Ana Sayfa Dünya, Gündem 11 Temmuz 2020

SREBRENİCA KATLİAMI 25. Yılında Katledilenler Anıldı

Her yıl, hayatta kalanlar; 1995 yılında Sırp güçleri tarafından öldürülen çoğunlukla Müslüman erkek ve erkek çocuk 8372…

Her yıl, hayatta kalanlar; 1995 yılında Sırp güçleri tarafından öldürülen çoğunlukla Müslüman erkek ve erkek çocuk 8372 kişi için 11 Temmuz da yas tutup ağıtlar yakmaya devam ediyor.

Doğu Bosna kasabası Srebrenica’daki erkek ve erkeklerin katledilmesinden bu yana 25 yıl geçti, ancak her yıl daha fazla ceset bulundu ve yeniden canlandırıldı ve her yıl hayatta kalanlar – çoğunlukla kadınlar – babalarını ve kardeşlerini, kocalarını ve oğullarını anmak için geri döndü .

Çoğunlukla Müslüman olan en az 8.000 erkek ve erkek, II. Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’daki sivillerin en kötü katliamı olarak kabul edilen Sırp birlikleri tarafından Srebrenica ve çevresindeki ormanlardan kovalandı. Kesim bir soykırım eylemi olarak sınıflandırıldı.

AFP

Bosnalı savaş, Yugoslavya’nın dağılmasından sonra ülkenin üç ana etnik grubunu – Sırplar, Hırvatlar ve Bosnalı Müslümanlar – birbirlerine karşı çekti. 1995 yılında bir barış anlaşması yapılmadan önce çatışmada 100.000’den fazla insan öldürüldü. Srebrenica’da gerçekleşen şey, 1993 yılında Birleşmiş Milletler’in siviller için “güvenli sığınak” olarak ilan edilmesinden dolayı uluslararası toplum için bir utanç işaretiydi.

Bosnalı Sırp güçleri iki yıl sonra patlak verdiğinde, yaklaşık 15.000 Bosnalı Müslüman erkek ve oğlan ormana kaçtı. Çok sayıda dehşete kapılmış sakin, Hollandalı BM barış güçlerinin onları koruyacağı umuduyla, daha önce şehir girişinde bir sanayi bölgesi olan BM bileşiğine koştu.

DANILO KRSTANOVIC / REUTERS

Ancak, Sırp askerleri infaz için bileşikten yaklaşık 2.000 erkek ve çocuğu alırken, kadınları ve kızları Bosnalı hükümet tarafından tutulan topraklara götürürken, baştaki barış güçleri çaresizce izledi. Bu arada Srebrenica çevresindeki ormanda Sırp askerleri, Bosnalı Müslümanların başka türlü bilindiği için kaçan Boşnakları avladılar ve onları tek tek öldürdüler.

Katiller, soykırımın kanıtlarını gizlemeye çalıştı, cesetlerin çoğunu aceleyle yapılmış toplu mezarlara kazdılar, daha sonra buldozerlerle kazdılar ve cesetleri çok sayıda mezar alanına dağıttılar. O zamandan beri bedenler ortaya çıkarıldı ve kurbanlar DNA testi ile tespit edildi. Yaklaşık 1000 kurban bulunmaya devam ediyor.

Srebrenica suçları. Lahey’deki özel bir BM savaş suçları mahkemesi ve Balkanlar’daki mahkemeler, en iyi sivil savaş lideri Lider Radovan Karadziç ve askeri komutanı Ratko Mladiç de dahil olmak üzere 50 Bosnalı Sırp’ı 700 yıldan fazla hapis cezasına çarptırdılar. (aljazeera.com)
11 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

MICHEL EULER / AP FOTOĞRAF
Google News XX Sitesi

İlginizi çekebilir

Bir Gömlek 970 TL!

Bir Gömlek 970 TL!Tema Tasarım |