Ana Sayfa Dünya, Gündem 12 Haziran 2020

POLİSİN GÖZ YAŞARTICI GAZ SUİSTİMALİ

‘Uluslararası Af Örgütü, İçinde Türkiye’nin de Bulunduğu 22 Ülkenin Göz Yaşartıcı Gaz Kullanım Suistimalini Raporladı’ Uluslararası Af…

‘Uluslararası Af Örgütü, İçinde Türkiye’nin de Bulunduğu 22 Ülkenin Göz Yaşartıcı Gaz Kullanım Suistimalini Raporladı’

Uluslararası Af Örgütü, Dünya genelinde polisin göz yaşartıcı gaz suistimalinin ‘endişe verici’ Olduğunu Duyurdu ve dünya çapında 22 ülkede güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı gaz suistimalini belgeleyen etkileşimli bir web sitesi başlattı, teargas.amnesty.org

Lansman, Hong Kong, Paris ve ABD’deki şehirlerde göz yaşartıcı gazın yaygın olarak kullanılmasından kaynaklanıyor. ‘Şu anda ABD şehirlerinden çıkan kanıtlar göz önüne alındığında, Birleşik Krallık tarafından üretilen göz yaşartıcı gazın Black Lives Matter protestocularına karşı tehlikeli ve son derece uygunsuz şekillerde kullanılması çok gerçek bir risktir’ – Oliver Feeley-Sprague

Uluslararası Af Örgütü bugün, küresel ölçekte isyan kontrol ajanının kötüye kullanımını analiz eden yeni bir kaynak başlattığı için gölgeli ve kötü düzenlenmiş küresel göz yaşartıcı gaz ticareti barışçıl protestoculara karşı polisin insan hakları ihlallerini körüklediğini söyledi.

Gözyaşı Gazı: Bir araştırma , örgütün dünya çapında göz yaşartıcı gaz kullanımını, nasıl kullanıldığını ve dünya çapında güvenlik güçleri tarafından kötüye kullanıldığını gösteren ve çoğu zaman ciddi yaralanmalara veya ölüme yol açan vakaların belgelerini açıklayan yeni interaktif, multimedya mikrositidir.

Web sitesi, Hong Kong Polis Gücü’nün yıldönümünde, yakın zamanda yenilenen barışçıl gösterilere karşı aylarca süren göz yaşartıcı gaz barajına başlayarak ve ABD’deki düzinelerce şehirde polis güçlerinin kimyasal silahla protestoculara saldırmasıyla başladı. .

Af Örgütü Askeri, Güvenlik ve Polis Program Direktörü Oliver Feeley-Sprague şunları söyledi:
“Af Örgütü’nün araştırması, göz yaşartıcı gazın dünyadaki güvenlik güçleri tarafından eşi benzeri görülmemiş bir şekilde nasıl kullanıldığına dair endişe verici bir uyandırma çağrısı.

“Dünya genelinde huzursuzluğa tanık olduğumuz için, kullanılan gazı asla amaçlanmadığı şekilde, çoğunlukla barışçıl protestoculara karşı büyük miktarlarda veya mermileri doğrudan insanlara ateşleyerek, yaralanmalara ve hatta ölüme neden olarak görüyoruz.

“Geçen yılki resimler, Hong Kong’daki barışçıl protestoculara karşı İngiliz yapımı göz yaşartıcı gaz kullanıldığını gösterdi. Şu anda çok sayıda ABD kentinden çıkan kanıtlar göz önüne alındığında, Birleşik Krallık tarafından üretilen göz yaşartıcı gazın Black Lives Matter protestocularına karşı tehlikeli ve son derece uygunsuz şekillerde kullanılması çok gerçek bir risk.

“Araştırdığımız bazı durumlarda, göz yaşartıcı gaz kullanımı işkence veya diğer kötü muameleyi oluşturuyor gibi görünüyor. İngiltere Hükümeti, meşru protestoları tehdit etmek için yurt dışında başka kalabalık kontrol ekipmanı tedarikinin kullanılmasını önlemelidir. Ayrıca, kalabalıkları dağıtmak için ‘güvenli’ bir seçenek olarak pazarlanan bir kimyasal silah kullanımının uluslararası düzeyde uygun kontrollere ve düzenlemelere tabi olması da zorunludur. ”

Uluslararası bir soruşturmadan rahatsız edici veriler
Geçen yıl, Uluslararası Af Örgütü’nün Kriz Kanıtı Laboratuvarı, başta Facebook, YouTube ve Twitter’a gönderilenler aracılığıyla dünya çapında göz yaşartıcı gaz kötüye kullanımı gösteren videoları analiz etti.

Açık kaynak inceleme yöntemlerini kullanarak, kuruluş 500’e yakın videoyu doğruladı ve göz yaşartıcı gazın yanlış kullanıldığı 22 ülke ve bölgede yaklaşık 80 olayı vurguladı, yeri, tarihi ve geçerliliğini doğruladı. Analiz, sosyal medyadan içerik sağlama ve doğrulama konusunda eğitilmiş dört kıtadaki altı üniversitede bir öğrenci ağı olan Uluslararası Af Örgütü’nün Dijital Doğrulama Kolordusu tarafından gerçekleştirildi .

Protestocuların kendileriyle yapılan görüşmelerin yanı sıra, bu analiz, küresel gazın yaygın ve yasadışı kullanımının rahatsız edici bir trendini ortaya koyuyor.
Okul otobüslerinden hastanelere: Ölümcül bir silahın kötüye kullanılması
Af, polisin göz yaşartıcı gazı kötüye kullandığını çeşitli şekillerde belgeledi:

  • Kapalı alanlara ateş etme
  • Doğrudan bireylere ateş etme
  • Aşırı miktarda kullanma
  • Barışçıl protestolara ateş etmek

Çocuklar, yaşlılar ve engelli insanlar gibi etkilerine daha az kaçabilecek ya da etkilerine daha duyarlı olabilecek gruplara ateş etmek. Özellikle, göz yaşartıcı gazın bir binek otomobilin ön camından, bir okul otobüsünün içinde, bir cenaze töreninde, hastanelerin, konutların, metroların, alışveriş merkezlerinin ve – tuhaf bir şekilde – neredeyse boş sokaklarda ateşlendiği belgelenmiştir.

Güvenlik güçleri de doğrudan bireylere teneke kutu ateşledi ve bu da ölümlere yol açtı; ve kamyonlar, cipler ve insansız hava araçlarından yüksek hızlarda zarar veriyor. Kabul edenlerin arasında iklim protestocuları, ortaokul öğrencileri, sağlık personeli, gazeteciler, göçmenler ve Nijerya’daki Kızlarımızı Geri Getir hareketinin üyeleri gibi insan hakları savunucuları yer alıyor.

Bir video klip, 1 Haziran 2020’de ABD’nin Philadelphia kentinde polisin, güvenli bir kaçış yolu olmayan dik bir otoban setine sıkışmış düzinelerce protestocuya tekrar tekrar göz yaşartıcı gaz bombası attığını gösteriyor.

Sudan’ın başkenti Hartum’un dışındaki Omdurman’daki doktorlar, Af Örgütü’ne güvenlik güçleri ve birliklerinin geçen yıl hastane acil servisine baskın düzenleyerek zararlı gazla doldurduğunu ve 10 hastayı daha da yaraladığını söyledi. Bir doktor şunları söyledi: “Askerler hastane içinde göz yaşartıcı gaz ve canlı mühimmat ateşledi, sonra bazıları acil servise geldi ve dört göz yaşartıcı gaz tüpü ateşledi; şükürler olsun ki sadece biri patladı. ” Kardiyak arrest hastası olan 70 yaşındaki bir adamın yatağının altına bir göz yaşartıcı gaz tüpü atıldı. 10 dakika sonra öldü.

Venezüella’dan bir video, Karakas’taki silahı polisin kullanmasından kendini savunmak için kullanılan bir protestocunun derme çatma ahşap bir kalkanı delen bir göz yaşartıcı gaz tüpü gösteriyor. Yakın bir özledim: sadece birkaç santimetre uzakta ve hayatı tehdit eden bir yaralanmaya neden olurdu. Af Örgütü’nün yeni sitesi, acil bir hekimden polislik, iş ve insan hakları uzmanlarına kadar bir dizi harici analistle video görüşmeleri içeriyor.

Uluslararası düzenleme eksikliği
Yaygın kötüye kullanımına rağmen, göz yaşartıcı gaz ve diğer isyan kontrol ajanları ticareti konusunda üzerinde mutabık kalınmış uluslararası düzenlemeler bulunmamaktadır. Çok az ülke, bağımsız gözetimi engelleyen göz yaşartıcı gaz ihracatının miktarı ve varış yeri hakkında kamuya bilgi sağlar.

Af ve Omega Araştırma Vakfı , göz yaşartıcı gaz ve diğer ölümcül olmayan silahların üretimi, kullanımı ve ticareti üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak için yirmi yılı aşkın bir süredir kampanya yürüttü. Sonuç olarak, BM ve AB ve Avrupa Konseyi gibi bölgesel organlar, daha az ölümcül silahların ihracatını düzenleme ihtiyacını kabul etti. Af, işkence veya diğer kötü muamele gibi belirli durumlarda göz yaşartıcı gaz kullanımının eşitlenmesinde BM İşkence Özel Raportörüne katılır.

İşkence-Serbest Ticaret İttifakı ile yapılan çalışmaların ardından BM, işkence, diğer kötü muamele ve ölüm cezasında kullanılmalarını önlemek için daha az öldürücü silahlar ve diğer mallar üzerinde uluslararası ticaret kontrollerinin potansiyel gelişimini araştırıyor. Af ve Omega şimdi bu tür tedbirler için göz yaşartıcı gaz ve diğer isyan kontrol ajanlarını da içeriyor.

Uluslararası Af Örgütü’nün mikrositinin kapsadığı ülkeler ve bölgeler:
Bolivya, Şili, Kolombiya, DRC, Ekvador, Fransa, Gine, Hong Kong, Honduras, Haiti, Hindistan (Hindistan tarafından yönetilen Keşmir), Irak, İran, Kenya, Lübnan, Nijerya, İsrail-OPT, Sudan, Türkiye, ABD dahil ABD / Meksika sınırı, Venezuela, Zimbabve

Göz yaşartıcı gaz ve ilgili fırlatıcı üreticileri:
Cavim, Condor, DJI, Falken, PepperBall, Safariland Grubu, Tippmann Sports LLC. Uluslararası Af Örgütü yedi şirkete de başvuruda bulunurken bir tanesi ‘DJI’ yanıt verdi.
DJI; Gazze’de göz yaşartıcı gaz atmak için kullanılan ticari insansız hava araçları üretiyor. amnesty.org.uk
13 Haziran 2020 / ÖZGÜR İFADETema Tasarım |