Ana Sayfa Gündem, Teknoloji 27 Mayıs 2020

TARLA’DA HAYVAN GÜBRESİ, BOSTAN’DA YERLİ TOHUM, MERA DA HAYVAN OTLATMAK YASAK

‘Akp-Mhp Milli!!! İktidarı Türk Tarım ve Hayvancılığını Yok Etmeye Kararlı’ -Önce doğal hayvan gübresi ile başladılar: VARAN…

‘Akp-Mhp Milli!!! İktidarı Türk Tarım ve Hayvancılığını Yok Etmeye Kararlı’

-Önce doğal hayvan gübresi ile başladılar: VARAN 1

Levent Yiğit Hayvan gübresini tarlasına döktüğü için 46.5 bin lira ceza kesildi.

Elazığ Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden 67989362.115 Sayılı ve 18.06. 2015 tarihli İdari Para Cezası Tebligatı şöyle:

”Yiğit-Al Teks.Tur.Tar,Hayv,İnş.San.Tic.Ltd.Şti’ye 2872 Sayılı Çevre Kanunun 8. Maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle, 5491 Sayılı yasa ile değişik 20.maddesi(j) bendi gereğince 46.501 TL (Kırkaltıbinbeşyüzbirtürklirası) idari para cezası uygulanmıştır”

Sonra Yerli Fide ve Tohumla Devam Ettiler: VARAN 2

YERLİ FİDE VE TOHUM SATIŞI YASAK

14 Mayıs 2019 da Çiftçiler Gününde Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri Bartın Galla Pazarında denetini yapmış ve 5553 Sayılı Tohumculuk Kanununa göre fide ve tohum satışının yasak olduğu satmaları halinde 23 bin TL ceza yapılacağı üreticilere ve pazar esnafına ifade edilmiştir. Konu ile ilgili açıklama yapan AKP İl Başkanı Sayın Turhan Kalaycı bu konuda köylünün bilgilendirilmesi gerektiğini söylerken tohum – fide üretimi ve satışının devletin kontrolü altında yapılması gerektiğini de ifade ederek bu işin kuralları olduğunu söylemiştir.

MECLİSE KANUN TEKLİFİ AKP-MHP ODAKLARINCA RET EDİLDİ

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş’un 11 Mart 2020 de ata tohumun desteklenmesi için Meclis’e verdiği kanun teklifi reddedildi.

çiftçilerin yerel tohumlar ile yerel tohumlardan ürettikleri fideleri satma haklarının kanunla yasaklanmış olmasıdır. Mevcut yönetmelikle yerel tohumlarda sertifika alma ve tohumluk üretme yetkisi sadece Tarım ve Orman Bakanlığına aittir.”

Yokuş, şunları söyledi: “5553 sayılı Tohumculuk Kanunu’yla çok uluslu şirketlerin hâkimiyetine girilmiştir. Türkiye’de tohumculuk pazarının yüzde 70’i yabancı firmalara aittir. Bu kanunla çiftçilerin kendi tohumlarını ve bunlardan üretilen fideleri satmaları yasaklanmıştır. Çiftçi, çoğunluğu hibrit ve yeniden ekilemeyen tohumlara mahkûm edilmiştir. ” dedi.

-Şimdi Meralarıda Haraca Bağlayıp Yerli Tarım ve Hayvancılığın Fişini Tamamen çekiyorlar: VARAN 3

VE EN SONUNDA BUNU DA GÖRDÜK; HAYVAN OTLATMAK PARAYLA

Kırklareli Valiliği İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, köylünün ortak kullanım alanı olan mera, kışlak ve yaylaklarda hayvan otlatanlardan hayvan başına para alınacağını duyurması büyük tepki çekti.

Valilik tarafından dağıtımı yapılan yazıda, mera, kışlak ve yaylaklarda hayvanlarını otlatan üreticiler hakkında alınan kararın duyurusu şu şekilde bildirildi:

“… Bakanlığımız Mera, Yaylak ve Kışlaklarda Otlatma Yönetimi Uygulama Esasları Genelgesi doğrultusunda İl Mera Komisyonu’nun 27.02.2020 tarihli toplantı kararı ve Valilik oluru ile ilimizde mera alanlarının 2020 otlatma döneminin 1 Mayıs 2020-30 Ekim 2020 tarihleri arasındaki süre, dinlendirme döneminin 1 Kasım 2020, 30 Nisan 2021 tarihleri arasındaki süre olarak, 2020 yılında otlatma bedellerinin büyükbaş hayvan başına 10.00 TL, küçükbaş hayvan başına 2.25 TL, otlatma hakkının üstünde hayvan otlatanlardan alınacak ceza bedelinin her fazla hayvan için üç katı olarak belirlenmiştir.

Meralarımızdaki baskının ortadan kaldırılarak tahribatın önlenmesi amacıyla belirtilen kurallara uygun şekilde kullanılmasının, otlatma kurallarına riayet edilmesinin , otlatma bedelleri konusunda Mera Kanunu’nun 26. Maddesi hükümlerine göre hareket edilmesinin, kurallara riayet etmeyenler hakkında Mera Kanunu’nun 27. Maddesi hükümlerine göre işlem yapılacağının Belediye Başkanları, Köy Muhtarlıkları ve çiftçilerimize duyurulması hususunda bilgi ve gereğini rica ederim .”

MİLLİ SÖZÜNÜN DARASINA BAKMAK GEREK

Bizim İsrail’den FİDE-TOHUM-GÜBRE, Moldova-Bulgaristan’dan AYÇİÇEĞİ, Fransa’dan ARPA, Rusya’dan BUĞDAY, Meksika, Arjantin, Hindistan, Kanada’dan KURUFASULYE, Bulgaristan’dan SAMAN, Kanadan’dan NOHUT, Amerikadan MECİMEK, Çin-Arjantin-İtalya-Yunanistan-Hindistan-Ukrayna-ABD-Myanmar’dan PİRİNÇ, Uruguay’dan ANGUS, Arjantin-Brezilya-Avustralya’dan CANLI HAYVAN almamız gerek.

ONUN İÇİN:

Tarlaya doğal hayvan gübresi atamazsın, atarsan ne olur; Türkiye de çoğunluğu İsrail menşeili suni gübre satışları sekteye uğrar, Akp-Mhp iktidarının  iş ortakları zarar eder.

Öyle her önüne gelen yerli tohum-fide üretemez satamaz; Türkiye tohum ve fide pazarının %70’ini elinde tutan yabacı sermaye şirket kankalar zarar eder.

Vatan bizim diye öyle rahat rahat otlaklarda meralarda hayvan otlatamazsın; hayvan çoğaltıp et fiyatlarını aşağı inmesine sebep olamazsın.

27 Mayıs 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |