP’YE GEÇTİ-Birinci Kısım


‘Yalova’da Neler Oluyor, Belediye Başkanı Neden Görevden Alındı; 2014’den Bugüne Devam Eden Yalova Belediyesinde ki Yolsuzluk Çarkı nasıl İşledi’
Yalova Belediye Başkanı CHP’li Vefa Salman, kurumun muhasebe biriminde görevli Reşat Ergin‘in belediyenin kasasında ki paraları zimmetine geçirip kaçmasının ardından suç duyurusunda bulundu. Belediyenin banka hesaplarını inceleyen yetkililer, Ergin’in paravan bir şirkete belli aralıklarla para aktardığını tespit etti.

Yürütülen soruşturma kapsamında belediyenin Mali İşler Müdürü Ş.R.K. ile firari Reşat Elgin gözaltına alındı. Sorgularının ardından adliyeye sevk edilen iki kişide, ‘zimmet ve resmi belgede sahtecilikten tutuklandı. Reşat Ergin, polise verdiği ifadede Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç‘in talimatıyla yapıldığını iddia etti. İddialar üzerine Güleç ve iki kişi daha gözaltına alındı. Sorgusu tamamlanan ve adliyeye sevk edilen Güleç, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Tutuklanan Yalova Belediye Başkanı Yardımcısı Halit Güleç’in şoförü B.E. adli kontrol şartı ile serbest bırakılırken, sekreteri B.T. ve bir şirketin muhasebecisi O.G. tutuklanarak cezaevine gönderildi. Paraların aktarıldığı paravan şirketin sahibi müteahhit Bekir Bilgi’nin de tutuklanması ile 5 kişi cezaevine konuldu. Soruşturma kapsamında şuana kadar tespit edile bilen 42 ihale dosyasında milyonlarca liralık usulsüzlük yapıldığı ifade edilirken yolsuzluğun parasal miktarının soruşturma ve incelemenin tamamlanması ile ortaya çıkması bekleniyor.

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın, 2014 yılında göreve geldikten sonra göreve getirdiği Halit G.’nin belediyede en yetkili başkan yardımcısı olduğu belirlendi. 31 Mart seçimlerinden sonra Yalova Belediyesi Encümen Başkanı görevini de yürüttüğü belirtildi.

MÜFETTİŞLER: TOPLAM 22 MİLYON LİRA KAYIP
İçişleri Bakanlığı müfettişleri belediyede gayri resmi hesaplara konularak kaçırılan paranın 22 milyon TL olduğunu ifade ediyor. Usulsüz ödemeleri tespit eden Yalova Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü’nde görevli Gülşah Gürkal Bektaş’ın tanık sıfatıyla ifadesi alındı. Bektaş, “Geriye dönük inceleme yaptığımızda Elgin tarafından düzenlenen ve 32 usulsüz evrak ile söz konusu ödemelerin Bilgi’ye yapıldığı tespit edildi” dedi.

REŞAT ELGİN’İN İTİRAFLARI
Reşat Elgin, “Etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanarak yaşamış olduğum tüm olayları, samimiyetimle anlatmak istiyorum” diyerek Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç’in bilgisi olmadan hiç bir şirkete, firmaya ödeme yapmadıklarını anlattı. Elgin verdiği ifadede özetle şunları söyledi:

  • 2014 yılından bu zamana kadar başkan yardımcımız Halit Güleç ile çalışmaktayız. Güleç yanına çağırarak veya haber yollayarak bazı firmalara ödeme yapmam konusunda talimat verirdi. Bende bu talimata istinaden ödeme yapılacak firmanın evraklarını hazırlar müdürümüz Şenay Reyhan Kaş’a imzalatırdım.
  • Halit Güleç’in bilgisi olmadan kimseye ödeme yapmazdık. Güleç, el yazısı ile not yazarak veya telefonda sekreteri Bahar hanım vasıtasıyla hangi firmaya ne kadar ödeme yapılacağını bize bildirirdi.
  • Bana belli firmalara ödeme yapması konusunda talimat verdi. Firmalara alacağından fazla ödeme yapıldı. Paranın belli bir miktarı Yalı Caddesi’ndeki Efe Tur isimli yazıhaneye bırakıldı. Oradan da düzenli olarak Elgin bu parayı aldı.
  • Paralar, Güleç’e ya elden ya şoförü ya da sekterine ya da bankamatik üzerinden bir hesaba yatırıldı.
  • Belediyenin ihaleleri, Halit Güleç’in istediği firmalara verildi. Aksi olunca ihale ya iptal edilir ya da ödemede sorun çıkarılırdı.
  • İhaleyi kazanacak firmaları Güleç belirledi.
  • Yemek ihaleleri özçellikle Yalova Yemek, Ertem Yemek (Ahmet Mısırlı), MİBA Yemek isimli firmalara verildi. Bu firmalar karşılığında tüm malzemeleri Güleç’in tarım ve hayvancılık firması olan Güleç Yem’den karşıladı.
  • Mobilya ve kırtasiye ihtiyaçları başta olmak üzere pek malzeme, Güleç’in talimatıyla belli firmalara teklif mektupları gönderilmesi ve ihaleleri kazanması sağlanarak “geri ödeme zinciri” devam etti.

MİLYONLUK VURGUN
Reşat Elgin’in belediyede çeşitli yollarla zimmetine geçirdiği paranın 22 milyon lirayı bulduğu iddia ediliyor. Bir taksisi bulunduğu ortaya çıkan ve 9 ay önce de Yalova’nın lüks bir sitesinde 1 milyon TL’ye bir daire satın aldığı tespit edildi.

VEFA SALMAN BELEDİYEYE AKRABALARI DOLDURDU
2014’te yapılan seçimlerden hemen sonra amcasının kızı Özlem Salman Günalp’ı özel kalem müdürü olarak atayan başkan Salman, bir diğer yakın akrabası avukat Gülden Atik’i de başkan yardımcılığı görevine başlattı. Atik daha sonra Hukuk İşleri Müdürü, ardından İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü olarak görevini sürdürdü. Atik, kanunlar gereği 6 ay burada çalıştıktan hemen sonra belediyenin Hukuk İşleri Müdürlüğü’ne görevlendirildi. Birinci dereceden akrabalarını belediyeye yerleştiren Salman, eşinin akrabalarını da belediyeye yerleştirdi. Çanakkale’de yaşayan baldızının kızı Zeynep Arslan’ı Kadın ve Aile Hizmetler Müdürü yaptı. Kuzenleri Önder Tekinsan ile Öner Tekinsan’ı makam şoförü yaptı. Yine yolsuzluk olayının başaktörlerinden tutuklu Reşat Elgin’in Belediye Başkanı Vefa Salman’ın akrabası olduğu iddia ediliyor.

BELEDİYEDE YOLSUZLUK VAR DİYEN İKİ MECLİS ÜYESİNİ PARTİDEN ATTILAR
CHP’li Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın hukuk dışı uygulamalarına karşı çıkan CHP’li meclis üyeleri Faruk Kırtay ve Ahmet Yavuz genel merkezin kararıyla Mayıs 2016 da partiden ihraç edildiler.
Yalova Belediyesi’ndeki usulsüzlükleri araştırmak için kurulan denetleme komisyonda yer alan CHP’li meclis üyeleri Faruk Kırtay ve Ahmet Yavuz bazı ihaleler de yolsuzluk yapıldığını tespit etti. Görev aldıkları denetim komisyonunda ortaya çıkan tablo karşısında suskun kalmamaya karar veren Yavuz ve Kırtay, önce kendi partilerine mensup belediye başkanı Vefa Salman’ı uyardı. Ancak bu uyarılara kulak asmayan Başkan Salman iki meclis üyesini parti il disiplin kuruluna göndertti.

YOLSUZLUĞU TESPİT ETTİLER PARTİDEN ATILDILAR
Kırtay, Yalova CHP’de parti içi demokrasinin ayaklar altına alındığını, seçme ve seçilme hakkının da gasp edildiğini, bundan sonraki süreçte Ahmet Yavuz’la birlikte Yalova Belediyesi’nde Bağımsız Meclis üyesi olarak görev yapacaklarını söyledi. Faruk Kırtay ile birlikte ihraç edilen CHP’li meclis üyesi Yavuz yaşanan süreci şöyle anlattı:
“Denetleme komisyonu görevimizde ihalesiz arsa satışlarını tespit ettik. Yalova Belediyesi’ne ve şirketlerine ait olan arsalar kamunun malıdır, bu arsaları korumak gerek. Eşe, dosta yandaşa cüzü rakamlarla vermek kul hakkı yemektir. Kamuya ihanettir. Bu nedenle siyasetteyim ve komisyondayım, amacım kamu menfaatini korumak. 2016’da denetleme komisyonuna girmemem için yapılan usulsüzlükleri meclise taşıdığım için ihraç edildim. Eğer yanlışlarına göz yumsaydım benden iyisi olmazdı. Doğruları savunduğum için partiden kovuldum” demişti.

‘Tutuklanan Belediye Başkan Yardımcısı Güleç’in Eski Makam Şoförü Rüşvet Çarkını Anlattı’
Tutuklanan Başkan Yardımcısı Halit Güleç’in 2018-19 yılları arasında makam şoförü olan ancak daha sonra bu görevden alınan E.A. polise verdiği ifadede rüşvet çarkının nasıl döndüğünü anlattı: “Başkan Yardımcısı Halit Güleç ile müteahhit Bekir Bilgili dışarıya aralarının kötü olduğu izlenimini verirdi. Buna karşın Bilgili, Başkan Yardımcısı’nın odasına randevusuz girebilen tek kişiydi. Güleç, Bilgili ile sık sık Safran yolu üzerinde bulunan kendine ait çiftliğinde görüşürdü.”

POŞETLE TESLİM ETTİM: Makam şoförü, E. A şöyle devam etti: “Halit Güleç telefonla muhasebe sorumlusu Reşat Elgin’i arayarak parayı ayarlayıp sekreteri Bahar’a vermesini söyledi. Kısa bir süre sonra sekreter elinde poşetlerle Başkan Yardımcısının odasına girdi. Bir süre sonra beni çağırıp ağzı kapalı olan zarfları … Gazetesi ve, … Gazetesi’ne götürmemi istediler. Ben de zarfları götürüp teslim ettim. Aynı şekilde Reşat Elgin’in yanına beni de defalarca gönderdi. Poşet içinde parayı alıp Halil Güleç’e teslim ediyordum. Akşam çıkarken o poşet Başkan Güleç’in elinde oluyordu.”
15 Ağustos 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE
(Yazının İkinci Kısmı Devam Edecek)Tema Tasarım |