Ana Sayfa Gündem, İstanbul, Maltepe, Politika 1 Mart 2020

Özgür İfade Yazı Dizisi: ‘Kandırıldık… Kandırılıyoruz… Kandırılacağız…’ (12)

‘Popülist Siyasetle Halı Atölyesi Açtılar; Hesap Vermeden Kapattılar’ Maltepe’de belediye şirketi MATAŞ’ın halı ve tekstil atölyesi 25…

‘Popülist Siyasetle Halı Atölyesi Açtılar; Hesap Vermeden Kapattılar’

Maltepe’de belediye şirketi MATAŞ’ın halı ve tekstil atölyesi 25 Aralık 2014 de açılışı yapıldı.  Maltepe Belediyesi iştiraki olan MATAŞ’ın (Maltepe Sağlık Turizm Eğitim Otopark Temizlik İnşaat San. Tic. A.Ş.) halı ve tekstil atölyesi Zümrütevler Mahallesi’nde törenle hizmete açıldı.

Zümrütevler Mahallesi Emek Caddesi’nde bulunan atölyenin açılış töreninde konuşan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, tüketen değil üreten bir toplum oluşturmanın önemine dikkat çekerek, “Burası bir ilk adım. Bundan sonra yapılacak çalışmaları sizler takip edeceksiniz. Maltepe’de gençlerimize, kadınlarımıza yani geleceğimize yatırım yapmak istiyoruz. Neye ihtiyacınız varsa belediye olarak eksiklerinizi karşılayacağız. Buranın takipçisi olup büyütecek olanlar sizlersiniz” dedi. Kılıç, Maltepe’de siyasi düşünce, dil, din, ırk, mezhep ayırımı yapmadan hizmet anlayışıyla yola çıktıklarını belirterek, “İnsana hizmete edersek, Hakk’a hizmet ederiz düşüncesindeyiz. Ele ele vererek eksiklerimizi gidereceğiz” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından atölyenin açılış kurdelasını Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Ali Ekber Asker, Maltepe Belediye Meclis üyesi Hüseyin Bingöl, CHP Maltepe İlçe Başkanı Hasan Solmaz, MATAŞ A.Ş. Genel Müdürü Metin Mehti Yalçın, Zümrütevler Mahallesi Muhtarı Serkan Aslan ile birlikte kesti. Kılıç ve beraberindekiler daha sonra atölyeyi ziyaret ederek, atölye eğitmenlerinden bilgi aldı ve çalışanlarla sohbet etti.

KADIN EMEĞİYLE ÜRETİM YAPACAK VAATLERİ

Maltepe Zümrütevler Mahallesi’nde Emek Caddesi’nde bulunan MATAŞ Halı ve Tekstil Atölyesi, 200 metrekarelik kapalı alanda 25 işçiyle üretim yapacaktı. Atölyede, 2 hocanın eş güdümünde, 8 usta, 8 stajyer yetiştirecek ve tamamen kadın emeğiyle üretim yapacak halı atölyesi bulunuyordu. Atölye, 7 adet makinayla 1 ustabaşının yönetiminde 6 kişiyle üretim yapacak tekstil atölyesini de bünyesinde barındırıyordu.

BİR AÇILIŞ KESMEDİ KILIÇDAROĞLUNA 2. KEZ AÇILIŞ TÖRENİ YAPTIRDILAR

Mataş halı atölyesi açılışının yapılmasından 10 ay sonra 28 Ekim 2016 da Chp genel başkanının katıldığı şovla ”17 TESİSİN TOPLU AÇILIŞ TÖRENİ” ile ikinci kez açılış şovu yaptırdı.

PLANSIZ PROGRAMSIZ ÇIKIŞLARLA HALKIN PARASINI HAR VURUP HARMAN SAVURDULAR

Vaatlerle, popülist siyasetle plansız yatırımların bir örneği olması bakımından Maltepe de örnek gösterilecek batık projelerden biri oldu Halı atölyesi. Şaşalı ve şatafatlı açılış törenlerini çifter çifter yapan Maltepe belediyesi Halı atölyesini de tıpkı cam atölyesi gibi hesap vermeden sessiz sedasız kapatıverdi. Açılışta fotoğraf karelerinde boy gösterenler nedense kapatılırken bir karecik fotoğraf çektirmediler.

Belediye başkanı bu proje için Maltepe halkının ne kadar parasını harcadı açıklamalıdır; plansız ve programsız yapılan çalışmalarda boşa harcanan halkın parasıdır, kamu zararıdır.

– Halı atölyesinin kurulması ve içinin donatılması için satın alınan araç gereç, makine, demirbaş aşya, elektronik cihazlar için Maltepe halkının kaç lirasını harcadınız?

– Kiralanan atölye binası olarak faaliyete geçirmek için kira, boya, bakım ve onarımı harcamalarında Maltepe halkının kaç lirasını harcadınız?

– Bir süre sonra kapattığınız Halı Atölyesinde halkın parasıyla aldığınız; eşya, makine, cihazlar, demirbaşlar, elektronik malzemeler ve kapatma işlemi yapıldığında elde bulunan üretilmiş ürünler ne oldu?

-Bu halı atölyesi kapatıldıktan sonra maaş ödenmeye devam edilen çalışanlar varmı?

– Bu malzemeleri sattınız mı? Sattınız ise kaç liraya satıldı. Bu projeden kaynaklı Maltepenin zararı kaç lira olarak gerçekleşti?

01 Mart 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |