Ana Sayfa Dünya, Gündem 16 Mayıs 2020

SAĞLIK İÇİN HANGİ AĞAÇ İYİDİR!

‘Türkiye; 1980 de Dünya’da En Çok Ormanı Olan 33. Ülkeydi. 1990 da 55. Sıraya Kadar Geriledi; Bu…

‘Türkiye; 1980 de Dünya’da En Çok Ormanı Olan 33. Ülkeydi. 1990 da 55. Sıraya Kadar Geriledi; Bu Gün İse Ormanlarını En Hızlı Tüketen 2. Ülke Durumundadır’

Kentsel ağaçlar New York’tan Pekin’e hava kirliliğini azaltmaya yardımcı olabilir, ancak hangi ağaçlar en iyi işi yapar?  Şehirler genellikle yeşil alanın fiyatına gelir. Tarih öncesi çağlardan beri insanlar yerleşimlere yol açmak için ormanları özenle temizlediler. Ancak, yeşillik giderek daha fazla modern kentsel manzaraya ve iyi bir nedene dönüşüyor . Bitki örtüsü, şehirlerin yaban hayatı ve insanlar için daha iyi yaşam alanları olmasına yardımcı olur ve şehrin havasını daha güvenli hale getirmeye yardımcı olur.

Ağaçlar hava kirliliğini azaltmada genellikle etkili olsa da, kentsel bir alanda ne kadar çok ağaç varsa o kadar kolay olmaz, hava daha iyi olur. Bazı ağaçlar havadaki kirleticileri filtrelemede diğerlerinden daha etkilidir. Bir sokakta veya şehirde hava kalitesinde en fazla farkı yaratmak için, iş için doğru ağaç olmalıdır. Ve elbette, ağaçlar kirliliği filtrelemenin bir yoludur; en başta kirleticilerin emisyonlarını azaltmak daha iyidir, ABD Orman Servisi’nde 30 yıldır bitkilerin hava kalitesine katkısını inceleyen kıdemli bir bilim adamı olan David Nowak. “Ama ağaçlar çok yardımcı olabilir” diyor.

Ağaçlar hava kalitesini doğrudan ve dolaylı yollarla iyileştirebilir. Dolaylı olarak, yüzeyleri gölgeleyerek ve sıcaklıkları azaltarak yardımcı olabilirler . Binalar ağaçlarla gölgelenirse, geleneksel iklimlendirme ihtiyacını ve beraberinde gelen sera gazı emisyonlarını azaltır . Ayrıca, daha düşük sıcaklıklar , kentsel alanlarda sıcak günlerde yaygın olarak görülen yer seviyesi ozon gibi zararlı kirletici riskini azaltır.

Ancak ağaçlar aynı zamanda kirleticilerin havadan doğrudan uzaklaştırılmasında da hayati bir rol oynar. İtalyan Ulusal Araştırma Konseyi Biyoekonomi Enstitüsü’nde bir bitki fizyoloğu olan Rita Baraldi, bitkiler genellikle bir ekosistemin “akciğerleri” olarak görülüyor çünkü karbondioksiti emiyor ve oksijen yayıyorlar. Ama aynı zamanda ekosistemlerin “karaciğeri” olarak da hareket ederler, kükürt dioksit ve azot dioksit gibi atmosferik kirleticileri yapraklarından süzerek.

Ağaçlar özellikle partikül maddeleri (PM) uzaklaştırmakta etkilidir, Nowak ekliyor. PM, fosil yakıt yakan araçlar ve fabrikalardan ve şantiyelerden yayılan küçük organik kimyasallar, asitler, metaller ve toz parçacıkları şeklinde gelir. Bu parçacıkların en büyüğü, insan saçının genişliğinin beşte biri kadar olan (PM10s olarak bilinir) boyunca 10 mikrometreye kadar ölçüm yapar . Daha sonra, 2.5 mikrometreyi ölçen PM2.5’ler ve hatta daha küçük nano parçacık kirliliği var .

İnce parçacıklı madde insan solunum sistemine kolayca nüfuz ederek akciğer ve kardiyovasküler hastalıklara neden olabilir veya solunum hastalıklarını şiddetlendirebilir . Ayrıca iltihap ve kalp hastalığı ile de ilişkilendirilmiştir . Bir tahmine göre, küresel olarak yılda 8,9 milyon ölüm , açık havadaki ince parçacıklı maddelere maruz kalma ile ilişkilendirilebilir.

Havayı temizleme

Kentsel planlama perspektifinden bakıldığında, bitkiler hazır bulunan PM temizleyicileri olarak hareket ederler. Surrey Üniversitesi Küresel Temiz Hava Araştırmaları Merkezi kurucu direktörü Prashant Kumar, “Ağaçlar PM’yi iki ana şekilde azaltmaya yardımcı olabilir” diyor. ”Kozalaklı ağaçlar, yaprak dökmeyen bir tür oldukları için en iyi PM azaltımını sunar. Ancak bu onları otomatik olarak herhangi bir bağlama uygun hale getirmez – David Nowak”

Birincisi dağılımdır – ağaçlara ve bitkilere çarparak, minik partiküllerin konsantre bulutları dağıtılır ve hava ile seyreltilir, böylece insanlar tarafından soluma riskini azaltır. İkincisi biriktirmedir. PM, ağaç ve çalıların mumsu, tüylü yapraklarında kolayca sıkışabilir. Yağmur yağdığında, bu parçacıkların çoğu su ile kanalizasyona atılır.

Baraldi, “Her türün bu tür filtreleme faaliyetlerini gerçekleştirme derecesi, büyük ölçüde gölgelik boyutuna, yaprak boyutuna ve yaprak yapısına bağlıdır” diyor. Daha büyük kanopiler, küçük olanlardan daha fazla parçacığı tutabilir ve daha büyük yapraklar küçük olanlardan daha fazla kirletici madde yakalayabilir. Yaprak tipi söz konusu olduğunda, PM için “en iyi filtreler” görevi gören pürüzlü, pürüzlü ve tüylü yüzeylere sahip olanlardır.

Son araştırmalar, özellikle bitki yaprakları üzerindeki küçük tüylerin PM’yi oluşturan katı ve sıvı parçacıkların yakalanmasında büyük rol oynayabileceğini düşündürmektedir . Yakın zamanda yapılan bir çalışmada , Barbara Maher ve Lancaster Üniversitesi’ndeki meslektaşları, dokuz ağaç türünün rüzgar tüneli deneylerinde PM’yi yakalama yeteneğini test etti. Gümüş huş ağacı, porsuk ve yaşlı ağaçlar parçacıkları yakalamada en etkili olanlardır ve yapraklarının tüyleri sırasıyla% 79,% 71 ve% 70 azalma oranlarına katkıda bulunmuştur. Buna karşılık, ısırganlar, incelenen türlerin en az faydalısı olarak ortaya çıkmışlardı, ancak yine de saygın bir % 32 yakaladılar.

Alp havası

Çam ve selvi gibi kozalaklı ağaçlar da iyi doğal temizleyicilerdir. 2015 yılında, Pekin’deki Tsinghua Üniversitesi, Dünya Sistem Bilimi Merkezi’nde kentsel bir ekolog olan Jun Yang, PM 2.5 emme kapasitelerine göre şehirlerde en sık görülen türleri sıraladı. Sıralama, türlerin kentsel bağlamlarda hayatta kalma yeteneğini ve alerjenlerin ve uçucu organik bileşiklerin (VOC) üretimi gibi hava kalitesi üzerindeki herhangi bir olumsuz etkiyi (yayılan gazlarla etkileşime girebilen bir dizi madde) de dikkate aldı. azot dioksit gibi araçlar. Güneş ışığının varlığında, bu reaksiyonlar yer seviyesindeki ozona katkıda buluna bilir insan sağlığına zararlıdır. Etkileri önemli olabilir; 2006’da bir ısı dalgası Berlin’e çarptığında, bitkilerin VOC’leri ve araç kirleticilerinin etkileşimi ile oluşan ozon hava kalitesinde ani düşüşlere neden oldu .

Yang’ın araştırmalarına göre, sıralama sistemi en yaygın ağaç türlerinin en iyi kirlilik filtreleri olmadığını gösterdi. “Tekrar eden 10 türden sadece Londra uçağı, gümüş akçaağaç ve bal çekirge ortalamanın üzerinde yer alıyor” diyor. En iyi kirlilik filtreleri çam ve selvi gibi kozalaklı ağaçlardır . Yang, diken kozalaklı ağaçların, Pekin gibi kirli şehirlerde PM2.5’leri azaltmak için en anlamlı olacağını belirtti.

Kentsel ağaçların hava kirliliğini azaltmak için faydaları konusunda birçok çelişkili tavsiye ve arzulanan düşünce var – Stephanie Carlisle

Kozalakların PM’yi azaltmadaki başarısının nedeni kısmen gölgelik yapısına bağlıdır – kozalaklara özgü iğne benzeri yaprakların yoğun gölgelik kirleticilerin yakalanmasında çok etkilidir . Ve mevsimsel biyolojileri de yardımcı oluyor. “Kozalaklı ağaçlar her zaman yeşil bir tür oldukları için en iyi PM azaltımını sunuyor,” diyor Nowak. Kış aylarında yapraklarını kaybeden yaprak döken ağaçların aksine, yaprak dökmeyen türler yıl boyunca filtre görevi görür. “Ama bu onları otomatik olarak herhangi bir bağlama uydurmuyor.”

Kozalaklı ağaçlarla ilgili sorun, Nowak, birçok türün topraklardaki tuz seviyelerine çok duyarlı olabileceğidir , bu da kentsel alanlarda özellikle tuzun buzları çözmek için kullanıldığı yerlerde yüksek olma eğilimindedir. Konuya ek olarak, kozalaklı ağaçların yıl boyunca gölgelik, güneş ışığının kar ve buz erimesini engelleyebilir, bu da soğuk havalara maruz kalan şehirlerde trafik sorunlarına yol açabilir. Kozalaklı ağaçların bu iki dezavantajı Yang tarafından önerilerinde dikkate alınması gereken uyarılar olarak da belirtilmiştir.

Rahatsız edici ağaçlar

Bazı yaprak döken türlerin de yan etkileri olabilir, diyor Nowak. Örneğin, kuzey yarımkürenin şehirlerinde yaygın olarak bulunan ağaçlar – kavak veya siyah sakız ağaçları gibi – yüksek VOC seviyeleri yayabilir . Şili Üniversitesi’nde organik bir kimyager olan ve Santiago’daki farklı türlerin hava kalitesini nasıl etkilediğini inceleyen Margarita Préndez, “İdeal olarak, PM emilimini en üst düzeye çıkarabilen ancak ozon öncüsü üretimini en aza indirebilecek türleri tanımlamak istiyorsunuz” diyor. Nowak, düşük VOC bitkilerine örnek olarak hemlocks, ardıç ve karaağaç, at kestanesi ve basswood gibi yaprak döken ağaçlar gibi kozalaklardan bahsediyor.

Préndez, “Santiago ve diğer Şili şehirlerinden elde edilen verilere dayanarak, yerli ağaçlar yerli olmayan ağaçlardan daha az VOC yayar. Santiago’da, Prunus ve Londra çınar gibi yerli olmayan türler yerli türlere göre 30 kat daha fazla VOC üretebilir. Ancak bu kural her yerde geçerli olmayabilir ve Yang, endemik ve tanıtılan ağaçlara gelince genelleme yapamayacağınızı söylüyor. “Hava kirliliğini azaltmak için en iyi türlerden bazıları yerli değil” diyor. “Onları ideolojik nedenlerden dolayı dışlamamalıyız.” Bir şehir için doğru ağaçları bulmak oldukça dengeli bir iştir. Ancak bu sadece başlangıç, diyor Nowak. Bir sonraki soru onları nereye ekeceğidir.

Çok iyi planlanmış dikim nedeniyle birçok iyi niyetli plan acı çekti. “Pekin ve Mexico City gibi bazı şehirler şehir merkezlerinden oldukça uzakta ağaç dikti” diyor The Nature Conservancy’in baş bilim adamı Rob McDonald. “Bu o kadar faydalı olmayabilir.” Kent ormanlarını yönetmek için belediye yönetimleriyle çalışan McDonald, genel bir kural olarak, insanların ve kirlilik kaynaklarının olduğu yere yakın ağaçların dikilmesi gerektiğini söylüyor.

Nowak, rüzgar yönü ve peyzaj yapısının kirliliğin hareketini etkileyebileceğinden, ağaçların buna göre ekilmesi gerekiyor. Manhattan şehir merkezi gibi yüksek binalarla çevrili dar sokaklarda, hava akışı toprağa yakın kirleticileri yakalayabilir. Büyük kanopilerle uzun boylu ağaçlar dikmek, kirliliğin dağılmasını engelleyerek bu durumu daha da kötüleştirebilir. Pekin’de son zamanlarda yapılan bir ağaç planlama şeması , kısmen bu nedenle, bazı bölgelerde kirliliği yakaladı.

Kumar ve ekibi yakın zamanda bu noktada şehir plancılarına özel öneriler yayınladılar . Çitler veya yeşil duvarlar genellikle yüksek binaların çevrelediği dar sokaklardaki ağaçlara tercih edilmelidir. Amerikan banliyölerinde tipik olanlar gibi alçak binalarla çevrili geniş yollarda hava daha özgürce akabilir, bu nedenle kirleticileri yakalama riski daha azdır, hem ağaçları hem de çitleri uygulanabilir seçenekler haline getirir. Baraldi, iyi çalışan yol kenarındaki çitlere örnek olarak kartopu, kırmızı uçlu photinia, kurtbağrı ve defne defne dahildir.

Bir ağaç türü, kirletici yakalama yetenekleri açısından göze çarpan bir kazanan olsa bile, biyolojik çeşitliliğin sağlanması da gereklidir. Kumar, bir kentsel ormanın en fazla% 5-10’unun aynı tür veya aileden yapılmasını önermektedir. Ve Nowak’ın not ettiği son bir faktör, bakım ve ömür konusunda gerçekçi olması gerektiğidir – az dikkat gerektiren ve birkaç on yıl sürecek bitkiler tercih edilmelidir.

Labirent aracılığıyla

Akılda tutulması gereken değişkenlerin genişliği ile, belirli bir yerde hangi türlerin en iyi çalışacağını bilmek zor olabilir. Pennsylvania Üniversitesi’nde doğal ve inşa edilmiş ortamların etkileşimini inceleyen kentsel bir ekolojist olan Stephanie Carlisle, “Kent ağaçlarının hava kirliliğini azaltmak için faydaları hakkında birçok çelişkili tavsiye ve arzulanan düşünce var” diyor. “Artı, onu ölçmek gerçekten zor.” Gerçekten de, bazı çalışmalar bitkilerin iç mekanlara ulaşan PM’yi % 1 kadar azaltabileceğini bildirirken, diğerleri% 60 azalma oranlarını talep ediyor .

Ancak bilim adamları, kentsel tasarımcıların belirli bir yere en uygun türü belirlemelerine yardımcı olmak için araçlar geliştiriyorlar. Örneğin, ABD Orman Hizmetleri tarafından sağlanan ücretsiz bir yazılım olan iTree türleri , türleri hava kirliliği giderme yetenekleri, karbon depolama ve VOC emisyonları gibi bir dizi değişkene göre sıralar.

Kanada, Ontario’daki Oakville kasabası iTree’nin en eski uygulayıcılarından biriydi ve dengeyi doğru bulmanın ne kadar zor olduğuna iyi bir örnektir. Belediye iTree’ye göre, Norveç akçaağının hava kalitesine diğer tüm ağaçlardan daha fazla fayda sağladığını tespit etti. Ancak Norveç akçaağaçları kentsel gölgeliklerin% 10’undan fazlasını oluşturduğundan, şehir biyolojik çeşitliliği korumak için daha fazlasını dikmekten kaçındı. Ancak iTree, hava kalitesi için çok az yardımcı olduğunu ortaya çıkardıktan sonra alıç ekmeyi bıraktı. Alıç yavaş yavaş Amerikan karaağaçlarıyla değiştirildi – ancak daha sonra Hollanda karaağaç hastalığına duyarlı oldukları ortaya çıktı.

Nowak’ın açıkladığı gibi, iTree aracındaki tür sıralaması, yerel bağlamı dikkate almadan en iyi türlerin genel bir göstergesini verir. “Üstte ortaya çıkan türler istilacı olabilir veya söz konusu ekosistem için çok uygun olmayabilir” diyor. “Bu nedenle yerel koşullara göre hangi türlerin iyi performans göstereceğini belirlemek için yerel uzmanlarla görüşmek her zaman en iyisidir.” Şimdi, Nowak ve ekibi, yerel ekosistemlerin bir ağacın ekime ne kadar uygun olduğunu nasıl etkilediğini ve doğal özelliklerini en iyi nasıl kullanacaklarını araştırmayı planlıyor.

Yerel bağlamın önemi Kumar tarafından yansıtılan bir noktadır. Bu yılın başlarında, şehir planlamacılarının yol kenarındaki kirliliği azaltmaya yardımcı olabilecek türleri seçmelerine yardımcı olmak için bir rehber yazdı . Sağlam yapraklar gibi hava kirliliğinin azaltılması için uygun 12 özelliğe sahip 61 tür listeledi. Kılavuz ayrıca polen, VOC’ler ve yüksek bakım gerektiren türler gibi “istenmeyen” değişkenleri de açıklamaktadır. Kumar, “Herdem yeşil meşeler, çam türleri ve ortak porsuk potansiyel olarak en etkili olarak seçildi” diyor. “Çünkü kirliliğe nispeten toleranslılar, yaprak dökmeyen ve bir dizi faydalı yaprak özelliği içeriyorlar.”

Böyle bir tavsiye sadece şehir plancıları için değildir. Vatandaşlar artık ekim seçeneklerinde onlara yardımcı olmak için geniş bir araç setine güvenebilirler. Cambridge Üniversitesi’nde bir sosyolog olan Jennifer Gabrys, herkesin hava kirliliğini azaltmada rol oynamasına izin verebilecek dijital bir araç geliştirdi. Fito sensör olarak adlandırılan ve Gabrys daha önce Goldsmiths Üniversitesi’ndeyken geliştirilen araç, duvar çiçekçileri ve sarmaşık gibi PM azaltımında etkili olduğu kanıtlanan bitkileri listeler ve ekim yerleri hakkında öneriler sunar.

Ama sonuçta, bir türün faydalı mı yoksa zararlı mı olduğunu belirleyen bağlamdır. “Bazı durumlarda ‘en iyi performans gösteren ağaçlar’ bile çalışmayabilir,” diyor Kumar. “Örneğin, zehirli olduğu için okul oyun alanlarının yakınında porsuk ekmeyi tavsiye etmiyoruz.” Tüm bunlar bir şey kanıtlarsa, tek bir ağaca sabitleme olarak kavramak, sizi çok uzağa götürmeyecektir. Carlisle “Bazı tasarımcıların karmaşık bir ekolojik sistemden ziyade nesneler açısından düşünme eğilimi var” diyor. “Ancak kentsel ekosistemler hakkında bütünsel bir anlayış olmadan, risk faydadan çok zarar vermektir.”

Bu anlamda, kirliliğin üstesinden gelmek için ağaç dikimi kentsel tasarımın diğer birçok yönüne benzer – başarının anahtarı yerel ve çevresel nüansları anlamada yatar. Kent ağaçlarının temiz bir nefes mi yoksa büyük bir baş ağrısı mı olduğunu belirleyecek olan şey budur.

KAYNAK: BBC Future, Culture, Worklife ve Travel’dan Seçilmiş Makaleler

17 Mayıs 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |