Ana Sayfa Dünya, Gündem 3 Temmuz 2020

PAKİSTAN’DA TREN OTOBÜSÜ BİÇTİ 20 HACI ÖLDÜ

Sih hacıları Pakistan’da tren-otobüs çarpışmasında öldüPencap eyaletinde yolcu treni vurarak seyahat ettikten sonra en az 22 kişi…

Sih hacıları Pakistan’da tren-otobüs çarpışmasında öldü
Pencap eyaletinde yolcu treni vurarak seyahat ettikten sonra en az 22 kişi öldü.

Yetkililer, doğu Pakistan’daki insansız bir demiryolu geçişinde Sih hacılarını taşıyan bir otobüse binen bir trenin düşmesinden sonra en az 22 kişinin öldüğünü söyledi. Pakistan hükümeti Şeyh hac’ı denetleyen Imran Gondal’dan yapılan açıklamaya göre , Cuma günü Pencap’ın Şeyhupura ilçesinde meydana gelen kazada beş kişi de yaralandı .

Yetkililer, hacıların kuzeybatı Peşaver kentinden olduğunu ve kaza meydana geldiğinde Sheikupura merkezli Nankana Sahib tapınağından döndüklerini söyledi. Gondal, ölüm ücretinin, sürücü ve sürücü asistanı olan 20 Sih hacı içerdiğini söyledi. Kazada ölenler arasında dört yaşında bir çocuk vardı.

Bölge polis şefi Ghazi Salahuddin, ölü ve yaralıların yakındaki bir hastaneye götürüldüğünü söyledi. Pakistan Demiryolları sözcüsü Quratul Ain AFP haber ajansına verdiği demeçte, yolcuların hepsinin Sih hacıları olduğunu da ekleyerek “Geçiş insansızdı ve minibüsün şoförü pistlere sürerek aceleci bir karar aldı.”

Pakistan Başbakanı Imran Khan kurbanlarının ailelerine başsağlığı diledi.
“[Ben] ilgili makamları tüm aileler için kolaylık ve bakım sağlamaya yönlendirdim. Demiryolumuzun operasyonel güvenlik SÇP’leri derhal gözden geçirilecek.”

Yerel televizyonda yayınlanan görüntüler, tren raylarında karıştırılmış minibüsü gösterdi. Pakistan demiryolu bakanı, kazayla ilgili derhal soruşturma açılması çağrısında bulundu. Pakistan, temel olarak zayıf altyapı ve güvenlik standartlarının eksikliği nedeniyle uzun bir tren kazası geçmişine sahiptir. Şubat ayında, güneydeki Sindh eyaletindeki bir otobüsle bir tren çarpıştığında en az 20 kişi öldü .

Geçen yılın Temmuz ayında, bir tren vagonu alevlendiğinde en az 73 kişi öldü .
Sihlerin Pakistan’daki dini liderlerinin birkaç türbesi var. Sih kurucusu Guru Nanak’tan biri, Pencap’ta Hindistan’ın sınırındaki Pakistan’ın Kartarpur bölgesinde bulunuyor. 16. yüzyılda öldükten sonra inşa edilmiştir.

İngilizlerin iki yüzyıllık sömürge yönetiminin ardından 1947’de yarımadayı Hindistan ve Pakistan’a ayırdıktan sonra birçok Sih kutsal alanı Pakistan’ın bir parçası oldu. Hindistan, Ağustos ayı başında tartışmalı Keşmir bölgesinin yarı-özerk statüsünü iptal etmesinin ardından düşman komşu ülkeler arasındaki bağlar keskin bir şekilde kötüleşti. (AFP-aljazeera.com)
04 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |