Ana Sayfa Dünya, Gündem 9 Aralık 2020

Son Dakika… AB’DEN TÜRKİYE’YE YAPTIRIM

Zirve öncesi AB’nin taslak metni ortaya çıktı: Türkiye’ye yaptırım maddesi var.Yunanistan’ın yaptırımları yeterince güçlü bulmadığı belirtildi. Yarın…


Zirve öncesi AB’nin taslak metni ortaya çıktı: Türkiye’ye yaptırım maddesi var.
Yunanistan’ın yaptırımları yeterince güçlü bulmadığı belirtildi.

Yarın gerçekleşecek Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi öncesinde taslak metnin detayları ortaya çıktı. Metne göre Akdeniz’deki ihtilaflı sularda Ankara’nın yaptığı doğalgaz ve petrol sondajını yürütmekle sorumlu Türk kişi ve kuruluşlara yaptırım getirilecek.

Reuters tarafından görülen taslak metin üzerinde liderlerin anlaşma sağlamaları halinde, Avrupa Birliği 2019 yılında başlatılan yaptırımlara “ek listeler” hazırlayacak ve yaptırımların kapsamının “ihtiyaç olması halinde genişletilmesi” üzerinde çalışacak.

Yunan tarafı yeterli bulmadı
Avrupa Birliği diplomatları Yunanistan’ın yaptırımları yeterince güçlü bulmadığını ve taslak metin üzerinde müzakerelerin devam ettiğini belirttiler.

Kıbrıs ve Yunanistan açıklarında petrol ve doğalgaz sondajı yapması nedeniyle Ekim ayında Türkiye’yi yaptırım başlatma tehdidinde bulunan AB liderleri yarınki zirvede yaptırımları ele alacaklar.

Erdoğan: Türkiye’yi ırgalamaz
Cumhurbaşkanı Erdoğan da Azerbaycan ziyareti öncesi basın toplantısında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

AB ile ilgili şu anda 10-11, yani bu konuda Türkiye’ye yapılacak herhangi bir yaptırım kararı Türkiye’yi çok fazla da ırgalamaz. Zaten biz 1963’ten beri AB, bize zaten yaptırım uyguluyor. Hiçbir zaman AB dürüst davranmamıştır. Hiçbir zaman AB verdiği sözün arkasında durmamıştır. Ama biz o günden bu güne sabrettik, sabrediyoruz. (Independent, Reuters)

Almanya’dan Türkiye çağrısı: Yaptırım için doğru zaman
Almanya’nın önde gelen Türkiye uzmanı Günter Seufert, Ankara’nın devreye sokulmasına ihtimal vermediği AB yaptırımlarının uygulanması için “doğru zamanın” geldiğine dikkat çekti, “Brüksel baskıyı artırmalı” dedi.

“Doğru zaman geldi”
Günter Seufert, AB’nin artık Türkiye’ye yaptırım uygulamaktan çekinmemesi gerektiğine, sakin, soğukkanlı, alttan alan tavrın Türk Hükümetini sadece daha fazla cesaretlendirdiğine işaret ettiği makalesinde, “Ankara’nın geleceğe yönelik vizyonunu öncelikli olarak askeri güce odaklaması iyi şeyler vaat etmiyor. Bu nedenle Brüksel Ankara üzerindeki baskıyı artırmalı. Doğru zaman geldi” görüşünü kaydetti.

Yaptırım önerileri
Alman uzman Seufert, bir dizi yaptırım önerisinde de bulundu. Seufert bu bağlamda Gümrük Birliği’ni ihlal ettiği gerekçesiyle Türkiye’den ithal edilen ürünlere sınırlama getirebileceğine, savunma sanayi ürünlerinin ortaklaşa denetlenebileceğine, çift amaçlı malzeme ve teknoloji yani hem sivil hem de askeri amaçlarla kullanılabilecek ürünlerin Türkiye’ye ihracatının sınırlandırılabileceğini kaydetti.
10 Aralık 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |