Ana Sayfa Dünya, Gündem, Teknoloji 23 Nisan 2020

ROCKEFELLERİN KURULUŞU ÇİN DE KİMYASAL TESİS KURUYOR

Exxon Mobil, Çin’de Milyarlarca Dolarlık Kimyasal Kompleks KuruyorGUANGZHOU, 22 Nisan (Xinhua) – Çokuluslu petrol ve gaz şirketi…

Exxon Mobil, Çin’de Milyarlarca Dolarlık Kimyasal Kompleks Kuruyor
GUANGZHOU, 22 Nisan (Xinhua) – Çokuluslu petrol ve gaz şirketi ExxonMobil Çarşamba, Çin’in güneyindeki Guangdong Eyaleti, Huizhou’daki tamamen finanse edilen kimyasal kompleksinde çığır açtı.

COVID-19 salgını nedeniyle, Huizhou Dayawan Petrokimya Endüstri Parkı ile Pekin ve Dallas’taki yerleri bağlayan video bağlantılarıyla çevrimiçi olarak özel bir “bulut töreni” düzenlendi.

Toplam yatırımı yaklaşık 10 milyar ABD doları olan kompleks iki aşamada inşa edilecek. Yılda 1,6 milyon ton etilen kraker ve aşağı akış üretim ekipmanı ile ilk aşamanın, ikinci aşamadaki inşaatın başlayacağı 2023 yılına kadar tamamlanması planlanmaktadır. İlk aşama tasarlanan kapasiteye ulaştığında yıllık faaliyet geliri 39 milyar yuan (5.5 milyar ABD doları) ve 7.3 milyar yuan vergi beklenmektedir.

Dallas’taki ExxonMobil Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Darren Woods, video bağlantısı yoluyla projenin Çin’in doğrudan yabancı yatırımlara ve inovasyonu teşvik etme konusundaki artan bağlılığını yansıttığını söyledi. Yetkili, ulusal, bölgesel ve yerel düzeylerde inşa edilen altyapı ve kamu tesislerinin kritik destek sağlarken, yeni yasa ve düzenlemelerin Çin’in ekonomik rekabet gücünü daha da artırdığını belirtti.

Başkan, “Tüm bunlar, ExxonMobil’in stratejik uzun vadeli yatırımlarımızı sürdürmesini sağlayan bir ortam yaratıyor.” Dedi. ExxonMobil’in uzun vadeli stratejik geliştirme platformu Çin ve ExxonMobil (Çin) Investment Co., Ltd.’nin başkanı Fernando Vallina, temelin mega projenin uygulanmasında bir kilometre taşı olduğunu söyledi.

Guangdong valisi Ma Xingrui, yerel yönetimlerin salgının proje onayı ve deniz ıslahı dahil hazırlık çalışmalarını tamamlamak için getirdiği zorlukları etkin bir şekilde aştığını söyledi. Ma, törende Çin’in yüksek verimliliğini gösteren böyle bir mamut projesinin başlamasının sadece 18 ay sürdüğünü söyledi. İl hükümeti, kimyasal kompleksin 2023 yılına kadar faaliyete geçmesini sağlamak için elinden geleni yapacağını söyledi.

EPİDEMİK SONRASI FIRSAT
COVID-19 salgını Çin’de azalırken, iş ve üretimin yeniden başlaması hızlandı. Çin’deki yabancı şirketlerin faaliyet göstermesi, yabancı yatırımcıların güveni arttıkça ve bir dizi proje indiğinde ivme kazanmaya başladı.

Huizhou kıyı kenti Shenzhen, Çin’in yenilik merkezi ve “dünya fabrikası” olarak bilinen Dongguan, komşuları. Şehrin Dayawan Petrokimya Endüstri Parkı içinde Shell, BASF, Clariant, Mitsubishi ve LG gibi kümelenmiş petrokimya devleri var.

Bu arada ExxonMobil’in ayak izi de dünyanın en büyük petrokimya pazarında genişliyor. Geçtiğimiz yarım yüzyıl boyunca, Çin’deki işi, Fujian, Tianjin ve Jiangsu’da inşa edilen üretim üsleri ve Şangay’daki büyük bir teknoloji merkezi ile enerji endüstrisinin çeşitli alanlarına yayıldı.

Lin, “Sadece Çin’in petrokimya endüstrisinin geliştirilmesini teşvik etmek ve bölgesel ekonomik kalkınmayı arttırmak için değil, aynı zamanda ExxonMobil’in Çin’in kalkınma fırsatlarını paylaşması için de iyi. Lin, karşılıklı yarar ve kazan-kazan işbirliği kavramının tüm süreç boyunca gözlemlendiğini ve gözleneceğini söyledi.

EXXON MOBİL ÇİN DEVLETİYLE 2019 DA ÇALIŞMAYA BAŞLADI
3 Aralık 2019 da Beijing’de, düzenlenen “2019 Enerji Ekonomisi ve Düşük Karbon Emisyonlu Kalkınma Forumu” sırasında ExxonMobil’in Çin Müşteri Hizmetleri Genel Müdürü Yang Dong tarafından ”ExxonMobil Çin’e 10 milyar dolarlık yatırım yapacak” açıklaması yapmıştı.

ROCKEFELLER’İN ULUSLARARASI KURULUŞU EXXON MOBİL
Exxon Mobil Corporation ya da ExxonMobil, Amerikan çok uluslu petrol ve doğal gaz şirketi. Şirketin ana merkezi Irving, Teksas, ABD’de bulumaktadır. Şirket doğrudan John D. Rockefeller’in Standard Oil Company şirketinin kökeninden gelmektedir ve 30 Kasım 1999 tarihinde Exxon ve Mobil petrol şirketlerinin birleşmesi ile oluşmuştur. Piyasa değeri yaklaşık 400 milyar dolar (Türkiye’nin bütçesi 137 milyar dolar) olan şirketin Kanada’da faaliyet gösteren Imperial Oil şirketi ile de bağlıdır.
EXXONMOBIL en son Meksika New Mexico’da Metan Algılama Teknolojilerinin Saha Denemelerine Başladığını duyurmuştu.

Dünya kamuoyuna Amerika ile Çin arasında siyasi, ekonomik ve siyasi kavgaların olduğu yansımaya yada öyle olduğuna inanılması devam ettirilirken; bu ticari ilişkinin Koronavirüs salgınıyla başlaması dikkat çekici.
23 Nisan 2020 / ÖZGÜR İFADE
KAYNAK: xinhuanet.comTema Tasarım |