Ana Sayfa Gündem, Sağlık, Türkiye 3 Kasım 2020

SALGINA KARŞI AVRUPA’DA CİDDİYET TÜRKİYE’DE CİDDİYETSİZLİK

Avrupa Ülkeleri kati ne net çözümlerle salgınla mücadele ederken Türkiye’de Akp iktidarı yine baştan savma ve ciddiyetten…

Avrupa Ülkeleri kati ne net çözümlerle salgınla mücadele ederken Türkiye’de Akp iktidarı yine baştan savma ve ciddiyetten uzak çözümlerle günü geçiriyor.

Son dakika haberi: Lokanta, berber, internet kafeler 22:00’de kapatılacak!
Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan son dakika açıklamasıyla koronavirüs tedbirleri kapsamında yeni kararların alındığını duyurdu. Peki ama Lokanta, berber, internet kafe ve sinemalar saat kaçta kapatılacak? İşte hali saha, kuaför, nikah salonu, konser alanları ile ilgili alınan yeni kararlar!

Koronavirüs tedbirleri kapsamında tüm Dünya yeni kararlar almaktadır. Kabine toplantısı sonrası partili Cumhurbaşkanı Erdoğan bazı kapalı mekanlarla ilgili yeni kararların alındığını duyurdu. Peki ama lokanta, berber, internet kafe ve sinemalar saat kaça kadar açık olacak?

Kapalı mekanlarda saat düzenlemesi
Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan koronavirüs tedbirleri kapsamında yeni kararları açıkladı. Buna göre; lokanta, berber, havuz, internet kafe ve sinemalar saat 22 itibarıyla kapatılacak.

ALMANYA:
Almanya’da 4 haftalık tedbir programı
Salgının yayılmasında en büyük etkenin temas olduğuna dikkat çeken Almanya’da, 4 hafta boyunca başta restoranlar olmak üzere gastronomi alanındaki işletmeler bugünden itibaren ay sonuna kadar kapalı kalacak. Eğlence ve diğer etkinlikler, bar, diskoların yanı sıra tiyatro, opera, konserler, fuarlar, sinemalar ve oyun salonları da Kasım sonuna kadar ülke genelinde kapalı olacak.

FRANSA:
Fransa’da sokağa çıkma yasağı
Fransa, Belçika, Almanya, İngiltere ve İspanya başta olmak üzere birçok ülkede sokağa çıkma, seyahat etme ve toplanma kısıtlamaları uygulanırken, mağazalar, alışveriş merkezleri, restoranlar da kapatıldı.
Fransa genelinde 30 Ekim’den itibaren sokağa çıkma kısıtlamasına karar verilirken, 1 Aralık’a kadar sürecek bu uygulamaya göre, insanlar sadece işlerine ve sağlık kuruluşlarına gitmek, zaruri ihtiyaçlarını karşılamak, köpeklerini gezdirmek ve evlerinin yakınında yürüyüş yapmak için dışarı çıkabilecek.
İnsanlarda mümkünse işlerini evden takip etmeleri istenirken, Fransızların dışarı çıktıklarında İçişleri Bakanlığı sitesinden sağladıkları ve mazeretlerini bildiren belgeyi yanlarında bulundurmaları gerekecek.
Üniversiteler dışında tüm okulların açık olduğu Fransa’da, kafe, bar, restoran, mağaza, sinema, tiyatro ve spor salonlarının yanı sıra market, eczane ve banka gibi temel ihtiyaç hizmeti veren yerler dışında tüm işletmeler kapatıldı.

BELÇİKA:
Belçika’da gece sokağa çıkma kısıtlaması sürüyor
Belçika’da 2 Kasım’dan itibaren market ve eczane gibi insanların en fazla ihtiyaç duyduğu yerler dışındaki tüm mağazalar en az 1 Aralık’a kadar kapatıldı.
Ülkedeki restoran, kafe ve barlar kapalı kalmaya devam ederken, oteller ise açık kalabilecek.
Belçika’nın birçok bölgesinde daha önce ilan edilen 22.00-06.00 saatlerinde sokağa çıkma kısıtlaması sürerken, seyahat kısıtlamasının olmayacağı ve sınırların açık kalacağı bildirildi.
Mümkün olan işlerde evden çalışmanın süreceği ülkede, evden çalışmaya uyulup uyulmadığı sıkı şekilde takip edilecek.
Açık ve kapalı alanlarda maske zorunluluğu da devam edecek.

İNGİLTERE
İngiltere’de sokağa çıkma yasağı: Yeni önlemler en az 1 ay sürecek
Ülke genelinde turizm ve eğlencenin yanı sıra restoran gibi hizmet sektöründeki firmaların kapatılması talimatı verildi. Evden çalışabilenlerin işlerini evden yürütmeleri istendi. Yeni önlemlere göre okul ve üniversiteler eğimite devam ederken, sadece temel ihtiyaç ürünleri satan iş yerleri açık kalacak. Bireyler, hane dışından bir kişi ile dışarıda egzersiz yapabilecek. İlk dalgada işe gidemeyenlere veya iş yerleri geçici olarak kapatılanlara maaşlarının yüzde 80’i devlet tarafından ödenmişti. Başbakan, bu uygulamanın Kasım ayı boyunca devam edeceğini açıkladı.
Johnson, önlem alınmadığı takdirde, uzmanların tahminlere göre önümüzdeki aylarda can kaybının ilk dalgadan çok daha fazla olacağını ve günde birkaç binlere ulaşabileceğini söyledi.
İngiltere ile birlikte Birleşik Krallık’ı oluşturan Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’daki önlemlerle ilgili kararı yerel hükümetler alıyor.

YUNANİSTAN
Yunanistan’da yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınında vakaların yeniden artışının önüne geçilebilmesi amacıyla ülke genelinde 3 hafta süreyle karantina kararı alındı.
Başbakan Kiryakos Miçotakis yaptığı açıklamada, 7 Kasım Cumartesi yerel saatle 06.00’dan itibaren ülke genelinde başlayacak üç haftalık karantina uygulamasının 30 Kasım’a kadar yürürlükte olacağını duyurdu.

SLOVAKYA
BÜTÜN ÜLKEYİ TESTTEN GEÇİRMEYE HAZIRLANIYOR
Slovakya’da Kovid-19 ile mücadele kapsamında hükümet, 10 yaş üstü herkesin hızlı antijen testten geçirilmesi için harekete geçti. Hafta sonları yapılacak uygulamayla bütün ülkenin testten geçirilmesi hedefleniyor. Son 24 saatte 900 yeni vakanın görüldüğü ülkede toplamda 46 bin 56 kişiye virüs bulaşırken, ölü sayısı ise 176’ya ulaştı.

AKP REJİMİ YAŞANANLARI HALA GEÇİŞTİRME UĞRAŞINDA
Avrupa devletlerinin Koronavirüs’e karşı ciddi önemler alırken salgının kontrolden çıktığı Türkiye’de hala küçük adımlarla yaşananların geçiştirilmeye çalışılması oldukça vahim. Deprem gerçeğine olduğu gibi Akp siyasi rejiminin salgına da aynı duyarsızlık ve ciddiyesizlik yaklaşımı içinde olması anlaşılır gibi değil.
2020 yılında dünyada 6 ve üzeri büyüklükte toplam 105 deprem meydana geldi. Bunların 9 tanesi 7 ve üzeri.2020 yılında gerçekleşen depremlerde dünyada toplam 193 kişi öldü; hayatını kaybedenlerin 155’i Türkiye’den!
03 Kasım 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |