Ana Sayfa Dünya, Gündem 22 Temmuz 2020

SEÇİM KAYBEDECEĞİ KESİNLEŞEN TRUMP GELENEKSEL ABD ŞEYTANLIĞINI DEVREYE SOKTU

‘Seçim Kaybedeceğine kesin Gözüyle Bakılan Trump ABD Emperyalizminin Yıllardır Sürdürdüğü Düşman Yaratma Stratejisini Devre Soktu’Trump geleneksel ABD…

‘Seçim Kaybedeceğine kesin Gözüyle Bakılan Trump ABD Emperyalizminin Yıllardır Sürdürdüğü Düşman Yaratma Stratejisini Devre Soktu’
Trump geleneksel ABD Siyasi Şeytan Hamlesini Yaparak Çin’in Teksas Konsolusluğunu Kapattı.
ABD Çin’den Houston, Teksas’taki konsolosluğunu Pekin’e “siyasi provokasyon” olarak nitelendirilen bir hamleyle kapatmasını emretti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo kararın Çin’in fikri mülkiyeti “çaldığı” için alındığını söyledi. Ancak Çin dışişleri bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, bunun “çirkin ve haksız” olduğunu söyledi. Açıklamalar, kimliği belirsiz kişilerin binanın avlusundaki çöp kutularında yanan kağıt olarak filme alınmasından sonra geldi.

ABD ve Çin arasında bir süredir gerilim artıyor. Başkan Donald Trump yönetimi Çin ile ticaret ve koronavirüs salgını ve Çin’in Hong Kong hakkında tartışmalı yeni bir güvenlik yasası uygulaması konusunda defalarca çatıştı.

Ardından Salı günü, ABD Adalet Bakanlığı Çin’i Covid-19 aşıları geliştiren laboratuvarları hedefleyen bilgisayar korsanlarına sponsor olmakla suçladı . ABD araştırma şirketlerine casusluk yaptığı ve diğer hırsızlıklar için devlet temsilcilerinden yardım aldığı iddia edilen iki Çinli uyruklu suçlandı.

ABD neden konsolosluğu kapattığını söyledi?
Bay Pompeo, Çin Komünist Partisinin “sadece Amerikan fikri mülkiyetini değil … ama Avrupa fikri mülkiyetini de … yüz binlerce işe mal ettiğini” çaldığını söyledi.
“Çin Komünist Partisinin nasıl davranacağına dair net beklentiler ortaya koyuyoruz,” diye devam etti. “Ve yapmadığı zaman, Amerikan halkını koruyan, güvenliğimizi, ulusal güvenliğimizi koruyan ve aynı zamanda ekonomimizi ve işlerimizi koruyacak eylemler yapacağız.”

Konsolosluk, Washington DC’deki büyükelçiliği saymayan ABD’deki beş kişiden biridir. Bunun neden seçildiği belli değil. Ayrı bir açıklamada, Dışişleri Bakanlığı Çin’i “büyük yasadışı casusluk ve nüfuz operasyonlarına” katılmakla, “iç politikaya” müdahale etmekle ve “iş liderlerimizi zorlayarak, Çin’deki Çinli Amerikalıların ailelerini tehdit etmekle ve daha fazlasını yapmakla” suçladı. .

Çin bu emre nasıl tepki verdi?
Çin kararı uluslararası hukuka aykırı olduğunu söyleyerek “benzeri görülmemiş bir artış” olarak nitelendirdi. Bay Wang, Washington’un “suçu damgalama ve haksız saldırılarla Çin’e kaydırdığını” söyledi.

ABD’yi yeniden düşünmeye çağırdı ve eğer “bu yanlış yolda ilerlemeye devam ederse, Çin’in sert karşı önlemlerle tepki vereceğini” söyledi. Wang, “Gerçekte, birbirlerinin ülkelerindeki Çin ve Amerikan elçilik ve konsolosluklarının sayısı ve diplomatik ve konsolosluk personeli sayısı açısından ABD’nin Çin’de çalışan çok daha fazla insanı var.” Dedi.

Çin devlet medyası Global Times , ABD konsolosluğunun yanıt olarak kapanacağı bir anket başlattı .
Daha sonra dışişleri bakanlığı ABD’deki Çinli öğrencilere bir uyarı gönderdi ve ABD emniyet teşkilatları ABD’deki Çinli uluslararası öğrencilere yönelik keyfi sorgular, taciz, kişisel eşyalara el konulması ve gözaltı işlemlerini hızlandırdıkları için “DİKKATLİ” olmalarını istedi. “. (BBC)
22 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |