Ana Sayfa Dünya, Gündem 23 Nisan 2020

Rus Basınında Şok İddia: ”TÜRKİYE LİBYA’DA HAVA SALDIRISI PLANLIYOR”

‘Türk Hükumetinin Ramazan’da Libya’da Saldırı Hazırlığında Olduğunu İddia Edildi’Nezavisimaya Gazeta: Türkiye Libya’ya hava saldırısı planlıyorLibya Ulusal Ordusu…

‘Türk Hükumetinin Ramazan’da Libya’da Saldırı Hazırlığında Olduğunu İddia Edildi’
Nezavisimaya Gazeta: Türkiye Libya’ya hava saldırısı planlıyor
Libya Ulusal Ordusu (LNA) Sözcüsü Ahmed el-Mismari, Türkiye’yi Libya’da bir hava operasyonu planlamakla suçladı, Libya da Fayez al-Sarraj liderliğindeki Ulusal Hükümeti destekleyen Tük hükumetinin 12 Ocak ateşkesinden bu güne planlar içinde olduğunu iddia etti.

LNA sözcüsüne göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan silahları taşıma fırsatı elde ederek bu ateşkesten yararlandı ve böylece Ankara planının ikinci aşamasına geçti – LNA tarafından kontrol edilen Tarhuna saldırısı. Bu arada, LNA askeri aksiliklerini kabul etmiyor, bunun yerine Türk planlarının başarısızlığa mahkum olduğunu söylüyor.

LUKYANOV: ‘RAMAZANDA SALDIRI PLANLANIYOR’
Ekonomi Yüksek Okulu Siyaset Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Grigory Lukyanov, Nezavisimaya Gazeta’ya LNA’nın açıklamasının Ramazan ayında Ankara’nın etkinliğini ve saldırısını hızlandırabileceğini işaret ettiğini söyledi. Ona göre, Erdoğan rejimi, GNA’nın güçlerine tedarik sağlamak için AB ve Irini operasyonunu atlayarak Türkiye ile Libya arasında güvenilir bir hava kanalı kurmaya çalışıyor. “Bu amaç için havada üstünlük kazanması gerekir,” dedi uzman. “Aralık ayından bu yana, LNA karışık başarı ile havada üstünlüğe sahip. Trablus’un bunu dengelemesi önemli. Öfke Operasyonu Yanardağının şu anki güçleri aracılığıyla bunu yapamadı. Haftar’ın kuvvetleri Türklerin müdahale edebileceğini düşünüyor. Türk hükumeti LNA’nın Libya’da havadaki konumlarını zayıflatmak için çalışıyor. “

ARAP DÜNYASINDA TÜRK KARŞITLIĞI VAR
Bu arada uzman, Türkiye’nin bir hava kampanyası yürütme planları konusunda şüphelerini dile getirdi. Lukyanov, “Bu operasyon ya Libya’da karada askeri üs ya da Libya topraklarına yakın bir hava üssü oluşturulmasını gerektiriyor.” Örneğin, Türkiye Cezayir veya Tunus topraklarını kullanabilir, ancak uzman, Arap dünyasının güçlü Türk karşıtı söylemine bağlanan bu fırsatı Türkiye’ye vermeye hazır değil.
23 Nisan 2020 / ÖZGÜR İFADE
KAYNAKLAR: Nezavisimaya Gazeta, TASS Ajans

Google NewsTema Tasarım |