Ana Sayfa Gündem, Maltepe 15 Şubat 2020

Özgür İfade Yazı Dizisi: ‘Kandırıldık… Kandırılıyoruz… Kandırılacağız…’ (8)

Özgür İfade Yazı Dizisi: ‘Kandırıldık… Kandırılıyoruz… Kandırılacağız…’ (8) ‘İki Kez Açılış Şovu ile Cam Atölyesi Açtılar; Sessiz…

Özgür İfade Yazı Dizisi: ‘Kandırıldık… Kandırılıyoruz… Kandırılacağız…’ (8)

‘İki Kez Açılış Şovu ile Cam Atölyesi Açtılar; Sessiz Sedasız kapattılar’

Maltepe belediyesi Süreyyapaşa Cam Atölyesi Açtı; Maltepe Belediyesinin destekleriyle Süreyyapaşa Vakfı adına kurulan Cam Atölyesinin açılışı, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç tarafından 10 Mart 2015 de gerçekleştirildi.

Yerel yönetimler düzeyinde Anadolu Yakası’n da bir ilk olarak nitelendirilen ve Maltepe Belediyesi’nin destekleriyle Süreyyapaşa Vakfı adına kurulan Cam Atölyesi’nin açılışı,  gerçekleştirildi. Üç eğitmen ve 3 kadın çalışanın istihdam edileceği Süreyyapaşa Vakfı Cam Atölyesi’nin açılışına Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ve eşi Çiğdem Kılıç’ın yanı sıra, Tunceli Nazimiye Belediye Başkanı Cafer Kırmızıçiçek,  Başkan Yardımcısı Ali Ekber Asker ile CHP Maltepe İlçe Başkanı Hasan Solmaz katıldı.

Açılış sonrası bir konuşma yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Kadınlarımızın ekonomik özgürlüğüne daha fazla sahip çıktığı ve kendini geliştirme imkânı bulduğu bir Maltepe için hizmet etmeye, projeler üretmeye devam edeceğiz. Bunlardan birisi de kadınlar içi kuracağımız matbaa. Bu daha başlangıç, Maltepe’de kuracağımız matbaa ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştireceğiz. Şuna inanıyorum ki kadının elinin değdiği her şey daha güzel olacak” dedi.

Daha sonra Süreyyapaşa Vakfı Cam Atölyesi’ni konuklarıyla gezen Kılıç,  atölye şefi Mehmet Kocaer’den cam atölyesiyle kadınlara yönelik verilecek kursun detayları ve son teknolojinin kullanıldığı makinelerle ilgili bilgi aldı. Çalışanlar tarafından yapılan ilk örnekleri de inceleme fırsatı bulan Kılıç, kadın emeğini Maltepe’de baş tacı yapacaklarını belirtti. İncelemeler sonrası Kılıç ve eşi Çiğdem Kılıç’a el işçiliğiyle üretilen, Selçuklu motifleriyle süslenmiş ve cam işçiliğinin ince örneklerini sergileyen hediyeler takdim edildi. Başkan Kılıç, Mexpo Fuar projesi için başlatılan “500 Bin İmza” kampanyası için açılışa gelenlerden imza topladı.

180 metrekarelik alanda 4 makine ile üretim yapacak olan atölyede, Haftada 6 gün çalışma yapılacak olan cam atölyesinde günde 10’ar kişilik gruplar halinde haftada 60 kişi çalışacak ve çalışanlar, 6 aylık bir temel eğitim sürecine tabi tutulacak.

Kadınların üretim sürecine katılarak sosyo-ekonomik alandaki varlığına katkı sunmayı hedefleyen cam atölyesinde, Anadolu motifleri camlara işlenecek ve kamu-özel sektör içerisinde satışa sunulacak. Öte yandan Paşabahçe mağazalarının çalışma usulüne benzer bir model uygulanacak atölyede, üretim ve satış yeri de yer alıyor. Ayrıca ısıtma ve soğutmada yenilenebilir enerji kullanılan cam atölyesi, bu format da Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor demişlerdi.

1,5 YIL SONRA KILIÇDAROĞLU’NA 2. AÇILIŞ

Süreyyapaşa Cam atölyesi açılışının yapılmasından 1,5 yıl sonra 28 Ekim 2016 da Chp genel başkanının katıldığı şovla ”17 TESİSİN TOPLU AÇILIŞ TÖRENİ” yapıldı.

Vaatlerle, popülist siyasetle plansız yatırımların bir örneği olması bakımından Maltepe de örnek gösterilecek batık projelerden biri oldu Cam atölyesi. Şaşalı ve şatafatlı açılış törenlerini çifter çifter yapan Maltepe belediyesi cam atölyesini sessiz sedasız kapatıverdi. Açılışta fotoğraf karelerinde boy gösterenler nedense kapatılırken bir karecik fotoğraf çektirmediler.

Belediye başkanı bu proje için Maltepe halkının ne kadar parasını harcadı açıklamalıdır; plansız ve programsız yapılan çalışmalarda boşa harcanan halkın parasıdır, kamu zararıdır.

– Süreyyapaşa cam atölyesinin kurulması ve içinin donatılması için satın alınan araç gereç, makine, demirbaş eşya, elektronik cihazlar için Maltepe halkının kaç lirasını harcadınız?

– Kiralanan atölye binası olarak faaliyete geçirmek için kira, boya, bakım ve onarımı harcamalarında Maltepe halkının kaç lirasını harcadınız?

– Bir süre sonra kapattığınız Cam Atölyesinde halkın parasıyla aldığınız; eşya, makine, cihazlar, demirbaşlar, elektronik malzemeler ve kapatma işlemi yapıldığında elde bulunan üretilmiş ürünler ne oldu?

– Bu malzemeleri sattınız mı? Sattınız ise kaç liraya satıldı. Bu projeden kaynaklı Maltepenin zararı kaç lira olarak gerçekleşti? 15 Şubat 2020 / Abidin SARI – ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi
Etiketler:


Tema Tasarım |