Ana Sayfa Dünya, Gündem 26 Haziran 2020

SON 24 SAAT LİBYA GELİŞMELERİ (26 Haziran)

‘Libya’da 26 Haziran 19.00 İtibarı ile Son 24 Saat İçinde Yaşanan Gelişmeler’ Macron ve Putin video konferans…

‘Libya’da 26 Haziran 19.00 İtibarı ile Son 24 Saat İçinde Yaşanan Gelişmeler’

Macron ve Putin video konferans aracılığıyla Libya’yı tartıştı. (18.25)

GNA’nın Sirte-Al-Jafra Operasyon Odası, Sirte yakınlarındaki Al-Ghardabiyah Hava Üssü’ne 11 Uçağın indiğini belirtiyor. (1 saat önce)


Rus paralı askerleri Sebha Tamnhent hava üssü, Brak al-Shati Hava Üssü ve Sharara petrol sahasında konuşlandırıldı. Yerel kaynaklar yeniden rapor edildi. (3 Saat Önce)

Wagner savaşçıları ve Awbari yakınlarındaki mega petrol sahası Sharara’daki Sudan paralı askerleri. Muhtemelen yakın zamanda Jufrah’dan tesise taşındı. (İki yıl önce, LNA ve Wagner arasında diyalog başladığında, petrol varlıklarının korunması gündemin üstündeydi).

6 uçaksavar Rus yapımı Pantsyr aracı Sirte’ye geldi.

Başkanlık koronavirüs sokağa çıkma yasağı konseyi: Sokağa çıkma yasağı güney şehirleri arasında tam olarak devam edecek ve dini, ulusal ve sosyal toplantıları ve olayları önleyecek.

Fransa, Almanya ve İtalya: Libya meselesinde dış müdahaleye son verilmesini ve Güvenlik Konseyi kararlarına tam saygı duyulmasını istiyoruz

LNA sözcüsü: Silahlı kuvvetlerimizin yeniden konuşlandırılması, siyasi ve askeri savaş için bir önkoşuldur.

Al-Mismari: Trablus’taki örgütlerin tehlikesini hisseden Arap ülkelerindeki kardeşlerimizi selamlıyoruz.

Libya Ulusal Ordusu sözcüsü Ahmed Al-Mismari: genişlemeci Türklerin Libya’nın servetini kontrol etme isteklerini reddetmesine dayanan sağlam ilkelerimize bağlı.

Libya Wings Misrata’dan 5A-WLC uçağı Türkiye’ye uçuyor. 5A-ONA koduyla İstanbul’dan kalkan Africa Airways uçağı Libya’ya döndü.

BAE Dışişleri Bakanı: “Türkiye’nin Arap dünyasındaki rolünü kesinlikle reddediyoruz.”

Türk cumhurbaşkanlığı Rusya’nın LNA’ya verdiği destekle endişe duyuyor. Washington, Libya çatışmasında belirleyici bir rol oynamaya isteksiz. ulusal anlaşmanın hükümeti (GNA) LNA’nın ateşkes için Sirte ve Al-Jafra’dan çekilmesini istiyor. (24 Saat Önce)
26 Haziran 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |