Ana Sayfa Gündem, Sağlık 22 Haziran 2020

SEFERİHİSAR’A 14 HANÇER SAPLADILAR

SEFERİHİSAR’A 14 HANÇER SAPLADILARSeferihisar’da 14 jeotermal kuyusu açılması için ÇED süreci başlatıldı. Çevre İl Müdürlüğü, Seferihisar’ın Orhanlı…

SEFERİHİSAR’A 14 HANÇER SAPLADILAR
Seferihisar’da 14 jeotermal kuyusu açılması için ÇED süreci başlatıldı.


Çevre İl Müdürlüğü, Seferihisar’ın Orhanlı Mahallesi Yeniköy mevkiinde 3220 hektarlık alanda 14 jeotermal kuyu açılması gerekli ÇED sürecini başlattı. Jeotermal kuyularının açılacağı bölgenin bir kısmı tarım, bir kısmı orman bir kısmı da günübirlik turizm alanında yer alıyor. Çalışma yapılan alanın sadece 50 metre uzağında haneler yani yerleşim alanları olduğu ifade edildi.

İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nın kentteki 33 farklı alanı jeotermal arama için ihaleye çıkarması büyük tepkilere neden olmuştu. Bu konuda Seferihisar’da çok daha çarpıcı bir gelişme yaşandığı ortaya çıktı. Çevre İl Müdürlüğü, Seferihisar’ın Orhanlı Mahallesi Yeniköy Mevkiinde 14 jeotermal kuyusu açılması için gerekli ÇED(Çevre Etki Değerlendirme) sürecini başlattı.

Tarım, orman ve turizm alanı
Küçük Menderes Enerji Petrol Jeotermal Maden Elektrik Üretim Mühendislik ve İnşaat A.Ş. tarafından açılacak kuyular 3220, 82 hektarlık alanda yer alıyor. Jeotermal kuyularının açılacağı bölgenin bir kısmı tarım, bir kısmı orman bir kısmı da günübirlik turizm alanında yer alıyor. Hazırlanan ÇED raporunda, arazi sahipleri ile anlaşma sağlanamaması durumunda; 5686 sayılı Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanununun 12. maddesi doğrultusunda kamulaştırma ile ilgili süreç yönetimine başvurulacağı da belirtildi.

Yerleşim yerlerine sadece 50 metre
Söz konusu jeotermal kuyularının yerleşim yerlerine uzaklığı konusunda da çarpıcı bir detay yer aldı. Çalışma yapılan alanın sadece 50 metre uzağında haneler yani yerleşim alanları olduğu ifade edildi. Raporda ayrıca “Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu” hükümleri gereğince İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan gerekli izinlerin de alınacağı bilgisi de verildi. egeligazete
22 Haziran 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |