Ana Sayfa Dünya, Gündem 19 Mayıs 2020

Son Dakika: SURİYE’DE SAVAŞAN TARAFLAR MÜZAKERE İÇİN ANLAŞTI

Son Dakika: SURİYE’DE SAVAŞAN TARAFLAR MÜZAKERE İÇİN ANLAŞTIBM elçisi: ‘Suriye’nin savaşan tarafları Cenevre anayasa müzakerelerini kabul etti’…

Son Dakika: SURİYE’DE SAVAŞAN TARAFLAR MÜZAKERE İÇİN ANLAŞTI
BM elçisi: ‘Suriye’nin savaşan tarafları Cenevre anayasa müzakerelerini kabul etti’


Geir Pedersen, görüşmelerin ‘pandemi izin verdiği anda’ gerçekleşeceğini söyledi, sanal toplantı yapılmasının mümkün olmayacağını da sözlerine ekledi. Birleşmiş Milletler’in ülkeye özel temsilcisi Geir Pedersen’e göre, Suriye savaşında muhalif tarafların temsilcileri, anayasadaki durgun müzakereler için Cenevre’de yeniden toplanmayı kabul ettiler .

Salı günü yaptığı açıklamada, dövüşte yaşanan durgunluk, aralarında “derin, derin güvensizlik” iyileştirmeye başlamak için bir fırsat sağlayabilir. Gazetecilere verdiği demeçte, “Salgın durum izin verdiği anda Cenevre’ye gelmeyi kabul ettiler ve bir sonraki toplantı için bir gündem üzerinde anlaştılar.” Dedi. Pedersen bir tarih vermedi ve anayasa komitesinin sanal bir toplantısının mümkün olmayacağını söyledi.

‘Anahtar oyuncular’
Aynı brifingde Pedersen, ABD ve Rusya da dahil olmak üzere kilit uluslararası aktörlere barış için bir konuşma yapma çağrısını yineledi. Washington, kendisine karşı çıkarken Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın kilit destekçisi oldu. Pedersen Pazartesi günü BM Güvenlik Konseyi’ne (UNSC) El Esad müttefiki İran ve muhalefet destekçisi Türkiye’nin “kilit oyuncular” olduğunu söyledi.

Bakan, çatışmadan kaybedilen siyasi bir yola geçmek için çok fazla geçici fırsat olduğunu ve “kaçırılan anları, yeniden şiddet ve bölgesel ve uluslararası aktörler arasındaki pozisyonların sertleşmesi izledi” dedi.

“Bu modeli tekrarlamamalıyız,” diye ekledi Pedersen.
Suriye çatışmasının dokuz yılı boyunca Kazakistan’da 12 tur barış görüşmesi ve sekiz tur Cenevre konferansı yapıldı. Pedersen, şu anda şiddetin biraz azalmasına rağmen, herhangi bir zamanda yükselebileceğine dair endişe olduğunu ve siyasi sürecin Suriye halkı için somut iyileştirmeler sağlamadığına dair derin hayal kırıklığı olduğunu söyledi.

Washington ve Moskova arasında Suriye üzerindeki uzun süredir devam eden bölünmeler, takip eden konseye yaptığı konuşmalarda belirgindi ve bu da müzakere arzusu olduğuna dair bir işaret vermedi.

ABD Büyükelçisi Kelly Craft, ülke çapında acil bir ateşkes ile başlayan 2015 planının tam olarak uygulanmasının “Suriye’yi barış geleceğine taşıyacak olan şey” olduğunu ve BMGK’nın izlemesi gereken bu olduğunu söyledi. Yetkili, konseyi Suriye hükümetinin “kendi halkına karşı yıkıcı davranış modelini” tersine çevirmesini ve çatışmaya askeri bir çözüm aramak yerine ateşkesi kabul etmesini istedi.

Rusya’nın BM Büyükelçisi Vassily Nebenzia, ABD’nin ve diğerlerinin Suriye’nin koronavirüs pandemisiyle mücadele için tıbbi ürünler satın almasını engellediğini söylediği tek taraflı “boğucu yaptırımların” kaldırılması çağrısında bulundu ve ABD’nin kuzeydoğusundaki ABD kuvvetlerinin varlığını eleştirdi. aljazeera.com
19 Mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |