Ana Sayfa Gündem 24 Haziran 2020

SOMA MADENCİLERİNİN İSYANI

SOMA MADENCİLERİNİN İSYANIMadenciler: AKP Grup Başkanvekilleri Özlem Zengin’i ve Mehmet Muş’u, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay’ı Sözlerinde…

SOMA MADENCİLERİNİN İSYANI
Madenciler: AKP Grup Başkanvekilleri Özlem Zengin’i ve Mehmet Muş’u, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay’ı Sözlerinde Durmaya Davet Etti.
Somalı madenciler Ankara Yürüyüşü için son tarih verdi: 15 Temmuz’a kadar haklarımız ödenmezse yürüyüşü başlatacağız

Soma’da maden katliamın üzerinden 6 yıl geçmesine ve mahkeme kararlarına rağmen hakları hala verilmeyen madenciler, 15 Temmuz’a kadar hakları ödenmezse Ankara’ya yürümeye kararlı olduklarını söyledi.

Soma’da maden katliamının üzerinden 6 yıl geçmesine ve mahkeme kararlarına rağmen kıdem tazminatları ve diğer hakları hala verilmeyen madenciler, sokağa çıktı. Soma Kaymakamlığı önünde basın açıklaması yapan madenciler, 15 Temmuz’a kadar alacakları ödenmezse Ankara’ya yürüyeceklerini söyledi.

“Koronavirüs salgını artık bizleri durduramaz”
İşçiler Mart ayında yapmak istedikleri açıklamanın salgın gerekçesiyle durdurulduğu söyleyerek bu süreçte kendilerinin madenlerde çalışmaya devam ettirilmesine tepki gösterdi. Tüm mercilere başvurduklarını belirten işçiler, şu ifadeleri kaydetti:

“Neredeyse başvurmadık merci kalmadı, gerekli önlemler alınsın sadece zorunlu işlerde ocakların bakımı yapılsın, üretime hazır tutulsun dedik, dedik ama dinleyen olmadı. Yeraltında toz ve kimyasala maruz bırakılarak binlerce maden işçisi çalışmaya devam ettirildi. Yani ‘ya ekmek ya ölüm tercih sizin’ denildi…

Şimdi bir kere daha tüm ilgililere sesleniyoruz; özellikle Enerji Bakanına, Bakan Yardımcısına, AKP Grup Başkanvekillerine, Muhalefet Milletvekillerine bir de Soma’da her koşulda patronların avukatlığını yapan şimdilerde Sarı Sendikayı aklamak için bazı siyasi odaklarla birlikte davranan Soma’nın vekili Mehmet Ali Özkan’a: bu sefer maden işçilerinin tazminatlarının ödenmesi için meclise bir yasa önerisi vermesini istiyoruz. Eli kalem tutuyor, danışmanları var şayet yasa tasarısı hazırlamayı bilmiyorum diyorsa biz yardımcı oluruz yazmasına.

AKP Grup Başkanvekilleri Özlem Zengin’e ve Mehmet Muş’a, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ve TBMM’de gurubu bulunan tüm partilere, milletvekillerine kameralar önünde verdikleri sözü yerine getirmelerini bir kere daha hatırlatıyoruz. Koronavirüs salgını artık bizleri durduramaz. Temmuz ortası itibariyle mutlaka Ankara’ya yürüyeceğiz. Tazminatları almadan da o yoldan asla geri dönmeyeceğiz!”

“Maden-İş işçiler için parmağını kıpırdatmıyor”
Soma Kaymakamlığı önündeki eylemde konuşan Bağımsız Maden İş Sendikası Genel Başkanı ve maden işçisi Tahir Çetin, Uyar Madencilik’te ve Soma Kömürleri AŞ’ye bağlı maden ocaklarında çalışan işçilerin Maden-İş Sendikası’na üye olmalarına rağmen, sendikanın işçiler için parmağını dahi kıpırdatmadığını ve madencileri oyalayarak işçi sınıfı düşmanı yüzünü bir kez daha gösterdiğini ifade etti. (Gazete Rüzgârlı)
24 Haziran 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |