Ana Sayfa Gündem, Türkiye 27 Kasım 2020

SARIKAMIŞ DENİZ ŞEHİTLERİ

Sarıkamış ile deniz şehitleri arasındaki bağlantıyı çoğu kişi bilmez. Bazı kaynaklardan yaptığımız alıntı ve çalışmalarımızla, tarihimizin şanlı…

Sarıkamış ile deniz şehitleri arasındaki bağlantıyı çoğu kişi bilmez. Bazı kaynaklardan yaptığımız alıntı ve çalışmalarımızla, tarihimizin şanlı ve bir o kadar üzüntülü bölümü hakkında bilgi sunmak istiyoruz.

“İstanbul’dan Erzurum’a yapılacak nakliyat için Anadolu’da şose, tren yolu olmaması nedeniyle Erzurum’a ulaşacak en uygun yol olarak İstanbul’dan Trabzon’a kadar vapur, buradan Erzurum’a şose yol kullanılmakta idi. Bezm-i Âlem, Mithat Paşa ve Bahr-i Ahmer gemileri ile bir gemi daha, 5 – 6 Kasım 1914, saat 22.00’de, Trabzon’a gitmek üzere Boğazdan yola çıkmışlardır.

Aynı tarihlerde Rus savaş gemileri ise tek kömür nakil limanımız olan Zonguldak’ı bombalamak için gelmişler ve 7 Kasım sabahı 08.20’de Zonguldak’a ulaşan Rus gemileri saat 09.30’a kadar şehri bombardıman ettikten sonra, Sivastopol’e geri dönmek üzere yol verildiği esnada, önde bulunan kruvazör fırtınalı havada, sisler içinde önce iki, sonra üçüncü geminin de silueti ile karşılaşır. Donanma hemen muharebe nizamı alır ve Kafkas Cephesi’ne İstanbul’dan asker, erzak, mühimmat, harita ve giyecek getirmekte olan 3 gemi Trabzon’a doğru yol alırken, Zonguldak – Ereğli açıklarında batırılır.

Fevzi Çakmak’a göre gemilerde bir daha ele geçmeyecek kışlık donanım, bu savaş için (Sarıkamış Savaşı) çok gerekli olan haritalar, cephane, keşif amaçlı kullanılacak 2 tayyare, 3 pilot ve bir tayyare bölüğü, askerler, binlerce askeri giysi ve Teşkilat-ı Mahsusa tarafından cephe arkasında isyan çıkarmak üzere özel olarak yetiştirilmiş Çerkez liderler bulunuyordu.

Batan gemilerden çıkan yüzlerce asker, Ruslar tarafından esir alınır, önce Sivastopol’a, sonra Sibirya’nın Doğusunda bulunan Dauria esir kampına götürülerek demir yolu inşaatlarında ve çeşitli işlerde çalıştırılırlar. Daha sonra Krasnoyark Esir Kampına oradan da Viladivostok’taki kampa götürülürler. Bu kamplarda esirlerin yarısından fazlası hayatını kaybetmiştir.

Yeterli güvenlik önlemi almaksızın yola çıkarılan ve Karadeniz Ereğli açıklarında batırılan gemilerimiz ve kayıplarımız, Sarıkamış felaketi’nin başlangıcı olmuştur. Bu malzemeler ve askerler Trabzon’a oradan Erzurum’a ulaşsaydı Kafkas Cephesi ve Sarıkamış Savaşı çok daha farklı olarak sonuçlanabilecekti.

Her yıl 7 Kasım’da Karadeniz Bölge Komutanlığı ve Karadeniz Ereğli Belediyesinin birlikte organize ettiği törenlerde “Sarıkamış Deniz Şehitleri Anıtı’na” çelenk konularak tören yapılmaktadır.”

Buraya kadar olan bilgiler Sarıkamış Dayanışma Grubu Kurucu Başkanı Prof.Dr. Bingür Sönmez’den ve Sarıkamış Şehitleri Gönüllüleri sayfasından alınmıştır.

“7 Kasım Sarıkamış Deniz Şehitleri Anma Günü’nü” hazırlayan Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık ile tüm emeği geçenlere teşekkür ederiz.

Ben de, o bölgenin bir insanı olarak ve büyük amcam İsmail (Mollaahmetoğlu) Akyüz’ü, Kafkas cephesinde gazi olduktan sonra tekrar döndüğü savaş alanında esir olup Vladivostok Şehitliğine emanet etmiş bir kişi olarak, tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle anmaktan ve Kurtuluş Savaşımızı başlatan ve kazanan halkımız ile Mustafa Kemal Atatürk’ü tekrar ve sonsuza kadar hatırlamaktan onur duymaktayım.
Av.A.Erdem AKYÜZ
(Resim: Bezm-i Alem Gemisi)

7 KASIM 1914’TE KARADENİZ DE NE OLMUŞTU!
3 yıl süren bir araştırmayla bulundu
‘Sarıkamış Dayanışma Derneği’nin kurucusu ve başkanı Prof. Bingür Sönmez 3 yıllık bir araştırma sonunda ‘Sarıkamış Faciası’yla ilgili tarihçileri bile şoke eden belgelere ulaştı: Dönemin Genelkurmay Başkanı Enver Paşa, Donanma Komutanı’na bile haber vermeden Sarıkamış’taki askerlere kışlık üniforma, erzak, mühimmat yollamak için sivil yük gemileri Bezm-i Alem, Bahr-i Ahmer ve Mithad Paşa’yı İstanbul’dan 6 Kasım 1914’te yola çıkardı. Gemilerde Sarıkamış’ta savaşacak 3 bin de asker vardı.

Bundan böyle her yıl anılacaklar
Gemiler Trabzon’a yanaşacak malzeme ve 3 bin asker karadan Sarıkamış’a gidecekti. Enver Paşa yine büyük hata yapmış bu sivil gemileri koruması için Donanma’dan yardım istememişti. 3 gemiyi Karadeniz Ereğli açığında 7 Kasım 1914 saat 7.45’te Ruslar tesadüfen gördü ve batırdı. Facia Enver Paşa’nın emriyle kayıtlara geçmedi, basına duyurulmadı.

Üç yük gemisine eşlik eden yoktu
Fakat Enver Paşa yine büyük bir hata yapmıştı! Donanma’nın kuralları gereği askeri personel taşıyan yük gemilerine olası düşman saldırısına karşı mutlaka bir, hatta birkaç savaş gemisi eşlik ederdi. Ancak Enver Paşa’nın ani kararıyla 6 Kasım 1914’te İstanbul Boğazı’ndan demir alan bu 3 kuru yük gemisine hiçbir savaş gemisi koruma yapmıyordu. Söz konusu 3 gemi Zonguldak açıklarına geldiklerinde karşılarında dev gibi Rus savaş gemilerini buldu. Ruslar Zonguldak’taki kömür madenlerini bombalamış, üslerine dönüyorlardı. Ruslar kucaklarına düşen bu 3 yük gemisine Kandilli-Ereğli açıklarında ateş açtı. 7 Kasım 1914 sabahı saat 7.45’te 3 yük gemimiz içindeki 3 bin asker ve Sarıkamış’a götürülen malzemelerle birlikte çok kısa süre içinde denize gömüldü.

Gerçekleri Prof Dr. Bingür Sönmez Ortaya Çıkardı
Olay Enver Paşa yönetimince örtbas edildi. Bütün askeri kayıtlar silindi ve basına sansür konuldu. Bu tarihi gerçeği 93 yıl sonra ortaya çıkaran Prof. Dr. Bingür Sönmez 3 yıldır yaptığı çalışmaları şöyle anlattı: “Batan gemilerden yüzerek kurtulan ve Ruslar tarafından esir alınan 175 askerimiz vardı. Fakat onların konuşması da bir şekilde Enver Paşa yönetimince engellenmiş. Elde ettiğim bilgilere gemicilik konusunda yapılan yayınlar aracılığıyla ulaştım. Denize çıkmış bütün gemilerin şecereleri tutulur. Hangi gemi nerede yapıldı, ne zaman denize çıktı, akıbeti ne oldu hepsi kayıtlıdır. 3 yıl önce bendeki bilgileri o dönem Kuzey Deniz Saha Komutanı olan bugünkü Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç’a anlattım. Çok heyecanlandı. Ordunun elindeki kaynakları seferber etti. İstanbul Beşiktaş’taki Deniz Müzesi’ndeki bazı bilgilerle benim elimdekini karşılaştırınca gördük ki olay yüzde yüz doğru. Bu 3 yük gemisi batırılmasaydı tarihimiz çok farklı yazılabilirdi. Çünkü gemilerdeki malzemeler Sarıkamış’a ulaşsaydı facia büyük ümitle yaşanmayacaktı. Ya da daha hafif atlatılacaktı. Buna bağlı olarak da döneminin yıldızı Enver Paşa çöküşe geçmeyecekti.
(Prof.Dr. Bingür Sönmez, Sarıkamış Şehitleri Gönüllüleri,Av.A.Erdem AKYÜZ)
27 Kasım 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |