Ana Sayfa Gündem, Magazin 15 Aralık 2020

PARTİCİ BELEDİYELERİN VURGUN DÜZENİ!

‘A’sı, B’si, C’si, W’si; Belediyecilik Dedikleri Vurgun Düzeni’ VARAN:1AKP’li belediye olmayan araca fatura kesip, asfaltsız yol yapıp,…

‘A’sı, B’si, C’si, W’si; Belediyecilik Dedikleri Vurgun Düzeni’


VARAN:1
AKP’li belediye olmayan araca fatura kesip, asfaltsız yol yapıp, iç cephe boyası ile çatı onarmış Tomarza Belediyesi’ndeki alımlar yapıldığı söylenen işlere uygun değil.

Kayseri’nin Tomarza ilçesinde belediyenin LPG’li aracı olmamasına rağmen LPG faturası kesildiği, litresi 22 TL olan yağlı boyaya 220 TL verildiği ve kum kullanmadan yol yapıldığı iddia edildi. İddia sahibi CHP Milletvekili Çetin Arık, TBMM’deki bütçe görüşmelerinde, “Faturada çimento, briket, kireç, yağlı boya var. Ancak ne yok? Yol yapıyor, kum yok, asfalt yok” dedi.

AKP’li belediyenin Ocak 2017 – Aralık 2017 dönemlerinde, “Sema Yapı” isimli bir firmaya toplam 4 milyar TL ödediğini söyleyen Arık, Tomarza Belediye Başkan Yardımcısına ait olduğunu ifade etti.

BirGün’den Mehmet Bildircin’in haberine göre Belediye Başkan Yardımcısı’nın, “Yol yaptım” diyerek 17 bin 500 TL’lik fatura kestiğini anlatan Arık, “Faturada çimento, briket, kireç, yağlı boya var. Ancak ne yok? Yol yapıyor, kum yok, asfalt yok” dedi. Belediyenin, yağlı boyanın litresini 220 TL’ye fatura ettiğini vurgulayan Arık, “Bugün en iyi yağlı boyanın litresi 22 TL” diyerek harcamadaki usulsüzlüğe dikkat çekti.

FATURAYA GÖRE KİREMİTSİZ ÇATIYA İÇ CEPHE BOYASI YAPMIŞLAR
Arık, belediyenin 2017 yılına ait bir başka faturasını da sunarak, “Üçkonak Mahallesi’nin Köy Konağının çatısını onardım diye 41 bin TL’lik fatura kesmiş. Faturada ne var? Çatı yapıyor, bakınız, mantolama, fayans, petek, iç cephe boyası. Faturada ne yok? Kiremit yok. Çatı yapıyorsunuz kiremit yok; yol yapıyorsunuz, asfalt yok. Yol yapımında dış cephe boyası var, çatı yapımında iç cephe boyası var. İşte bir vurgun düzeni, işte bir çürümüşlük.”

Belediyenin Pusatlı Mahallesi’ne 44 bin TL maliyetli tuvalet yaptığını da anımsatan Arık, bir belediye meclis üyesine ait akaryakıt istasyonundan belediyenin araçları için LPG ve benzin faturası kesildiğini anlattı. Faturanın 46 bin 500 TL’lik olduğunu ifade eden Arık, “Belediyede LPG’li araç yok, belediyede benzinli araç da yok” dedi.

VARAN:2
CHP’Lİ BELEDİYE’DE HURDA SKANDALI ! Milyonluk ‘Kayıp Hurda’ soruşturmasında bilirkişi raporu savcılıkta.
Çeşme Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen, ‘Kayıp Hurda’ soruşturmasında ilk bilirkişi raporu tamamlandı. Soruşturmayı derinleştiren savcılık, şikayetlerin hedefinde bulunan Çeşme Belediyesi Fen İşleri Müdür Vekili Ahmet Ç. ‘nin olayın gerçekleştiği dönemlerdeki ani mal artışını mercek altına aldı. Savcılık Ahmet Ç. başta olmak üzere 10’a yakın ismin şüpheli olarak ifadesine başvuracak. Kamunun zararın tespiti için ek bilirkişi raporu talep etti.

Çeşme Cumhuriyeti Başsavcılı tarafında yürütülen ‘Kayıp Hurda’ soruşturmasında, ilk bilirkişi raporu teslim edildi. Tüm delillerin toplanması sonrası hızlanan soruşturma kapsamında savcılığın zararın rakamsal tespiti için ikinci bir bilirkişi raporu istediği öğrenildi.

Yapılan soruşturma kapsamında 40-50 TIR dolusu hurda malzemenin plakaları savcılık tarafından belirlenen 5 kamyon ile depodan çıkarıldığı iddia edildi. Soruşturma kapsamında Çeşme Belediyesi Fen İşleri Müdür Vekili Ahmet Ç.’nin olayın gerçekleştiği dönemdeki ani mülk artışı tespit edildi.

Olayın olduğu dönemde Ahmet Ç.’nin Çeşme’de iki lüks villa satın aldığı belirlendi. Delillerin toplanmasının tamamlandığı soruşturma kapsamında savcılığın sanılık ifadelerini alıp iddianameye düzenleyeceği öğrenildi. Soruşturma sonrası ‘Kayıp Hurda’ dosyasında zimmet ve görevi kötüye kullanma suçlaması ile dosyanın mahkemeye sevk edilmesi bekleniyor.

Hazırlanan ilk bilirkişi raporunun savcılığa sunulduğu, savcılığın zararın tesbiti için ek rapor istediği öğrenildi. Çeşme Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmayı İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde yürütüyor. Dava Asliye Ceza mahkemesinde olduğu takdirde Çeşme’de görülecek. Savcılık dosyayı Ağır Ceza Mahkemesine gönderirse dava İzmir’de görülecek. Eğer savcılık dosyada suç unsuru görmezse takipsizlik kararı verebilecek.

NE OLMUŞTU
Çeşme Belediyesi’ne ait hurdalıkta bulunan malzemeler kaybolmuş, olay bir vatandaşın CİMER’e yaptığı başvuru üzerine ortaya çıkmıştı. Çeşme Kaymakamlığı tarafından başlatılan ön inceleme kapsamında olayda kusuru ve sorumluluğu bulunduğu gerekçesi ile belediyenin Fen İşleri Müdür Vekili A.Ç., hakkında kaymakamlıkça soruşturma izni verilmişti. Öte yandan belediyede 2’si kadrolu ikisi de şirket personeli olmak üzere toplam 4 işçi hakkında da savcılık tarafından soruşturma başlatılmıştı. (Gelecek Gündem)
15 Aralık 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News

İlginizi çekebilir

Yunanistan’da büyük yangın

Yunanistan’da büyük yangın
Tema Tasarım |