Ana Sayfa Dünya, Gündem 25 Haziran 2020

Şaşırtıcı Bir Araştırma: POSTA HİZMETLERİNİN KÖKENİ NERESİ?

‘Posta Hizmetlerinin Şaşırtıcı Kökeni’Eski bir İran kurumu, ABD Posta Servisi ve bu tür diğer teslimat hizmetleri için…

‘Posta Hizmetlerinin Şaşırtıcı Kökeni’
Eski bir İran kurumu, ABD Posta Servisi ve bu tür diğer teslimat hizmetleri için model ve ilham kaynağı olmuştur.

Politico tarafından bildirildiği gibi , pandeminin neden olduğu finansal kayıpların bir sonucu olarak çöküşün eşiğinde çökmekte olan Amerika Birleşik Devletleri Posta Servisi (USPS) posta işlemleri gecikmeleriyle , birçok insan ne kadar önemli bir rolün farkına varıyor posta günlük yaşamlarında oynar.

Bununla birlikte, çok daha azı, modern posta hizmetinin nasıl gerçekleştiğinin ve USPS ve diğer bu dağıtım hizmetlerinin modeli ve ilham kaynağı olarak hizmet veren eski Fars kurumunun farkında olabilir.

Her ne kadar Mısır ve Çin gibi medeniyetlerin posta hizmetlerini ilk kullananlardan biri olduğu söylense de, günümüz Irak’ındaki Neo-Asur ve Neo-Babil İmparatorlukları, İran İmparatorluğu’nun kurulmasından önce posta teslim biçimlerini kullanıyorlardı. MÖ 6. yüzyılda, günümüz İran’ının Persleri, daha önce görülmemiş yüksekliklere ve daha sonra bazılarına posta sistemi fikrini aldı. Büyüleyici hız ve sarsılmaz bir çözümle muazzam, çeşitli imparatorluk boyunca aptalca mesafeleri kapsayan uzman atlıların çalıştığı geniş bir yol ağını kullandılar.

Ahameniş Persler (yaklaşık MÖ 550-330) at sırtında bir kurye sistemi ( Eski Farsça’da pirradaziš olarak bilinir ) kullanarak, büyük Pers İmparatorluğu’nun bir ucundan diğerine mesajlar verebildi. Bilginlere göre, Batı İran’daki imparatorluğun idari başkenti Susa’dan, şu anda Türkiye’nin batısındaki Sardeis’e, yedi ila dokuz gün içinde, Kraliyet Yolu’ndan sonra bir tür karayolu bağlayan bir yol gönderilebilir. iki şehir. Tarihlerde , yaklaşık 2.600km mesafenin yürüyerek üç ay süreceğini tahmin eden Yunan tarihçi Herodotus, Susa ve Sardeis’i Kraliyet Yolu’nun uç noktaları olarak işaret ediyor, ancak Farsça posta sistemi çok daha hızlıydı.

“Herodotus’un tanımı parçalayıcı… Sardeis’ten Susa’ya giden Kraliyet Yolu… diğerleri arasında sadece bir kraliyet yoludur,” diyor Cyrus’tan İskender’e: Dr Pers İmparatorluğu’nun Tarihi.

Büyük Darius’un hükümdarlığı altındaki zirvesinde, Pers İmparatorluğu Yunanistan’dan Hindistan’a kadar uzanıyordu. Brief, kitabında imparatorluğun tören başkenti Persepolis’ten gelen tabletlerin, Hindistan ve Mısır’a ve Hindistan’dan gelen mesajların nasıl gönderildiğini gösterdiğini, ayrıca tarihçi Ctesias’ın yazılarında da Yunan Efes kentinden bahsettiğine işaret ediyor.

Britanyalı, “Bütün emperyal bölge” diye yazıyordu.

Daha önce hiç bu kadar büyük ölçekte mesajlar verilmemişti. Eski İran posta sistemi, bir röle sistemi üzerinde çalışan atlar tarafından güçlendirildi ve yolculukları hızlı ve verimli hale getirdi. Ancak Persler, uzman atlılar olmasalardı, bu kadar kısa sürede yaptıkları göz korkutucu mesafeleri karşılayamazlardı. Persler, çok sayıda halktan sadece biri olan eski İranlılar, binicilik söz konusu olduğunda iki katına çıkartılabiliyorlardı. Posta sistemi bir yana, İranlılar, örneğin Atinalı Yunanlılar arasında süvari kullanımına ilham verdiler ve ayrıca polo oyununu tasarladılar.

Kentsel Dünya Tarihi: Ekonomik ve Coğrafi Bakış Açısı’nda Dr Luc-Normand Tellier, “Tarihsel olarak, Pers Kraliyet Yolu, at taşımacılığından ve rölesinden iyice yararlanmak için tasarlanan ilk büyük arazi yapısı idi.

King’s College London’da eski tarihte öğretim görevlisi olan Dr.Lindsay Allen’a göre, Farsça posta sistemi, bu kadar geniş bir alanda standartlaştırılmış bir dilin yanı sıra mesaj teslimi ve format açısından tutarlılığı nedeniyle de etkileyiciydi. Eski Farsça Perslerin anadili olmasına rağmen, dilsel olarak ilgisiz Aramice imparatorluğun idari diliydi ve bu nedenle İngilizce ve Latin alfabesi harf çevirilerinin genellikle dünyadaki zarflarda ve parsellerde olduğu gibi, bugün mesajların oluşturulmasında da kullanılıyor.

Allen, “Uzun mesafeler için hazırlanmış hayvan derisi üzerindeki mürekkep üzerine katlanmış ve mühürlenmiş olarak bakıyoruz,” dedi. “Bu, ilk defa katlanmış ve mühürlenmiş, formatlanmış harfler kullanılıyordu. Ne yazık ki, Aramice’de hayatta kalan az sayıda parşömen mektubumuz var… [ancak] bunlar bile Mısır’a gönderilen mektuplarla Bactria’daki yerel bir vali tarafından gönderilen mektuplar arasında paylaşılan idari uygulama olduğunu gösteriyor. ”

Meybod’daki chapar khaneh, önemli mektupların, mesajların ve devlet depolarının depolandığı yerdir (Kredi: Ajlber / Getty Images)

Kraliyet Yolu, mesajların iletilmesinde inanılmaz derecede etkili ve etkili bir yol olsa da, özel kişiler tarafından değil, sadece idari amaçlar için kullanıldı. Britanyalı göre, İran imparatorları, Kraliyet Yolu ve benzeri yolları kararname vermek ve “orduları, haraç sahipleri ve… hükümet işçileri birlikleri” için kullandılar.

İmparator tarafından imparatorluktaki tüm gelişmeleri takip etmek için de kullanıldı. Etkin liderliğe hala klasik bir rehber olarak okunan Büyük Cyrus övgüsü olan Cyropaedia’da Xenophon, İran posta sisteminin kurulmasını Cyrus’a atfediyor ve istihbarat toplamada kullanımını anlatıyor: “Kral dinleyecek dikkat gerektiren herhangi bir şey duyduğunu veya gördüğünü iddia eden herhangi bir insana ”diyor. “Bu yüzden kralın 1000 gözü ve 1.000 kulağı olduğu söyleniyor; ve dolayısıyla ‘duyacağından emin olduğu’ ya da görmeye gelebileceği için ona zarar verebilecek herhangi bir şey yaptığı için ilgisine karşı herhangi bir şey yapma korkusu ”dedi.

Xenophon’a göre Cyrus ilk önce bir atın kırılmadan önce “sert bastığında” ne kadar uzağa gidebileceğini öğrendi ve daha sonra bu mesafeyi imparatorluk boyunca aralıklarla istasyonlar kurmak için kullandı. Kuryeler gün batımından şafağa kadar seyahat etti ve bir zamanlar Pers prensi Genç Cyrus tarafından bir paralı asker olarak işe alınan ve eski darbesi kötüye gittiğinde İran’dan ordusuyla Yunanistan’a kaçmak zorunda kalan Xenophon, Farsça olarak kabul edildi. posta sistemi inkar edilemez bir şekilde “Dünya üzerinde seyahat eden en hızlı karayolu” olmak.

Herodot, Tarihlerdeki aktarma sisteminden de bahseder . “İlk binici görevini ikinciye, ikinciden üçüncüye teslim eder ve böylece elden ele geçer,” diye açıkladı; ve Fars kuryeleriyle ilgili tanımlaması, her zaman tarihsel olarak en doğru olmayan Xenophon’a daha fazla güvenilirlik kazandırıyor: “Perslerin yetenekli çelişkileriyle bu habercilerden daha hızlı bir şekilde ders veren ölümlü bir şey yok… [Onlar ] ne kar, ne yağmur, ne ısı, ne de karanlık tarafından tayin edilen rotaları tüm hızıyla gerçekleştirmeleri engelleniyor. ”

Bu, Farsça kuryelerin ve eski Farsça posta sisteminin en ünlü tanımıdır. “Ne kar, ne yağmur, ne ısı, ne de gece kasvetli bu kuryeleri, atanan mermilerin hızlı bir şekilde tamamlanmasından kalmaz” diyen biraz değiştirilmiş bir formda, şimdi USPS’nin gayri resmi sloganı olarak hizmet ediyor. Ayrıca USPS’nin New York’taki görkemli James Farley Postanesi’nin cephesinde oyulmuş olarak görülebilir. Popüler Amerikan kültüründe, bu ifade, popüler 1980’lerin televizyon dizisi Cheers’deki postacı Cliff Clavin’in içki arkadaşlarına gururla verdiği ölçüde USPS çalışanının özveri ile ilişkilidir.

Bu notta, Herodot’un Kraliyet Yolu hakkındaki açıklaması o kadar meşhurdur ki, terim tarih boyunca zahmetsiz bir yolu belirtmek için kullanılmıştır. “Marx’ın kraliyet yolu yok,” diye yazdı Karl Marx, Das Kapital adlı kitabının Fransızca çevirisinin önsözünde, “ve sadece dik yollarının yorucu tırmanışından korkmayanlar aydınlık zirvelerini kazanma şansına sahipler. ”

İran’ın güney batısındaki Persepolis, imparatorluğun tören başkentiydi ve dünyanın en büyük arkeolojik alanlarından biridir (Kredi: Alireza Hosseinzadeh / Getty Images)

MS 7. Yüzyılda Sassanian Pers İmparatorluğu’nun düşmesinden sonra, Fars aktarma mesajı dağıtım sistemi kullanılmaya devam etti – eğer değilse, en azından kısmen, Ansiklopedik İran’a göre – Araplar ve Moğollar gibi işgalciler tarafından Safevi, Zand ve Kajar gibi takip eden yerli hanedanlar.

Bununla birlikte, pirradaziš’in akhamenid (ve Sasani) zafer günleri – daha sonra Türk terimi chapar tarafından atıfta bulunuldu – çoktan gitti. Örneğin, 1890’larda seyahat eden Pers Resimleri , Gertrude Bell, kendisinin ve arkadaşlarının kendilerini “küçük bir yıkık post-house kemerin altında küçük bir oyukta yatarken, boşuna taze atlar talep ettikleri” hakkında yazdı.

Bununla birlikte, o zamanlar İran’ı noktalayan sayısız chapar khaneh (postaneler), ne kadar yıpranmış olursa olsunlar, büyük şehirler arasında küçük hanlar olarak hizmet ettikleri için Bell gibi gezginler için paha biçilmezdi. “Kinarigird Med ve Pers sermayeden son aşamadır,” TS Anderson onun geç 19 İran’daki Yüzyıl seyahatle My Wanderings yazdığı , “ben chapar Khaneh … [I girdiğini bunun memnuniyet hiç de küçük miktarda oldu ] yakında (terliklerde ve gevşek ceketlerde) bir Doğu ay ışığının güzelliklerinin tadını çıkarıyordu, aynı zamanda çatıda iyi bir akşam yemeği. ”

Chapar khanehler bugün İran’da artık kullanılmıyor, ancak ülke genelinde hala görülebilirler. Örneğin, İran’ın merkezindeki Meybod’da, bir Qajar dönemi (MS 1785-1925) chapar khaneh, Posta ve İletişim Müzesi (Qajar postacılarının balmumu figürlerini içeren) ve turistik yer olarak hizmet vermektedir. Ve harabe olmasına rağmen, yakınlardaki Sar-Yazd köyünde Zand döneminden (MS 1751-1794) daha erken bir dönem görülebilir. Başka yerlerde, gezginler kuzeydoğu Sabzevar kenti yakınlarındaki Zafaranieh’teki Safevi dönemi (MS 1501-1736) postanesinin kalıntılarını ziyaret edebilirler.

Kraliyet Yolu ve Farsça posta sistemi geçmişte kalmış olabilir, ancak Ahameniş Perslerin yaratıcılığı ve kuryelerinin azmi, eski İran’ın ve hatta güçlü İran İmparatorluğu’nun sınırlarının çok ötesinde etkilemeye ve ilham vermeye devam ediyor. Joobin Bekhrad (BBC Travel)

NOT: Anadolu da Amasya Oluz Höyük’te devam eden kazı çalışmalarında 2 bin 500 yıllık postane olduğu değerlendirilen Perslere ait kalıntılara ulaşıldı; Arkeolojik kazılar halen devam etmekte.
25 Haziran 2020 / ÖZGÜR İFADE

Amasya Oluz Höyük’te devam eden kazı çalışmalarında 2 bin 500 yıllık postane olduğu değerlendirilen Perslere ait kalıntılara ulaşıldı; Arkeolojik kazılar halen devam etmekte.
KAZI BASKANI PROF.DR. SEVKET DONMEZ, OLUZ HOYUKTE BULUNAN 6 SUTUNLU YAPININ 2500 YILLIK BIR POSTA MERKEZI OLDUGUNU SOYLEDI. FOTO:YAPRAK KOCER-AMASYA-DHA
Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |