Ana Sayfa Gündem 22 Ağustos 2020

OY NÖBETİ TUTUP YALOVA’YI CHP’YE KAZANDIRAN İLE YALOVA’YI AKP’YE VERENLER-2

KILIÇDAROĞLU EKİBİ 2016 VE 2017’DE YALOVA YOLSUZLUKLARINI ÖRTBAS ETTİ; ÖRTTÜKLERİ YOLSUZLUK 2020’DE PATLADI VE SAYELERİNDE YALOVA BELEDİYESİ…

KILIÇDAROĞLU EKİBİ 2016 VE 2017’DE YALOVA YOLSUZLUKLARINI ÖRTBAS ETTİ; ÖRTTÜKLERİ YOLSUZLUK 2020’DE PATLADI VE SAYELERİNDE YALOVA BELEDİYESİ AKP’YE GEÇTİ-İkinci Kısım
ÇİFTLİK BİLE RÜŞVET: E. A. ifadesinde, “Başkan Yardımcısı’nın Safran’da bulunan çiftliğini B.Ç. adlı bir başka müteahhit yaptı. Bu müteahhittin belediyeden alacağı vardı. Başkan Yardımcısı, kendisi ile görüşmek isteyen B.Ç.’yi ‘bugün gitsin yarın gelsin’ diyerek sürekli gönderiyordu. B.Ç. sonra araya birilerini soktu ve Başkan Yardımcısı ile görüştü” dedi.

PARA ÇANTAYLA GELDİ: E.A, “Temizlik şirketinin yetkilisi laptop çantası ile geldi. Güleç onu diğer başkan yardımcısının odasında kabul etti. Adam çıkarken çanta yoktu. Güleç daha sonra beni çağırarak aynı çantayı bana verdi ve arabanın bagajına koymamı istedi. O gün akşam beni eve göndererek arabayı kendisi kullandı” diye konuştu.

İŞ YAPMAYAN FİRMAYA ALACAK YAZILMIŞ: Belediyede muhasebe bölümünde çalışan G.G.B. ise kuruma iş yapan firmalara hak edişlerine göre ödeme yapıldığını hatırlatarak, hesapta para olmadığını fark ettiğinde geriye dönük yaptığı araştırma sonucu yaşadıklarını tanık olarak verdiği ifadede şöyle anlattı: “Muhasebe kayıtlarında hata olup olmadığını öğrenmek için 2017 yılına kadar geriye dönük inceleme yapmaya başladım. Kesintisi olmayan firmalara ödeme yapıldığını fark ettim. Belediyeden hiçbir alacağı olmayan iki firma adına alacak kaydedilmişti. Bu firmalara ait alacakların çek kısmına ise ‘Bekir Bilgili adına ödenmesi’ diye yazılmıştı. Hatta bazı evraklar üzerinde oynanmıştı. Bu şekilde 31 ödeme yapıldığını ve yaklaşık tutarın da 1 milyon 20 bin lira olduğunu tespit ettik. Ödemelerin çoğu elden yapılmıştı 3-4 tanesi de Bekir Bilgili’nin hesabına yatırılmıştı.

AL ŞU 40 BİNİ SUS: “Evrakların çoğunu düzenleyen kişi Reşat Elgin’di. Onu arayıp evrakların çıktısının eksik olduğunu söyledik. Bize önce evrakların tamam olduğunu ve getireceğini söyledi. Ancak daha sonra yanıma gelerek, ‘Ben hepsini halledeceğim. Sana 40 bin lira vereyim hesaplarda sıkıntı olduğunu Muhasebe Müdürü Şenay Hanım’a söyleme’ dedi. Bunun üzerine defolup gitmesini söyledim ve ilgili müdürümüz ile bağlı bulunduğumuz başkan yardımcısına bilgi verdim. Bir gün sonra da Reşat Elgin, öğle yemeği için çıktıktan sonra bir daha belediyeye dönmedi. ”

Yolsuzluğu Ortaya Çıkardıkları İçin Partiden Atılan CHP Meclis Üyeleri Faruk Kırtay ve Ahmet Yavuz

MUHARREM İNCE’NİN MECLİS ÜYESİ KARDEŞİ YOLSUZLUĞU 2017 DE SÖYLEDİ DAYAK YEDİ
2 yıl önce 2017 Aralık ayında Yalova Belediyesinde yolsuzluk yapıldığını iddia eden Muharrem İnce’nin kardeşi Hüseyin İnce’nin facebook hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlar çok konuşuldu. Yapılan paylaşımlarda şu anki yolsuzluk zanlısı Halit G.’yi ve Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ı hedef alan Hüseyin İnce, Paylaşımların ardından bir akşam üstü 2 arkadaşıyla birlikte bir restoranda yemek yerken aniden restorana giren kalabalık bir grup tarafından feci şekilde darp edildi. İnce’nin darp edilme anı iş yerinin güvenlik kameraları tarafından an be an kaydedildi. Görüntülerde 2 arkadaşı ile birlikte yemek yiyen Hüseyin İnce’nin grubu fark edince ayağa kalktığı, karabalık grup içerisinden bir kişinin İnce’nin yüzüne yumruk attığı arbede sonrası yere düşen İnce’nin grup tarafından yerde de tekmelenerek darp edilmişti.

Saldırganlar arasında şimdi tutuklan Başkan Yardımcısı Halit G.’nin makam şoförü, belediyenin ambulans şoförü ve bir de hal müdürlüğü çalışanı bulunuyordu. Darp olayına karışan 11 kişi çeşitli meblağlarda para cezasına çarptırılıp serbest kalırken olayın mağduru Hüseyin İnce’de kendisini savunduğu sırada 3 kişiyi darp ettiği gerekçesiyle 2 ay hapis cezasına çarptırıldı. Şu an serbest ticaretle uğraşan Hüseyin İnce yaşanan olayların ardından Yalova İl Genel Meclisi Üyeliğine bir sonraki dönem aday gösterilmedi.

2017 YOLSUZLUĞU ÖRTBAS ETTİLER
Belediye meclis üyesi belediyede yolsuzluk yapılıyor dediği için dayak yiyor, mahkemelik olunuyor, yargılamalar yapılıyor fakat ne gariptir ki bu yaşananlara müdahale etmesi gerekenler sadece susuyor. Geçen üç yıl boyunca örtbas edilen yolsuzluk tekrar ortaya çıkıyor ve sonuçta Yalova belediyesinde son yaşanan deprem yaşanıyor. Kim sustu, kim örtbas etti, neden hesap sorulmadı birileri bunun cevabını vermek zorunda değil mi!

YOLSUZLUĞUN SON HALKASINDA BELEDİYE BAŞKANI GÖREVDEN ALINDI
İçişleri Bakanlığı, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ve şu an tutuklu olan Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç’i görevden uzaklaştırdı.
İçişleri Bakanlığı, alınan kararla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Yalova Belediyesi’nde ‘nitelikli dolandırıcılık’, ‘resmi belgede sahtecilik’, ‘irtikap’, ‘güveni kötüye kullanma’, ‘görevi kötüye kullanma’, ‘zimmet’ ve ilgili mevzuata göre suç oluşturan eylemler olduğu belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi;
Yalova Belediye Başkanlığı yetkilileri hakkında 10 Şubat 2020 tarihinde ön inceleme yapmak üzere 3 mülkiye müfettişi görevlendirildiği hatırlatılan açıklamada:

Dava dosyasına giren yolsuzluk görüntüleri

*Yalova Cumhuriyet Başsavcılığınca da Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman hakkında ‘ihaleye fesat karıştırmak’ ve ‘zimmet’ suçlarından soruşturma başlatılmıştır.
*Bu kapsamda bakanlığımızca mülkiye müfettişlerinin önerileri doğrultusunda; kamu zararına neden olan suç iddialarının önemli ve ciddi iddialar olması, usulsüz yapılan harcamaların sağlıklı ve güvenilir biçimde tespitinin devamının gerektirmesi.
*Soruşturmaya başlanıldığından itibaren usulsüz ödeme ve işlemlerle ilgili tespitlerin artarak devam etmesi.
*Yalova Cumhuriyet Başsavcılığının 2020/3088 sayılı soruşturma dosyasında Belediye Başkanı Vefa Salman hakkında ‘ihaleye fesat karıştırmak’ ve ‘zimmet’ suçlarından soruşturma yürütülüyor olması.
*Belediye Başkanının belediyenin en üst yöneticisi olma sıfatıyla birçok işleme etki edebilecek yetkiye sahip olması.

Yürütülen adli ve idari soruşturmanın selameti; suç delillerinin yok edilmesi, karartılması ya da değiştirilmesinin engellenmesi amacıyla Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ve şu an tutuklu olan Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç, Anayasanın 127’nci maddesinin 4’üncü fıkrası ile 5393 sayılı Belediye Kanununun 47’nci maddesi gereğince geçici bir tedbir olarak İçişleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırılmıştır.

ŞUANA KADAR 14 KİŞİ TUTUKLANDI
Reşat E’nin yanı sıra Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç, Mali Hizmetler Müdürü Şenay Reyhan K. ve müteahhit Bekir B. tutuklanmış, gözaltına alınan zanlılardan belediye personeli S.Ö. adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.
Daha sonra gözaltına alınan Güleç’in sekreteri B.T. ile soruşturma dosyasında adı geçen bir şirketin muhasebe personeli O.G. de tutuklanmış, Güleç’in şoförü B.E. adli kontrol şartıyla salıverilmişti. Ayrıca, T.T, H.Ç. ve E.G. de tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman hakkında Cumhuriyet Başsavcılığınca “ihaleye fesat karıştırmak ve zimmet” suçlarından soruşturma başlatılmıştı. Şu ana kadar 14 kişinin tutuklandığı soruşturmada, “resmi belgede sahtecilik”, “zimmet”, “nitelikli dolandırıcılık” ve “görevi kötüye kullanma” suçlarından 28 Şubat ve 2 Mart’ta 10 zanlı daha gözaltına alınmıştı.

CHP’Lİ SALMAN’IN YERİNE AKP’Lİ TUTUK SEÇİLDİ
Belediye Başkanı Salman’ın İçişleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırılmasının ardından Belediye Meclisi’nin 7 Mart 2020 de olağan toplantısında seçim yapıldı. Yalova Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda yapılan seçimde iki aday yarıştı. AK Parti’li üye Mustafa Tutuk’un, salt çoğunluğun arandığı üçüncü turda 17 oyla Belediye Başkan Vekili seçildiği oturumda, diğer aday CHP’li üye Yavuz Bingöl 13 oyda kaldı.

2017’Yİ ÖRTBAS EDENLER 2020’NİN SORUMLUSUDURLAR
Bugün gelinen noktada; 2016 da chp’li iki meclis üyesini yolsuzluğu ortaya çıkardıkları için partiden atanlar, 2017 de yolsuzluk yapıldığını söylediği için dövülen chp’li meclis üyesini görmezden, duymazdan gelip yolsuzluğu örtbas edenlerin eseridir.
Hırsızlık ve yolsuzluk yapan kim olursa olsun hesap sormayı kendine ilke edinmemişlerin yarattığı Yalova gerçeği umarız ki tüm siyaset erbaplarına ders olur.
22 Ağustos 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

Yalova Yolsuzluğunun 1. Kısmına Göz Atmak İster Misiniz!

http://ozgurifade.com.tr/oy-nobeti-tutup-yalovayi-chpye-kazandiran-ile-yalovayi-akpye-verenler/
Google NewsTema Tasarım |