Ana Sayfa Dünya, Gündem 9 Temmuz 2020

SURİYE; İRAN’LA HAVA SAHASINI GÜÇLENDİRME ANLAŞMASI İMZALADI

İran ve Suriye askeri ve güvenlik anlaşması imzaladı.TAHRAN – İran ve Suriye Çarşamba günü Şam’da bir askeri…

İran ve Suriye askeri ve güvenlik anlaşması imzaladı.
TAHRAN – İran ve Suriye Çarşamba günü Şam’da bir askeri ve güvenlik anlaşması imzaladılar.

Anlaşma, İran Silahlı Kuvvetler Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bagheri ve Suriye Savunma Bakanı Ali Abdullah Ayyoub tarafından imzalandı.

IRIB’ye göre, anlaşma artan zorluklara ve tehditlere karşı askeri ve teknik işbirliğini ve koordinasyonu artırmayı amaçlıyor.

İki taraf ortak bir bildiride, “Bazı bölgesel ve uluslararası güçler tarafından desteklenen Takfiri terörizmiyle mücadelenin sürdürülmesi bu anlaşmanın amaçlarından biri” dedi.

Açıklamada, “Tahran ve Şam’ın savunma yeteneklerinin geliştirilmesi yoluyla herhangi bir yabancı saldırganlığa karşı daha etkili bir rol oynamak için iki ülkenin siyasi ve askeri liderlerinin kılavuz ilkelerinin uygulanmasıyla askeri anlaşma imzalandı.”

Fars haber ajansına göre, Arapça el-Mayadeen haber web sitesinde General Bagheri, İran’ın “iki ülke arasındaki askeri işbirliğinin yeniden canlandırılması doğrultusunda Suriye’nin hava savunma sistemlerini güçlendireceği” anlaşmasını yaptıktan sonra yaptığı açıklamada da sözlerine yer verdi.

İran’ın askeri şefi, başka yerlerde, Suriye’yi terör gruplarını Suriye’den çıkarmak için Astana barış sürecine bağlı taahhütlerine bağlılıktan ötürü eleştirerek, Ankara’nın sorunlarının Suriye’ye askeri konuşmayla değil Suriye tarafındaki görüşmeler ve anlaşmayla çözüleceğini öne sürdü.

General Bagheri ayrıca bölge halkının ve ülkelerin ABD’nin bölgedeki varlığını memnuniyetle karşılamadıklarını söyledi.

Bagheri, “Anlaşma, ABD baskılarıyla yüzleşmek için ortak işbirliği konusundaki kararlılığımızı artıracak.”

General Ayyoub, ABD’nin İran’ı, Suriye’yi ve direniş cephesini hedeflemesi halinde, karşılık vermek için kesinlikle bir an tereddüt edilmeyeceğini söyledi. (NA / PA)
09 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |