Ana Sayfa Gündem, Teknoloji 16 Mayıs 2020

Salgın Fırsatçılarının 3 Ayda 24 İlde Ovalara, Ormanlara, Derelere; HES, SANTRAL, JEOTERMAL Talanı

MİLLET CAN DERDİNDE YAĞMACILAR TALAN PEŞİNDE Her krizde olduğu gibi bu krizde de devleti yönetenler yoksulları, üretici…

MİLLET CAN DERDİNDE YAĞMACILAR TALAN PEŞİNDE

Her krizde olduğu gibi bu krizde de devleti yönetenler yoksulları, üretici köylüyü, emekçi işçiyi desteklemek; gelecek için doğayı, çevreyi, ormanları, su kaynaklarını korumak yerine kartlarını sermayeden yana kullanmayı tercih ediyor. Böylesi yıkıcı bir salgını bile fırsata çeviren sermaye baronları ve kapitalizm ağaları hükümetin de olağan üstü desteğiyle Türkiye’nin dört bir köşesinde talan ve yağma projelerini hayata geçirmeye başladılar.

Dönüşü mümkün olmayan çevre, doğa ve insan katliamına yol açacak çok sayıda talan projesi tam da salgın nedeniyle zorunlu kilitlenmenin yaşandığı bir dönemde halk mecburi EVDEKAL kurallarına riayet erken gerçekleştiriliyor.

KORONAVİRÜS SALGINIYLA MİLLET CAN DERDİNDEYKEN, MEMLEKETİN DÖR BİR YANINDA SİNSİCE YAĞMA PROJELERİNİ HAYATA GEÇİRMEYE BAŞLADILAR.

İşte 24 şehre yayılan bazı örnekler:

1          Antalya Karacasu da UNESCO Dünya Mirası Listesine giren dünyaca ünlü Afrodisias antik kentinin bulunduğu Karacasu‘da JES için ÇED süreci başlıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sitesinde yayınlanan duyuruya göre; Aydın valiliğinin onayı ile Karacasu’nun Ataeymir mahallesinde jeotermal için sondaj ve arama çalışması yapılacak.21 nisan

2          Antalya’nın Kumluca ilçesindeki 1. derece arkeolojik sit alanı olan antik kent Olimpos, 3. derece arkeolojik sit alanına çevrildi, Kumluca belediyesi tarafından da imzalanan hazırlanan yeni plan Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylandı.

3          Artvin Yusufeli’nde ilçe halkının itiraz ettiği HES projesiyle ilgili çalışmalara başlanıldı. İlçe halkı tepki gösteriyor.

4          Artvin’deki maden ve HES çalışmaları devam ediyor. Cengiz Holding’e ait Eti Bakır’ın işlettiği Artvin Cerattepe ve Murgul’daki maden sahalarında faaliyete ara verilmedi.

5          Aydın Efeler’e bağlı Kızılcaköy’de yapılmak istenen jeotermal enerji santrali için ‘ÇED Olumlu’ kararı verildi. Kızılköylüler dava hazırlığı içinde.

6          Aydın Efeler’e bağlı Kuyucular Mahallesi’nde jeotermal kuyusu kazma işlemi yapan firma çalışanları ile köylüler arasında arbede yaşandı. Bir yurttaş yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Kurulan jeotermal tesis önünde ayaklanan halk, JES firmasının sokağa çıkma yasağını fırsat bilip hukuk dışı yollara da başvurduğunu ifade ederek tepki gösterdi .18 Nisan

7          Balıkesir Ayvalık İlçesi Karahayıt Köyü yakınlarında Bilfer Madencilik Demir Projesi’nin İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) duyurusu yapıldı. İtiraz dilekçesi hazırlanıyor.

8          Balıkesir Balya Orhanlar Köyü’nde Bahar Madencilik A.Ş. tarafından altın madeni arama faaliyetleri sürdürülüyor.

9          Balıkesir Havran İlçesi’nde CVK Madencilik Kurşun Projesi Kapasite artışı İDK duyurusu yapıldı.

10        Bartın ırmağı ‘’Kesin Korunacak Hassas Alanlar’’ statüsünde iken bir alta çekerek ‘Nitelikli Doğal Koruma Alanı’’ na indirildi.

11        Burdur Yeşilova da ki Salda Gölü 1.derece doğal sit ve korunan alan statüsüne sahip olmasına rağmen, millet bahçesi yapmak amacıyla iş makineleri ile Salda’ya girip bölgeye özel kumulları taşıdılar ve Millet Bahçesi kapsamında yapacakları yol ve otopark alanına serdiler. Tepkiler üzerine faaliyet durdu.

12        Bursa Nilüfer ilçesine bağlı Çalı Mahallesi’nde HES Projesi çalışmaları başladı. Köylüler basın açıklaması yaparak tepki gösterdi. Çalı mahallesinin hemen yanında yapılmak istenen bu inşaata karşı mahalle halkı Çalı Çevre ve Kültür Derneği (ÇEKÜDER) çatısı altında birleşerek korona’ya rağmen yüzlerce kişinin katıldığı eylemler düzenledi.28 Nisan

13        Bursa’ya bağlı Yenişehir ilçesi Kirazlı yayla köyü sınırları içindeki alanda Lübnanlı Maden Şirketi Meyra tarafından bakır ve çinko madeni için zenginleştirme tesisi yapılması amacıyla ağaç kesilmeye başlandı. Köylüler direniyor.

14        Çanakkale Kumarlar Köyü’nde baraj inşa etmek isteyen Doğu Biga Madencilik isimli şirket tarafından, köylülere mera alanlarını boşaltmaları için baskı yapıldı.

15        Çanakkale Merkez ve Çan İlçelerinde Borusan tarafından yapılan yapılmak istenen Saroz RES Projesi için İL Genel Meclisi’nde daha önce iki kez reddedilen imar planı değişikliği yeniden gündeme alındı. Plan değişikliği komisyona havale edildi.

16        Çanakkale Orman Müdürlüğü Kaz dağlarında 270.güne ulaşan çadır nöbet alanının tahliyesi için tebliğde bulundu. Konu sosyal medyaya ve kamuoyuna duyuruldu. Destek buldu. Karara STK’lar Çanakkale Valiliği’ne dilekçelerle itiraz ettiler. Alanda bulunan yaşam savunucuları da dilekçe ile itiraz etti. Orman idaresi tahliye edilmediğine dair tutanak tuttu.

17        Çanakkale Yenice Çırpılar Termik Santralı’nın “ÇED Olumlu” kararına karşı Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ve TEMA’nın açtığı davada Çanakkale İdari Mahkemesi kararı iptal etti.

18        Denizli Pamukkale Üniversitesi Rektör Hüseyin Bağ, üniversiteye bağlı Tarım Bakanlığı ve AB destekli ‘Yerli Tohum ve Bitki Üretim Merkezi’nin öğrencilere sosyal tesis yapılmak istenen tarlasına dozerle daldı; alanda nöbet tutan iki profesörü ise tartakladı. 26 Mart

19        Edirne Keşan’a bağlı Sazlıdere Köyü’nde yapılması planlanan Saros Gemi İskelesi projesi ile ilgili 2. ÇED için 6 Mayıs tarihinde İDK görüşmesi yapılacağı açıklandı. 24 Nisan

20        Eskişehir Sivrihisar da TMSF’nin daha önce el koyduğu Koza Altın İşletmeleri, Eskişehir Sivrihisar’da yaşam alanlarının yakınına siyanürlü ikinci atık depolama tesisi yapılması için çalışmalara başladı. 7 Nisan

21        Eskişehir’de 9 adet Jeotermal kaynak arama sahası için ruhsat verileceği açıklandı.

22        Isparta da Kurumaya başlayan Eğirdir Gölü üzerine Çinli Gezhouba Group tarafından, bin MW gücünde HES kurulacağı duyuruldu. HES için göl suyunun kullanılacak olması gölün idam fermanı özelliği taşıyor. 13 Nisan

23        İstanbul projesi öncesi iki köprünün taşınmasıyla ilgili ihale yapıldı. İhale meslek odalarınca dava edildi.

24        Kahramanmaraş da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Afşin’e üçüncü termik santrale ÇED Olumlu kararı verdi.

25    Kahramanmaraş’ın Pazarcık- Narlı Ovası’nda yandaş SANKO Holding’e yeni bir peşkeş kapısı açıldı. Çimko Çimento ve Beton San. Tic. A.Ş.’nin Çöçelli Mahallesi Mevkii’ne yapmayı planladığı Kalker Ocağı ve Kırma-Eleme Tesisi Projesi için düğmeye basıldı. 15 Mayıs

26        Manisa Gördes’teki Başlamış deresinin kırmızı akmasının nedeninin Nikel maden işletmesinin neden olduğu çevresel bir felaket olduğu belgeleriyle açıklandı – 8 Nisan

27        Mersin Akkuyu Termik Santralı İnşaatında çalışanlar arasında Kovid-19 salgınına yakalanan olduğu görüldü ve Mersin NKP tarafından inşaatın durdurulması için basın açıklaması gerçekleştirildi.

28        Mersin Karaduvar’da Polipropilen Fabrikası: Mersin’de doğayı kirleteceği iddiasıyla büyük tepkiye neden olmasına rağmen yapılmak istenen polipropilen tesisi için Toros Tarım AŞ’nin olduğu bölge Özel Endüstri Bölgesi ilan edildi.

29        Muğla Datça-Emecik-Alavara Mevkii’nde mutlak korunması gereken bir alanın sit statüsü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından, 34954 sayılı OLUR ile 18.02.2020 tarihli Resmi Gazete’de ‘Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı’ olarak ilan edilerek yapılaşma ve madencilik faaliyetlerinin önü açıldı.

30        Muğla Fethiye de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nca Muğla ili Fethiye ilçesi Kayaköy Mahallesi ve Ölüdeniz Mahallesi sınırlarında bulunan 2182 hektarlık alan sondaj yöntemi ile Jeotermal kaynaklar arama faaliyeti adı altında ihale edildi. Bu bölgede korunan alanlar bulunmakta.

31        Muğla Ula’da Çıtlık’ta 30 hektar orman alanının kesim ihalesini çıkardılar ve kesime giriştiler. MUÇEP ve yörede yaşayanlar kesim alanına gelerek tepki gösterdiler ve basın açıklaması yaptılar. Kesim durduruldu.

32        Muğla’nın Milas ilçesinde İkizköy mevkiinde yer alan termik santralin su ihtiyacı giderilmesi amacıyla, İkizköy susuz bırakıldı. Köylüler konuyu kamuoyuna ve Meclise taşıdı.

33        Niğde Ulukışla Tepeköy’de, Gümüştaş isimli maden firmasına ait atık havuzundan sızan siyanür komşu taşınmazlarda yüzeye çıktı. Köylüler konuyu kamuoyuna taşıdı.

34        Ordu Büyükşehir Belediyesinin İlküvez Kepçelik Yaylası’nda kurulu olan çöp tesisine karşı çadır kurup direnen vatandaşlara gece 03.00 saatlerinde operasyon yapıldı, 25 kişi gözaltına alındı.

35        Ordu ilinde Perşembe-Gürgentepe-Fatsa ilçelerinde 1.967.61 hektarlık alanda maden arama için ihale yapıldı, ruhsat verildi.

36        Ordu’nun önemli tarihi alanı, 1. derecede sit alanı olan Perşembe ilçesindeki Yason Burnu’na Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından doğal yapıyı bozan proje uygulaması başlatıldı.

37        Ordu-Fatsa’da altın madeni için alan genişletme faaliyetleri tekrardan başladı. Yeraltı ve yerüstü suları zehirlendi. Tahliller yaptırıldı ve ortaya çıkan kirlilik değerleri kamuoyu ile paylaşıldı, halkın mücadelesi sürüyor.

38        Rize Güneysu Gürgen köyünde halkın tepkisine rağmen HES projesini yürüten şirket, koronavirüs gündemini fırsat bilerek çalışmalarını hızlandırdı.

39        Samsun, Çarşamba Ovasının ortasında Çarşamba Biyokütle Enerji Santralı (BES) projesi hakkında Samsun 3. İdare Mahkemesinde görülen 3 ayrı davada nihai kararını verdi. Mahkeme tarafından BES için Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi ve Çarşamba İlçe Belediye Meclisinin oluşturduğu imar planları iptal edildi. Buna bağlı olarak Çarşamba Belediyesinin “depo” inşaatı adıyla verdiği sonradan “enerji tesisi” olarak değiştirdiği inşaat ruhsatı da yok hükmünde olduğu belirtildi. Ayrıca Samsun Valiliği Toprak koruma kurulunun BES hammadde depolama sahası için tarım dışı amaçlarla kullanılabilir kararını iptal ederek tarım topraklarının korunmasına hükmetti, yine Samsun Valiliğinin BES için verdiği “ÇED Gerekli Değildir” kararını da iptal etti. Bütün bu kararlara rağmen mahkeme kararlı uygulanmamaktadır. Çarşamba BES inşaatı sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde bile kaçak ve kanunsuz olarak devam etmektedir.

40        Samsun, Kavak ilçesi Karapınar, Köseli, Bekdemir, Emirli, Ilıca mahallelerini kırsal alanı içerisinde Oyak Beton San. TAŞ. Tarafından 1.000 dönümlük bir alanda taşocağı işletmeciliği için ÇED süreci başlatılmıştır. Sözkonusu bölgede OYAK’a ait çimento fabrikası için mevcut taşocaklarının ruhsatsız çalıştırılmasına devam edilmektedir. Bu yeni taş ocağı ile 5 mahallenin (köy) su kaynakları ve tarım, hayvancılık faaaliyetleri büyük zarar göreceği için köylüler çok tedirginler. Ancak Korona salgın önlemleri nedeniyle herhangi bir eylemlilik yapılamamaktadır. 16 Mart 2020 günlü ve 31070 sayılı Resmi Gazetede “Korunan Alanların Tespit, Tescil ve Onayına İlişkin Usul ve Esaslara Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair” söz konusu yönetmelik çıkarıldı.

41        Samsun, Kavak Şahin Dağlarında TÜPRAG Madencilik tarafından 12.000 hektarı kapsayan alanda toplam 6 adet saha için maden arama ruhsatı alınmış ve bu sahalardan ikisinde maden arama faaliyetleri kapsamında sondaj çalışmalarına hız verilmiş durumdadır.

42        Tekirdağ‘da özelleştirilen Tekirdağ Uluslararası Limanı, şimdiki adıyla Ceyport Tekirdağ Uluslararası Limanı’nda kurulması planlanan likit tank çiftliği projesi kapsamındaki kimyasal depolama alanının temelleri deniz kıyısında atıldı. Kimyasalların depolanacağı alanın 500 metre ötesinden aktif fay hattının geçmesi nedeniyle projeye tepki gösteriliyor. 22 Nisan

43        Tokat’ın Yağmurlu ve Mercimek Köyleri yakınında yapılmak istenen taş ocağı projesi için ÇED Gerekli Değildir Kararı verildi. Köylüler kararı dava etmeye hazırlanıyor.

44        Tunceli’de her geçen gün sayıları artan kum ve taş ocaklarının yerleşim ve yaşam alanlarına verimli tarım arazilerine, bağ bahçelere ürünlere ciddi zararlar vermesi nedeniyle DEDEF tarafından taş ve kum ocaklarına karşı kampanya başlatıldığı açıklandı. 22 Nisan

45        Van’ın Erciş İlçesi sınırları içinde bulunan Zilan’da (Gelyê Zilan) 2014 yılında yapılması planlanan ancak köylülerin itirazı üzerine Danıştay kararıyla iptal edilen HES projesi yeniden yapılmaya başlandı. Van Valiliği Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından 30.03.2012 tarih ve 1318 sayılı yazısı ile 30.03.2012 tarih ve 14  No’lu ÇED Gerekli Değildir Kararıyla,  Gökakım Elektirik Üretim AŞ tarafından alınan ruhsat üzerine 2014 yılında inşaatına başlatılan Zilan HES projesi, köylülerin ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin itirazı üzerine durdurulmuştu.

Bu liste ÖZGÜR İFADE GAZETEMİZİN çevre haberlerinden ve şehirlerimizde kurulu olan çevreci EKOLOJİ BİRLİĞİ, ÇEKÜDER, TEMA, ESÇEP, DOĞADER, BURÇEP, SAMÇEP, MUÇEP, ORÇEV, BUÇEP, TÜRÇEP çevre kuruluşlarımızın kaynaklarından derlenmiştir.

16 Mayıs 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |