Ana Sayfa Dünya, Gündem, İstanbul, Maltepe, Türkiye 2 Mart 2020

PLATONİK AŞKINDAN ALEVİLERE ORGANİZE İŞLER!

PLATONİK AŞKINDAN ALEVİLERE ORGANİZE İŞLER! ‘Alevi Toplumuna Çifte Standart; Camileri Sünni Topluma Verip, Cemevlerine Çöküyorlar’ Türkiye de…

PLATONİK AŞKINDAN ALEVİLERE ORGANİZE İŞLER!

‘Alevi Toplumuna Çifte Standart; Camileri Sünni Topluma Verip, Cemevlerine Çöküyorlar’

Türkiye de yaklaşık 25 milyon olduğu varsayılan Alevi toplumuna yönelik inanç saldırıları her geçen gün daha yoğunlaşıyor. Bu saldırıların özellikle Alevi toplumunun oy verdiği chp yönetimleri tarafından yapılıyor olması ise gerçek bir trajedi olarak kamuoyuna yansımaya devam ediyor.

Türkiye de chp tarafından yönetilen il,ilçe, belde belediyelerinde Cemevlerine dolayısıyla da Alevi toplumuna yönelik saldırganlık adeta mızrak çuvala sığmıyor dedirten cinsinden.

Bunun bir örneği Chp tarafından yönetilen İstanbul Maltepe belediyesinde yaşanıyor.

MALTEPE (Gülsuyu) CEMEVİ:

1992 de dönemin belediye başkanı ANAP’lı Bahtiyar Uyanık tarafından tahsis edilen araziye Cemevi yapmaya başlayan yörede ki Alevi toplumu; daha sonra göreve gelen AKP’li belediye başkanı Fikri Köse’nin mevcut yedi katlı binanın temel atma törenine destek vermesiyle ilerleyen süreç, CHP’li Mustafa Zengin’den sonra 2014 de göreve gelen yine CHP’li Ali Kılıç’la birlikte Cemevine çökme girişimleri başladı.

KILIÇDAROĞLU’DA BİLİYOR

Alevi toplumu inancı için bir siyasi partinin kapısında dilenmek zorunda kaldı. Maltepe Alevi toplumu tarafından sevk ve idare edilen Gülsuyu yerleşkeside ki Cemevi için 4 Kasım 2019 da Ankara’ya kadar gidip sorunu bizzat CHP genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na anlatması da bu saldırıları engelleyemedi, dizginleyemedi.

2014’den beri ilçeye yöneten Chp belediyeciliği belediye tarafından yapılan kültür merkezlerini (Başıbüyük Yaşam Merkezi gibi. vs.) yandaş şirketlere ve firmalara peşkeş çekerken; Alevilerin kendi imkanları ile yaptığı Cemevini ”ARSA BELEDİYENİN’ düz mantığı ile çökmeye hatta bu amaç için avrupanın çeşitli ülkelerinden getirttiği eski ahbap çavuş dostları ile vakıf kurma garabeti içine girdiler.

Oysa aynı chp belediyesi;

Maltepe de yine arsası kendine ait bir çok camiyi cami derneklerine protokollerle süni topluma verirken ‘ARSA BENİM’ dernek kurayıp, vakıf kurayım ben yöneteyim gibi akla ziyan bir yöntem içinde olmuyor.

İŞTE CHP MALTEPE VE CHP İBB BELEDİYELERİNDEN DÖRT ÖRNEK:

1- Maltepe Gülsuyu mezarlığı yanında bulunan ‘16231 Ada 34 Parsel de yer alan 122 EVLER CAMİİSİNİN’ 184142/278020 hisseye tekabül eden 1841,42 m²’lik kısmı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait hissenin 24.04.2018 tarih ve 102590 sayılı yazı ile Cami Derneğine tahsis edilirken; Maltepe belediyesi de kendi udesinde olan 93878/278020 hisseye tekabül eden 938,78 m²’lik kısmı ‘122 Evler Camii Kuran Kursu İnşa Yaşatma Derneği’ tarafından kullanılmak ve yönetilmek üzere Diyanet İşleri Başkanlığı Maltepe Müftülüğüne (08 KASIM 2018) tahsis etmişler.

2- Maltepe Aydınevler mahallesinde 15594 ada, 25 parsel de yer alan ‘SÜLEYMAN ÖKSÜZOĞLU CAMİİ’ mülkiyeti Belediyesine ait 928,97 m2 alan üzerine kurulu cami ve Kuran Kursu kompleksi ‘Maltepe Aydınevler Süleyman Öksüzoğlu Camii Yaptırma, Bakım ve Koruma Derneği’ tarafından kullanılmak ve yönetilmek üzere Diyanet İşleri Başkanlığı Maltepe Müftülüğüne (04 ŞUBAT 2020 ) tahsis etti.

3 – Maltepe belediye başkanı Ali Kılıç yenileme çalışması yaptığı Zümrütevler Medine Camisini 21 NİSAN 2017 törenle açıp sünni topluma teslim ederek çekip gitmişti.

4- Ekrem İmamoğlu yönetiminde ki İstanbul Büyükşehir belediyesi Yenikapı ve Avcılar sahilinde hem arsası hemde üzerindeki yapılı bulunan kendisine ait 3 tane Mescid’i Diyanet İşleri Başkanlığına dolayısıyla da Sünni topluma 7 ŞUBAT 2020 de devretmişti.

(NOT: BİLİNMELİDİR Kİ; BU DÖRT ÖRNEK DE OLMASI GEREKENDİR, HATTA BELEDİYELER TÜM İBADET YERLERİNDEN ELİNİ TAMAMEN ÇEKMELİDİR)

Anayasanın amir hükmü şöyle der:

Madde 5 – Devletin temel amaç ve görevleri, Türk milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, Cumhuriyeti ve demokrasiyi korumak, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak; kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddi ve manevi varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmaktır.

Madde 10 – Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir. Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.

– Camileri olması gerektiği gibi Sünni topluma devir yaparken, Alevilerin bölgede ki tek Cemevine neden çökmeye çalışıyorsunuz?

– Büyük şehir Belediyesinden ilçe belediyesine Camilerden çektiğiniz elinizi Cemevine neden bulaştırmaya çalışıyorsunuz?

– Partinize karşı platonik bir aşk içinde olan Alevilerin verdiği cesaretle mi bu ayrımcı politikaları yürütüyorsunuz?

– Belediye olarak kendi arsanıza kendi yaptığınız binaları, kültür merkezlerini, parkları, salonları yandaşlara peşkeş çekip; Sırf arsa belediyenin mantığı ile Alevilerin yaptığı Cemevine çökmeye çalışan Maltepe belediyenizin izlediği siyaset partinizin genel bir politikası mı?

– Bu çifte standartı neden yapıyorsunuz, ne amaçlıyorsunuz, neyi planlıyorsunuz?

02 Mart 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADETema Tasarım |