Ana Sayfa Gündem, İstanbul, Maltepe 5 Şubat 2020

Özgür İfade Yazı Dizisi: ‘Kandırıldık… Kandırılıyoruz… Kandırılacağız…’ (6)

‘ Sosyal Belediyeciliğe Bak Hele; Milyonlarca Liralık Halk kartın Hesabını Soruyoruz Kamuoyunu İlgilendirmez Diyor’ 18 Mayıs 2018…

‘ Sosyal Belediyeciliğe Bak Hele; Milyonlarca Liralık Halk kartın Hesabını Soruyoruz Kamuoyunu İlgilendirmez Diyor’

18 Mayıs 2018 de Ali Kılıç tarafından Türkan Saylan Kültür merkezinde düzenlenen törenle “Aile Sigortası” Halk Kart, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından hak sahibi kadınlara teslim edildi. Kılıç: ”İlçe sınırları içerisinde 53 bin hanenin kapısını tek tek çalan ekipler, puanlama sistemi ile ihtiyaç sahibi 3 bin 6 haneyi tespit etti. Proje kapsamında tespit edilen ailelere, her ay ortalama 600 TL hanedeki kadınların adına çıkartılan kartlara yüklenecek. Alkol ve tütün dışında alışveriş için kullanılabilecek kart, sadece Maltepe sınırları içerisinde geçerli olacak ve Maltepe esnafına da destek sağlanacak” demişti.

MALTEPE’DE Kİ MARKA MARKETLERE SORDUK

25 Aralık 2019 – 3 Ocak 2020 tarihleri arasında Maltepe ilçemiz sınırları içinde ki tüm marka marketler (Şok, Bim, Carrefour, Hakmar, Rammar, Özkuruşlar, A101, Ton, Mopaş, Tatbak, Tedi, Happy Center vs.) tarandı ‘Maltepe Belediyesi Halk Kart’ kullanımı olup olmadığını sorduk. Tüm marketlerden aldığımız cevap tek oldu ”Böyle bir kartı duymadık, görmedik, müessesemizde böyle bir karta ilişkin hiç bir işlem yapılmadı’

2800 ÜYELİ MALTEPE ESNAF ODASINA SORDUK

Maltepe ilçesinde 2800’den fazla üyesi olan Maltepe Esnaf ve Sanatkarlar Odasına aynı soruları yönelttik. ”Belediyenin böyle bir kart çalışması olduğunu duymuştuk, bu konuda bizimle kimse irtibat kurmadı, düşüncelerimizi sormadı. Hiç bir üyemiz böyle bir kartı görmedi, hiç bir işlem yapmadı”

600 TL’LİK KARTI MALTEPE’NİN 600 ESNAFINA SORDUK

10 Ocak 2020 – 15 Ocak 2020 tarihleri arasında Maltepe ilçemizde Mahallelerimizde ki küçük esnaf olarak tabir edilen bakkal, manav, şarküteri, nalbur, zücaciye, eczane vs. gibi işletmelerde Ali Kılıç belediyeciliğinin ‘Halk Kartını’ aradık. Bu Mahallelerimizde her bir karta 600 TL yatırıldığından hareketle mahallelerimizde ki 600 işletmede bahse konu kartın izini sürmeye devam ettik fakat bulamadık. Esnaf hemşehrilerimiz adeta tek ses olarak ”Belediyenin Halk Kartını duymuştuk, ama ne gördük, nede böyle bir kartla bir müşterimize rastladık”

ALİ KILIÇ SOSYAL BELEDİYECİLİĞİNE SORDUK

8 Ocak 2020 tarihinde Bilgi edinme kanunu çerçevesinde yaptığımız ”KAÇ TANE HALK KART DAĞITILDI, NERELERDE KULLANILIYOR, HANGİ KURUM-KURULUŞLARLA PROTOKOL YAPILDI” sorularına ”kamuoyunu ilgilendirmiyor” cevabını verdi.

BELEDİYENİN CEVABINI KABUL ETMEDİK ISRARLA BİR KEZ DAHA SORDUK

14 Ocak 2020 de ”Kamuoyunu İlgilendirmez” cevabı veren belediyenin yanıtına karşılık ikinci kez başvurarak ısrarla 2 yıldır kaç adet halk kart dağıtıldığını tekrar yönelttik. Ali Kılıç sosyal belediyeciliği 03 Şubat 2020 de verdiği cevapta talep ettiğimiz dağıtılan ‘Halk Kart sayısı ve nerelerde kullanıldığı’ konusunda yine cevap vermedi. Kaç Kart dağıtıkları ve nerelerde kullanılıyor sorusuna cevap vermekten neden kaçıyorsunuz?       

BELEDİYE MECLİSİNDE BİR KEZ DAHA SORULDU

3 Şubat 2020 tarihinde yapılan Maltepe Belediyesi Şubat ayı meclis toplantısında muhalefet meclis üyeleri ”Kaç kart dağıtıldı, hangi işletmelerde kullanılıyor” sorusunu Ali Kılıç’a bir kez daha yönelttiler.

1.5 YIL ÖNCE MECLİSTE SORULMUŞ ANCAK CEVAP ALINAMAMIŞTI

5 Ekim 2018 Belediye başkanı Ali Kılıç; Maltepe Belediyesinin Ekim ayı meclis toplantısında Meclis üyelerinin ”KAÇ TANE HALK KART DAĞITILDI” soru önergesine cevap vermemişti.

Has bel keder geldiğiniz makamlarda anlayışınıza göre; Halkın vergilerini nasıl harcadığınızı,  yaptığınız faaliyetleri, çalışmalar Halkı ilgilendirmiyor, Halkın seçtiği meclis üyelerini ilgilendirmiyor, ilçede kamu adına görev yapan gazeteleri ilgilendirmiyor. PEKİ KİMİ İLGİLENDİRİYOR SAYIN ALİ KILIÇ!

Almanya’dan getirdiğiniz Münih eski belediye başkanı danışmanızı mı ilgilendiriyor! Harcadığınız paraları Almanya’dan mı getirdiniz, Ailenizden kalan bir mirası mı harcıyorsunuz!

HALK SORMAYACAK SORAMAYACAK İSE, MECLİS ÜYELERİ SORMAYACAK SORAMAYACAK İSE , GAZETECİLER SORMAYACAK SORAMAYACAK İSE ; BUNU SİZE KİM SORACAK, SORA BİLECEK AÇIKLAYIN DA O KANALDAN BU ISRARLA NE AMAÇLA SAKLADIĞINIZI BİLEMEDİĞİMİZ BİLGİLERE MALTEPE HALKI ADINA ERİŞE BİLELİM.

BU CEVAPLARI VERMEK ZORUNDASINIZ

Şayet kendi parti genel başkanını da kandırmadı iseniz bu gün en az 3006 adet halk kart dağıtmış olmalısınız; bunun aylık karşılığı 1 milyon 800 bin liradır. Maltepe halkının parasının hesabını sormak yerel gazete olarak bizlerin görevidir. Sizde bu hesabı vermek zorundasınız. Neyi saklıyorsunuz?

– 18 Mayıs 2018 tarihinden itibaren ilan ettiğiniz 2 yıldır dağıttığınız kaç tane ‘Halk Kart’ bulunmaktadır?

– Maltepe sınırları içinde Maltepe esnafında harcanacak dediğiniz bu Halk Kartlarınız hangi kurumlarda, kuruluş, şirketlerde, firmalarda kullanılıyor?

– Bu kartların kullanımına dair yaptığınız bir protokol yada sözleşme var mı, Var ise bu protokol yada sözleşmenin şartları nelerdir?

– Tespit ettiğinizi beyan ettiğiniz 3006 hak sahibi ve dağıttığınızı söylediğiniz ‘Halk Kart’ konusunda sorulara ısrarla cevap vermeyerek neyi saklıyorsunuz?

– Maltepe esnafının görmediği, duymadığı bu Halk Kartlarınız nasıl ve nerelerde kullanılıyor? 05 Şubat 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |