Ana Sayfa Gündem, İstanbul, Maltepe 15 Haziran 2020

SİDAD MALTEPE YÖNETİMİNE İHTARIMIZDIR ‘ÖZÜR DİLEYİN’

SİDAD MALTEPE YÖNETİMİNE İHTARIMIZDIR ‘ÖZÜR DİLEYİN’ Maltepe Belediyesinin dağıtımını gerçekleştirdiği bir takım sağlık malzemelerine ilişkin Belediye’ye yönelttiğimiz…

SİDAD MALTEPE YÖNETİMİNE İHTARIMIZDIR ‘ÖZÜR DİLEYİN’

Maltepe Belediyesinin dağıtımını gerçekleştirdiği bir takım sağlık malzemelerine ilişkin Belediye’ye yönelttiğimiz sorulara cevap alamayınca gerçek bir gazetecilik örneği ortaya koyarak cevap verilmekten kaçınılan malzemelere ilişkin araştırma yapıp bunu haberleştirmiştik.

Konu ile uzaktan yakından hiç bir ilişkisi ve alakası olmayan SİDAD derneği yöneticileri 29 Mayıs 2020 tarihinde yayınladıkları bir kamuoyu açıklaması ile Gazetemize ithamlarda bulunup hakaret etmişlerdi.

Sidad derneği yöneticilerinin bu hakaretlerine karşılık aynı gün açıklama yayımlayarak kendilerini kınamıştık. Akabinde 01.06.2020 de kendilerine HODRİ MEYDAN demiş ve tüm çalışanlarımızın ve gazetemizin hesaplarını paylaşarak SİDAD yöneticilerini de kendi hesaplarını kamuoyuna ilan etmeye davet etmiştik. Aradan geçen yasal süreçte söz konusu yönetiminden bir cevap çıkmadığı gibi, yaptıkları iftira ve haksız hakaretler için özür dileme erdeminde de bulunmamışlardır.

Öncelikle şunun altını çizmekte yarar bulunmaktadır… Bu konuda muhatabımız ne SİDAD’dır nede Sidad yönetiminin avukatlığına soyunduğu Maltepe Belediye Başkan yardımcısı Yahya Han’dır; Maltepe ve Maltepelilerin çıkar ve menfaatlerini gözeten bir Maltepe yerel gazetesi olarak konu hakkında ki yegane ve tek muhatap Maltepe Belediyesi ve Başkanlığını yürüten bay Ali Kılıç’tır.

Dolayısıyla üstüne vazife bulunmayan, kendisiyle uzaktan yakından alakası olmayan bir habere de kendine vazife edinen SİDAD yöneticilerinin yayınladıkları iftira ve hakaret dolu açıklamalarıyla Gazetemize saldırmaları ne ahlaken, ne vicdanen nede hukuken savunulması mümkün olmayan bir pozisyondadır.

Kamuoyuna açıklama adı altında yerel bir kaç besleme gazetede ve SİDAD derneğinin konu hakkında bilgisi olmayan sayın üyelerine gönderilen hakaret ve iftira metnine imza koyan yöneticilerin; yasal süresi içinde bir özür açıklaması yayınlayıp aynı şekilde altına imzalarını koyarak tüm Maltepe yerel basın kuruluşlarımıza yayınlatmalarını ve SİDAD üyelerine mail vasıtası ile göndermelerini talep ediyoruz.

Bu ihtarımızın gereği yerine getirilmediğinde yasal süresinin dolmasına müteakip kanuni kurumsal haklarımızı korumak adına gerekli hukuki süreci başlatacağımız bilinmelidir.

***

NE OLMUŞTU!

Maltepe Belediyesi Koronavirüs çalışmaları adı altında ilçede ki sağlık ocaklarına ve yine ilçe sınırları içinde ki hastanelere sağlık malzemesi yardımı yaptığını resmi sitesinden duyurmuştu. Bu malzemelere ilişkin Özgür İfade Gazetesi olarak Belediye’ye (06.04.2020 Başvuru No: 1212161 ve 10.04.2020 Başvuru No: 1213178) iki kez resmi başvuru yaparak ”Alınan malzemelerin miktarı ne kadardır?” ve ”Alınan malzemelerin maliyeti ne kadardır?” sorularını yönelttik. Maltepe belediyesi her zaman ki gibi bu sorulara cevap verme gereği duymadı. Bunun üzerine…

Araştırılan ve soruşturulan bir konuda cevap alınamıyorsa, açıklama yapılmıyorsa, ikna edici bir beyan verilmiyorsa; Dünyada her gazete ve gazetecinin yaptığı gibi konuyu Maltepe Kamuoyu adına derinlemesine araştırma yapmakta bir an bile tereddüt etmedik. Çünkü ne kişiler, ne kurumlar, ne partiler, nede ahbap çavuş ilişkileri bizim lügatimizde yer almayan yabancı tanımlardır.

İlgili malzemelerin fotoğraflarda görünen markalarından yola çıkarak, firmayı, firma isminden de ticaret kaydında kime ait olduğunu bulduk. Bu araştırmada firma sahibinin Belediye başkan yardımcısı olması, belediye görevlilerinin kanun gereği belediye ile ticari iş yapmaması gerektiği hususu önem kazanmış; belediye başkan yardımcısının aynı zaman da firma da yönetim kurulu başkanlığını da sürdürüyor olması firmanın son 12 yılına ilişkin büyüme oranları da zorunlu olarak mercek altına alınmış ve Belediyenin vermediği cevabın yasal süreci tamamlandıktan sonra 24 Mayıs 2020 de haberleştirildi.

16 Haziran 2020 / ÖZGÜR İFADE GAZETESİ

KONUNUN GEÇMİŞ HABER VE AÇIKLAMALARI AŞAĞIDA YER ALMAKTADIR.

http://ozgurifade.com.tr/maltepe-ve-turkiye-kamuoyuna/
http://ozgurifade.com.tr/ses-geliyorsa-tasi-dogru-yere-atmisiz/
http://ozgurifade.com.tr/kamuoyu-nun-bilgisine/
http://ozgurifade.com.tr/kilicdaroglu-ve-ekibinin-gurur-tablosu/
Google News XX Sitesi

İlginizi çekebilir

Savunmasız yargı olmaz

Savunmasız yargı olmazTema Tasarım |