Ana Sayfa Dünya, Gündem, Yazarlar 20 Aralık 2020

RUSYA VE BİR DEĞERLENDİRME!

Rusya ve bir değerlendirme *Bugünkü Rusya, SSCB döneminden itibaren Suriye’de deniz üsleri elde etmiş, bugün aynı ülkede…

Rusya ve bir değerlendirme


*Bugünkü Rusya, SSCB döneminden itibaren Suriye’de deniz üsleri elde etmiş, bugün aynı ülkede hava üslerini de tesis etmiştir.

*Karadeniz donanmasını Ukrayna ile paylaşmış, ancak Ukrayna’ya neredeyse balıkçı gemileri sayılabilecek teknelerden vermiştir.

*Gürcistan’a ağır bir darbe vurmuş, Kırım’ı istilâ etmiştir.

*Çin ile birlikte Akdeniz’de gerçek mermiyle atışlı tatbikat yapmıştır.

*Ukrayna’yı dize getirme çabaları önemli bir çatışmaya yol açmadan şimdilik durmuştur.

*Türkiye’nin Doğu Akdeniz veya “Mavi vatan” kavramına yakın ilgi göstermiş, Libya’nın Türk kontrolüne geçebilme ihtimaline karşı Libya’da da yerleşmeyi bilmiştir.

*Baltık Denizi’nde icra ettiği uçuşlarla NATO ülkelerinin hava sahalarına girmekte, Baltık ve Kuzey Denizi’nde modern silahlarla tatbikatlar icra etmektedir.

*Son olarak Karadeniz’de üstün sayısal güçlerle ve modern harp silah ve vasıtalarıyla tatbikatlar icra etmektedir.

Değerlendirme
Çevremizdeki ülkelerde S300 ve S400 füzelerinden bulunmaktadır. Oysa Rusya şimdi bu serilerin daha ötesindeki teknolojiye geçmiş, hipersonik silahlar, sessiz denizaltı dronları üreterek denizlerde sergilemektedir.

Bu kadar silahlanma neye veya kime karşı?

  1. Elbette eski Varşova Paktı’nın üyeleri ve Karadeniz’e kıyıları olan Bulgaristan ve Romanya’ya gözdağı vermek için,
  2. NATO ülkelerinin özellikle de Amerikan kuvvetlerinin Karadeniz’de boy göstermek istemelerine karşı “Burası benden sorulur” demek için,
  3. NATO güçlerinin Kanal-İstanbul projesi sonrası Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ne uygun olmayan bir Karadeniz çıkışına karşı ihtiyatlı olmak için,
  4. Avrupa’ya Libya vasıtasıyla güneyden, Baltık Denizi tatbikatlarıyla kuzeyden, Karadeniz gösterileriyle doğudan kuşatıldığını göstermek için yapıldığını söylemek uygun olacaktır.

Sonuç
Türkiye’nin hangi ittifakta olursa olsun rahatsızlık duyacağı bir gerçektir.
20 Aralık 2020 / İbrahim Bilgin-ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |