Ana Sayfa Gündem 12 Aralık 2020

SEN NE GÜZEL BİR İNSANSIN ÇOBAN

Diyarbakır’lı Çoban 23 Yıldır Leyleklere Taştan Kuleler DikiyorBahar ayları ile birlikte göç etmeye başlayan leylekler yüksek yerlere…

Diyarbakır’lı Çoban 23 Yıldır Leyleklere Taştan Kuleler Dikiyor
Bahar ayları ile birlikte göç etmeye başlayan leylekler yüksek yerlere yuva yapıp, kuluçkaya yatıyorlar ancak bazı yerlerde elektrik direkleri dışında yüksek bir yer yok. Bu nedenle direk ve trafolara yuva yapan leyleklerin büyük bir kısmı akıma kapılarak telef oluyor.

İşte o leylekler de dahil bütün hayvanları çok seven Kuşçu lakaplı Mehmet Salih Arslan bu sorunu kendi elleriyle çözüyor!

Diyarbakır’ın Çınar İlçesi’ne bağlı Ayveri Köyü’nde dağ taş her yerde taştan kuleler dikkat çekiyor. İlk başta kimsenin anlam veremediği 6-7 metre yüksekliğinde ve usta bir mimarın elinden çıkmış gibi duran kulelerin yapılış amacı bir hayli şaşırtıyor.

Sputnik Türkiye’den Sertaç Kayar’ın haberine göre, 38 yaşındaki çoban Mehmet Salih Arslan usta bir mimarın elinden çıkmış gibi görünen 6-7 metre uzunluğundaki bu kuleleri 23 yıldır yapıyor. İlk başta kimse anlam veremese de çoban Mehmet Salih Arslan’ın hayvan sevgisi her şeyi anlatıyor.

“E normaldir, hayvanların yuvası yok. Ben de onlara kule yapıyorum.”
Sadece kuleleri değil, üstüne çalı çırpı ile yuvalarını bile yapacak kadar hayvan sevgisi olan Mehmet Salih Arslan, sanat eseri gibi yaptığı bu kulelerle birlikte leyleklerin sayısının arttığını anlatıyor: “Leylekler buralara geliyorlar ama yuvaları olmadığı için çok zorlanıyorlar. Bazıları elektrik direklerine yuva yapıyor, elektrik akımına kapılıp telef oluyor. İçim elvermedi ve taşlarla kule yaparak onlara yuva yapmaya başladım. Bahar aylarında geliyorlar ve hiç zorlanmadan yuvalara konup kuluçkaya yatıyorlar. Yaz ayları bitince de göç ediyorlar. Bu kuleleri yaptıktan sonra buraya gelen leyleklerin sayısı arttı.”

“Değişik biri…”
Seksen keçisi ve koyunu ile zamanının büyük bir kısmını dağlarda geçiren Mehmet Salih Arslan’ı köylüler ‘değişik biri’ olarak tarif ediyor. Hayvanlara çok düşkün olduğu ve aç kalmalarına tahammül edemediği için farklı bir yere konumlandırılan Mehmet Salih Arslan’ın yazın sıcak günlerinde patileri yanmasın diye köpeğine çorap giydirdiğini de anlatıyorlar.

Elinden her iş gelen, leylekler için 10 kiloluk balyozu ile kayaları parçalayan ve sırtında taşıyarak yuvalar yapan Mehmet Abi’yi ayakta alkışlıyoruz! Sen çok yaşa güzel insan! (Sputnik/Sertaç Kayar)
12 Aralık 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |