Ana Sayfa Gündem, Sağlık 2 Kasım 2020

SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLEYEN BESİNLER

Saç Dökülmesini Önleyen BesinlerSaç kökleri, saçlarınızı oluşturan ve döküldüğünde tekrardan çıkmasını sağlayan yapılardır. Saç kökleri yüksek hücresel…

Saç Dökülmesini Önleyen Besinler
Saç kökleri, saçlarınızı oluşturan ve döküldüğünde tekrardan çıkmasını sağlayan yapılardır. Saç kökleri yüksek hücresel aktivite sergiler ve vücutta bağırsak epiteli ve kemik iliğinden sonra kendini hızla yenileyen hücrelerdir.

Saçların uzaması bir döngü içinde gerçekleşir. Ortalama 5 yıl süren aktif uzama sürecini saçların yerine yenilerinin gelmesi için döküldüğü yaklaşık üç aylık bir dinlenme fazı takip eder. Bu döngüde de saç kökleri kendini hızla yenilerken genel sağlık ve yeterli besin öğesi alımı önem taşır.

Günlük 50-100 saç telinin kopması normalken, Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre günde 100 saç telinden daha fazla kopma klinik olarak saç dökülmesi olarak adlandırılmaktadır.

Mevsimsel değişiklikler, stres, uyku düzensizlikleri, hormonal bozukluklar, tek tip beslenmek, uzun süre aç kalmak, karbonhidrat içeriği yüksek beslenmek saç dökülmelerinin sadece bir kaç nedenidir.

Yetersiz beslenme sonucunda kanda saç için gerekli olan B12, D vitamini, folik asit, biotin, çinko, demir gibi vitamin ve mineraller düşükse saç beslenemez ve dökülür. Saçınız için kullandığınız doğru şampuan, maske ya da saç kremleri ne kadar işe yarıyor gibi gözükse de saç kaliteniz için yedikleriniz büyük rol oynuyor.
Yrd. Doç. Dr. Neslihan Aktaş – Independent

Peki, neler yiyelim?

Mantar
Sadece hayvansal gıdalarda bulunan B12 vitamini mantar türlerinde de bulunmaktadır ve biyoyararlılığı da yüksektir.
Selenyumun yanı sıra, sülfür içeren aminoasit olan ergothionoein içeren mantar, vücut hücrelerinde antioksidan rol oynamaktadır.
B grubu vitaminler, biotin ve C vitamini açısından zengin bir fitobesin olan mantar saç sağlığınız için etkin rol oynamaktadır.

Balık
Somon, sardalya, uskumru, alabalık gibi soğuk su balıkları yüksek miktarda omega 3, esansiyel yağ asitlerini ve kaliteli protein içermektedir.
Omega-3 ve esansiyal yağ asitleri saç derisinin elastikiyeti ve yumuşaklığı için önemlidir. Balığın faydalarını görmek için haftada 2 kez tüketmeniz gerekmektedir.

Yumurta
Kaliteli protein olarak adlandırılan yumurta, içerdiği biotin, protein, demir, çinko ve selenyum sayesinde saçlarınızın uzamasına, daha güçlü ve sağlıklı görünmesini sağlar.
Saç serumlarında ve maskelerinde bulunan biotin, yumurta sarısında bulunur ve saçın yapısını belirleyen kreatinin altyapısını oluşturmaktadır.

Badem
Kuruyemişlerin vücudumuza olan besleyici etkilerini biliyoruz. Badem, E vitamini ve biotinden zengin olduğu için saçlarınızın koparak dökülmesini önlemekte ve saçların parlak, sağlıklı, nemli olmasını sağlamaktadır.
Bu nedenle ara öğünlerinizde bir avuç çiğ badem tüketin.

Ceviz
Önemli miktarda Omega 3 yağ asitleri, biotin ve E vitamini içermektedir.
Bu besin ögeleri vücudu DNA hasarına karşı korumaktadır.
Saçımız dış etkenlere maruz kaldığı için, saçımızın korunmasında da önemli etkileri bulunmaktadır.

Yoğurt
Yoğurt diğer adı pantetonik asit olan ve birçok saç bakım ürününde de bulunan B5 vitaminini içermektedir.
Aynı zamanda protein ve kalsiyum kaynağı olan yoğurt, saçların beslenmesini ve uzamasını sağlar.
Yoğurt gibi diğer süt ve peynir çeşitlerinin de saç sağlığının korunmasında olumlu etkileri vardır.

Yeşil yapraklı sebzeler
Özellikle ıspanağın iyi bir demir kaynağı olduğunu biliyoruz.
Anemi yani demir eksikliği kandaki oksijen seviyesini düşürerek organlara ve saç köklerine yeterince oksijen taşınamamasına neden olur ve bu nedenle de saçlar güçsüzleşir ve dökülür.
Ayrıca yeşil yapraklılar A vitamini içerirler. A vitamini saç sağlığını koruyan doğal yağ asitlerinin üretimine yardımcı olur.

Meyveler
Kivi, mandalina, portakal, ananas ve mango gibi meyvelerde C vitamini yüksek oranda bulunmaktadır.
C vitamini bağışıklığı desteklediği gibi saç ve ciltte kolajen yapımına katılmaktadır.

Kabak çekirdeği
E vitamini, magnezyum, potasyum, fosfor, selenyum, çinko bakımından zengin olan kabak çekirdeği saçın kalınlaşarak sağlıklı uzamasını sağlar ve dökülmeyi önler.
Lif içeriği de yüksek olan kabak çekirdeğini günde 1 avuç kadar tüketebilirsiniz.

Avokado
Saçın kökündeki hücreler çok aktif oldukları için her zaman yüksek enerjiye ihtiyaçları vardır.
Avokadoda yüksek oranda bulunan B5 vitamini saçların güçlenmesine yardımcı olur.
Fakat yağ oranı yüksek bir meyve olduğu unutulmamalı salatalarda ya da kahvaltıda tüketilen çeyrek avokado 1 tatlı kaşığı sıvıyağ ile eşdeğer kaloridedir.

Pancar suyu
Saç dökülmesinin bir nedeni olan potasyum eksikliğinde saç gelişimi oluşsuz olarak etkilenmektedir.
Pancar suyunda bol miktarda potasyum bulunması saçınızın dökülmesini engeller ve hızlı büyümesini sağlar.
Ayrıca pancar suyunun karbonhidratlar, proteinler, kalsiyum, B vitamini ve C vitamini bakımından da zengin olması saçlarınızın sağlıklı görünmesini sağlar.
02 Kasım 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |