Ana Sayfa Gündem, İstanbul 9 Ocak 2020

TMMOB LOGOSUNA HAKARET EDEN YENİ ŞAFAK GAZETESİ TAZMİNAT CEZASINA ÇARPTIRILDI!

09.01.2020 21 Ekim 2017 tarihli Yeni Şafak Gazetesi’nde “Skandal Logo” başlığıyla verilen ve TMMOB’nin logosunu DHKP-C ve…

09.01.2020

21 Ekim 2017 tarihli Yeni Şafak Gazetesi’nde “Skandal Logo” başlığıyla verilen ve TMMOB’nin logosunu DHKP-C ve PKK’yı yansıtmakla itham eden Yeni Şafak Gazetesi hakkında açtığımız davada Ankara Bölge Adliye Mahkemesi, Birliğimizi haklı bularak, Yeni Şafak Gazetesi Sahibi Ahmet Albayrak ve haberin(!) sahibi Ahmet Fatih Erturan’ı 2 bin TL Tazminat ödemeye mahkûm etti.

Yeni Şafak gazetesinde yayınlanan ve TMMOB’nin logosunda bulunan “sarı-kırmızı” renkleri terör örgütü sempatizanlığının delili olarak gösteren habere ilişkin açtığımız tazminat davası, 2018 yılı içerisinde Ankara 12. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından reddedilmişti.

Mahkemenin bu kararına ilişkin yaptığımız açıklamada “Birliğimizin ve logomuzun herhangi bir biçimde terör örgütüyle ilişkilendirilmesini kabul etmediğimiz gibi, mahkemenin verdiği bu kararı da kabul etmiyoruz.” demiş ve karara itiraz etmiştik.

İtirazımız üzerine, istinaf mahkemesi olarak yetkili Ankara Bölge Adliye Mahkemesi, yerel mahkemenin kararını kaldırarak tazminat talebimizin kabulüne karar verdi.

Mahkemenin kararında şu ifadelere yer verildi: “TMMOB hakkında yapılan dava konusu haberde, davacı kurumun uzun yıllardır kullandığı logo değiştirilmemesine rağmen, logo değişikliğine gidilmişçesine haber yapılarak, davacının yasadışı örgütlerin sempatizanı olduğu ve bu örgütleri desteklediğine dair ifadelerin kullanıldığı, özellikle davacı kurumun logo değiştirdiği iddiasına dayalı olarak yapılan haberin maddi olgulara dayanmadığı, dava konusu yayında kullanılan söz ve ifadeler bir bütün halinde değerlendirildiğinde, ifade ve basın özgürlüğü kapsamında korunması gereken kişisel değer yargısı niteliğinde olmayıp, eleştiri sınırlarını aşarak davacı TMMOB’nin güvenilirliğini ve kurumsal itibarını zedeler nitelikte olup, kişilik haklarına saldırı mahiyetinde olduğu anlaşılmış olup, ilk derece mahkemesi tarafından davacının manevi tazminat ödetilmesi talebinin kabulüne karar verilmesi gerekirken aksi hüküm tesis edilmesi doğru görülmemiştir. Bu nedenlerle, davacı TMMOB’nin istinaf başvurusunun kabul edilmesine, ilk derece mahkemesinin davanın reddi yönündeki kararının kaldırılmasına ve tazminat talebinin kabul edilerek 2 bin TL manevi tazminatın faiziyle birlikte Davalı Yeni Şafak Gazetesi Sahibi Ahmet Albayrak ve muhabiri Ahmet Fatih Erturan’dan tahsil edilmesine karar verilmiştir.”

Ülkemizde bulunan 600 bine yakın mühendis, mimar ve şehir plancısının mesleki demokratik kitle örgütü olarak , TMMOB’nin değerlerine ve geleneklerine sahip çıkmaya devam edeceğiz. İftiracı Yeni Şafak Gazetesinde alacağımız tazminatı, ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine destek olabilmek için TMMOB Teoman Öztürk Öğrenci Evi’ne bağışlayacağız. tmmob.org

Google News XX Sitesi

İlginizi çekebilir

Büyükbakkalköy fuar bekliyor

Büyükbakkalköy fuar bekliyorTema Tasarım |